Nasilje evidentirano u skoro 500 čačanskih porodica
Od početka godine u porodičnom nasilju u Srbiji ubijeno je više od 10 žena, dok je prošle godine taj broj bio za oko 20 veći. Statistika pokazuje da svaka treća žrtva je nasilje prethodno prijavila, a njihove ubice su najčešće bili supruzi i partneri.
Prema podacima Centra za socijalni rad u Čačku, 2012. godine evidentiran je 71 slučaj nasilja u porodici, a 2017. 494. Poslednjih godinu i po dana na području Čačka broj prijavljenih slučaja nasilja u porodici je znatno manji.
„Povećan broj evidentiranih slučajeva nam govori o tome da se nasilje prijavljuje. Međutim, da ni smo rekli da je nasilje zaista povećano, a ne samo evidencija, odnosno broj prijavljenih slučajeva onda nam je potrebno drugačiji tip istraživanja. Sudeći po podacima koje imamo u ovoj godini, najverovatnije da će se broj slučajeva i dalje smanjivati ili bar zadržati na ovom nivou“, izjavila je agenciji MNA direktorka Centra za socijalni rad u Čačku, Branimirka Radosavčević.
Pre nešto više od dve godine počela je primena Zakona o sprečavaju nasilja u porodici. Uvođenjem određenih novina u zakonsku regulativu, mnogim žrtvama nasilja dat je vetar u leđa da prijave ovakve slučajeve. Prema njenim rečima, nasilje u porodici je uglavnom rodno zasnovano, odnosno žrtva je uvek slabija. U većini slučajeva to su žene i deca, a ponekad i muškarci.
„Nasilje u porodici isto tretiramo da li je u pitanju muškarac ili žena, nama je cilj da pomognemo žrtvi, da pomognemo njen oporavak, osnaživanje i osamostaljivanje“, navela je Radosavčević.
U zavisnosti od procene strčnih lica, žrtve nasilja se mogu skloniti i u Sigurnu kuću.
„Do 2017. imali smo povećanje broja zbrinutih žrtava porodičnog nasilja u našoj Sigurnoj kući, ali u 2018. godini je zabeleženo smanjenje. Tako smo pre dve godine imali 40 žrtava nasilja smeštenih u Sigurnoj kući, a prošle 26. To mogu biti efekti primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici“, istakla je Radosavčević.
Radosavčević kaže da nedostaje centralna evidencija koju je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici predvideo, ali i što više stručnih radnika u centrima za socijalni rad.
Reče žena koja je sprovodila nasilje u Sigurnoj kući, nad žrtvama porodičnog nasilja. Ja stvarno ne mogu da slušam ove nebuloze: nema nasilja više nego ga je i bilo ranije, samo se više prijavljuje! Ma daj molim te, a povećan broj suicida, saobraćajnih nesreća, emigracija, ko tebi dade diplomuu sociologa? Joj Bože! Nasilja ima više nego ga je bilo kad smo dočekivali kolone izbeglica iz Bosne i Krajine i sa Kosova. Zašto se pravimo ludi na to, namesto da se kativiraju mehanizmi za smanjenje nasilja u društvu?
Kada se pominje nasilje, u novinama skoro u 90% slucajeva pise da je „do tada miran i tih muškarac ubio svoju ženu zbog ljubomore“. Nit je on bio miran i tih, niti je ubio zbog ljubomore, već zato što je ludi psihopata čija je bolest negovana umesto da bude lečena.
Nije za nasilje nad ženama kriv samo nasilnik, već celo društvo koje gleda kroz prste mladim i „zaljubljenim“ mladićima, ne shvatajući da od njih pravi psihopate kojima je potreban samo jedan pogled, preslan ručak ili jedan razgovor sa njemu neprihvatljivom osobom, pa da naprave „masakr kakav do sada nije viđen u Srbiji“.
Medju lokalnim politicarima ima nasilnika ko ce njih da spreci?
Apsolutni sam protivnik nasilja bilo kakve vrste, ne samo nad ženama. Ali me interesuje ako se konstantno spominje nasilje nad ženama, da li to znači da nema drugih nasilja, prvenstveno nad decom i starim osobama? Ili su to nezaštićene kategorije, pa nikoga nije ni briga? Deca izmišljaju, a stara lica se proglašava ju dementnim. Strašno je što postoje samo dve kategorije, a to su muškarci i žene, odnosno rodna ravnopravnost, a ostali ne postoje, da ne pričam o životinjama. Toliko o radu naših javnih službi.
Novim zakonom dat je vetar u ledja? Zanimljivo je kako se ova zena izrazava… Ona maltene, kritikuje zrtve. ‘Sad vam dali Zakon, i dobili ste vetar u ledja da masirate nas po Centru, zato je toliko prijava.’ U Centru su ocigledno vecina njih, ‘sociologa’ toliko povrsni, i nepismeni, da nemam reci. Jadan samo onaj ko dodje sa njima u kontakt.