Obeležena 86. godišnjica smrti Stepe Stepanovića
Polaganjem cveća i venaca na obnovljen spomenik vojvodi Stepi Stepanoviću u Čačku, obeležena je 86. godišnjica smrti velikog vojskovođe, a predstavnici države i lokalne samouprave, vojske i građana koji su mu odali počast, poručili su da je ime tog junaka duboko uklesano u srpsku istoriju.
Državni sekretar iz Ministarstva za rad, zapošljevanje, boračka i socijalna pitanja Dragan Popović poručio je da to ministarstvo neguje tradiciju i pomaže restauraciju spomenika, što je učinilo i kada je u pitanju obeležje vojvodi Stepi.
Ističe, u dva navrata je Ministarstvo pomagalo da se taj spomenik obnovi, a drugi put je opredeljeno dva miliona dinara, a pomoć nije izostala ni prilikom sređivanja spomen-kompleksa na Ljubiću.
Popović je podsetio da Vlada Srbije ima Odbor za negovanje tradicije, a da je Ministarstvo ogran koji sprovodi njegove odluke.
– Nama je cilj da restauriramo sve spomenike značajne za našu istoriju, obeležimo sve važne datume za našu zemlju kao što je nedavno bilo u Takovu. Drago mi je što danas vidim da je prisutan veliki broj društvenih radnika, mladih, i društva koja neguju tradiciju, rekao je Popović.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić naglasio je da je vojvoda Stepa poslednjih deset godina proveo u Čačku i istakao da je svojim vojnim dostignućima zadužio Srbiju i Čačane.
Vojvoda Stepa Stepanović je rođen je u Kumodražu kraj Beograda. Učestovao je u svim oslobodilačkim ratovima koje je Srbija vodila od 1876. do 1918. godine.
Zbog izuzetnih sposobnosti stalno je napredovao u službi, a u dva navrata je bio i ministar vojni.
U Prvom balkanskom ratu, nakon pobeda nad Turcima, pomogao je Bugarima u opsadi Jedrena, a sablja turskog komandanta grada Šukri-paše koja mu je predata, čuva se u Narodnom muzeju u Čačku.
U Velikom ratu komandovao je Drugom srpskom armijom, i izvojevao je veličanstvenu pobedu nad Austro-Ugarima na Ceru avgusta 1914. godine i tako centralnim silama naneo prvi poraz u tom sukobu.
Taj poduhvat doneo mu je čin vojvode, a kasnije je sa našim snagama učestvovao u drugim dejstvima: Kolubarskoj bici, povlačenju preko Albanije, i proboju Solunskog fronta.
Njegova armija oslobodila je Sarajevo novembra 1918. godine. U gradu mu je priređen svečani doček, a za boravak mu je određen dvorac turskih vezira i austro-ugarskih guvernera, što je on odbio i za sebe odabrao prostorije u pomoćnoj zgradi.
Docnije je poneo zvanje počasnog građanina najvećeg grada Bosne i Hercegovine, a deputati Sarajeva priznanje su mu uručili u Čačku.
Vojvoda se nakon penzionisanja naselio u Čačak gde je, na početku ulice danas nazvane po njemu, njegov tast imao kuću.
Ostao je upamćen po skromnosti, koja ga je krasila i za vreme aktivne službe, i bio je veoma omiljen kod svojih sugrađana.
Ostaće zabeleženo da je jednom prilikom vratio kurira koji mu je doneo penziju, jer je smatrao da je ona previsoka i da treba da se smanji.
„Mangupi! Hoće da upropaste državu! Vraćaj pare momče! Neka bar prepolove, šta bih s tolikim parama“, rekao je tada vojvoda, zabeležili su istoričari.
Vojvoda Stepa Stepanović umro je 27. aprila 1929. godine, a sahrani u Čačku prisustvovali su kralj Aleksandar Karađorđević, patrijarh srpski Dimitrije, vojvodini saborci i predstavnici stranih delegacija i političkog života Srbije.
Nekrolozi su objavljeni i u svetskoj štampi.
Plato ispred pošte u Čačku krasi spomenik vojvodi Stepi, od kojeg do kuće u kojoj je stanovao vodi kaldrmisana staza sa mermernim pločama, na kojima su ispisane velike vojvodine pobede.
Stepin nadgrobni spomenik na čačanskom groblju oskrnavljen je 2012. godine, kada je neko sa njega odneo bronzani ukras i venac.
Komemorativnu svečanost organizovao je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije u saradnji sa Ministarstvom odbrane, Moravičkim okrugom i gradom Čačkom, a ceremoniji su prisustvovali i predstavnici organizacija za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova iz Ivanjice, Tutina i drugih gradova Srbije.
Foto: RTV Galaksija