Omladina dogradila bedem 1965. godine
Čačak je jedan od gradova koji je u dobroj meri zaštićen od velikih voda, zahvaljujući pre svega zaštitnim bedemima i nasipima koji su izgrađeni. Prvi bedem Čačak je dobio krajem 19. veka, da bi posle velikih poplava 1965. godine on bio dograđen i ojačan, posebno sa Ljubićske strane. Kako je građen prvi bedem pisali smo u ranijem tekstu koji možete pročitati NA OVOM LINKU, a danas ćemo vas podsetiti na velike poplave 1965. godine, a videćete da smo se tada kao i prošle godine susreli sa skoro istim problemima.
Poplava koja je zadesila Čačak 13. maja 1965, dogodila se neočekivano brzo. Morava je počela da raste 12.maja ali niko se nije nadao da će doći do prave katastrofe. Vodostaj je u ranim jutarnjim satima 13. maja počeo da raste beoma vrzo, kao za vreme bujice, što je otežavalo ekakuaciju stanovništva. Nivo vode na brani u Međuvršju je iznosio 480 cm od normalnog, sa oko 1.300 kubika vode u sekundi. Čim je ustanovljena opasnost, proglašena je mobilizacija rezervnog sastava JNA, vatrogasaca, civilne zaštite i policije. Oglašane su sirene koje su najavile dolazak strahovite poplave koja bi mogla nastati pucanjem brane u Međuvršju. Ta velika opasnost je pretila gradu jer je došlo do pucanja brane u Titovom Užicu kao i do probijanja zemljanog nasipa na brani u Ovčar Banji. Na sreću do toga nije došlo.
Poplavljena su naselja u Ovčar Banji, Parmenac, Ljubić i Ljubićsko polje, deo Prijevora i Trbušana, Konjevići, Preljina, Baluga, Ateničko Polje.
Poplava je pretila samom gradu. Vojnici i radnici preduzeća Remont podigli su nivo sadašnjeg bedema za još pola metra kako bi grad zaštitili od nabujale Morave. Da nije bilo toga voda bi prodrla u grad kod OŠ Vuk Karadžić.
Poplava je oštetila put Čačak-Ovčar Banja u dužini od oko 2 kilometra. Put je kod brane Međuvršje potpuno odronjen u Moravu, pa se pristupilo izgradnji novog.
Poplavljeno je peko 1.000 stanova. Porušeno je oko 100 kuća, a teže štećeno preko 400. U Mrčajevcima se pod vodom našlo oko 5.000 hektara plodne zemlje. Voda je prodrla u 143 kuće. Poplavljeno je i delimično evakuisano oko 390 domaćinstava u Mrčajevcima, Obrvi, Baluzu, Zablaću, Miločaju, Mrsaću, Vapi,Kukićima, Goričanima…
U Domu ičenika bilo je smešteno 155 lica.
Kako je pisao tadašnji Čačanski glas, Ljubić više nije bio grad kao ni deo grada. Bilo je to nekoliko ulica nataloženih blatom. Danima i nedeljama organizovano su radnici i vojnici odnosili mulj koji je nanela Morava.
Poplava koja je zadesila Čačak prošle godine (2014) kao i poplava 1965, pokazuje da smo se u oba slučaja susretali sa istim problemima.
Tako su i 1965. godine vojnici koji su spasavali stanovništvo u čamcima, muku mučili da ubede ljude da napuste svoje domove i stoku.
Kako se ispostavilo nakon poplave, posledice bi bile daleko manje da je postojala bolja saradnja između opština, zbog čega je doneta odluka da se stvori zajedničko vodoprivredno preuzeće. Tada je doneta odluka da se ne dozvoli divlja gradnja u plavnom području Morave, koja se, kao što vidimo nije poštovala. Takođe, doneta je odluka da se ograniči vađenje peska i šljunka iz Morave a ne da se šljunak izvlači kako kome padne na pamet. Poplava je iznenadila štabove pa se pristupilo izradi planova za slučaj požara, zemljotresa, poplava…Takođe, nije bilo čamaca, odela, čizama. Kao što rekosmo, mnogo sličnosti sa 2014. godinom.
Da bi se Ljubić bolje zaštito doneta je odluka da se postojeći bedemi na pojedinim mestima ojačaju, kao i da se postojeći produže, najviše na Ljubićskoj strani. To je urađeno veoma brzo, i izgradnja je počela 1.jula i trajala je do kraja avgusta. Izgradnja bedema proverena je mladima koji su organizovali Omladinsku akciju. Izgradnja se finansirala iz komunalnog fonda i samodoprinosa. Bedem je u dve smene gradilo ukupno 500 omladinaca: oko 200 iz Čačka i 300 iz drugih gradova SFRJ. U Čačak su došli mladi iz Celja, Maribora, Varaždina, Zrenjanina, Doboja, Nikšića, Skoplja, Kruševca, Kraljeva, Prištine, Gornjeg Milanovca.
Naselje brigadira bilo je smešteno u Tehničkoj školi. Brigadirima je obezbeđen smeštaj i ishrana. Za vreme praznika organizovan je izlet na Kadinjaču, Rudnik, Zlatibor.
Omladinska akcija imala je zvanični naziv Bedem solidarnosti, a omladinci su kao zadatak dobili: proširivanje i dogradnja bedema radi zaštite Ljubića od klanice do Betonjerke i izradnja zaštitnog bedema u Beljini oko Vodovoda u dužini od 2.060 metara, koji će služiti i kao šetalište širine 3,5 metra. Takođe, položen je kabal za osvetljenje bedema, od Košarkaške hale Borac ka Visokoj školi.
Mladi su bili veoma složni, zajedno su provodili vreme, pevali uz gitaru…Kako piše u starim novinama, Albanac Mrkaj Seidi iz Prištine, odlučio je da ostane u Čačku i u drugoj grupi.
– Ja ostajem još jednu smenu. Ne mogu tako lako da se odvojim od ovog grada i drugova koje sam ovde stekao, rekao je Seidi.
Kada je došao trenutak rastanka, sa perona železničke stanice odzvanjao je plač. Jedna od pesama koja se pevala među omladincima, bila je pesma Jagoša Nikčevića Šora iz Nikšića:
Aoj Čačku ne treba ti kiše,
Brigadiri znojem te zališe.
Oj Moravo sada tiho teci
Na svom putu Čačanima reci,
Da je ovde omladina bila
I veliki bedem izgradila.
U tekstu se pominje da je već prvog jula počela izgradnja bedema, a današnja vlast još ništa nije uradila na čišćenju kanala na Ljubić Keju, a prošlo je 10 meseci od poplave. Druga stvar koja je bitna , a koja se provlači kroz tekst, je to što se navodi da je poplavu i 2014-e godine napravila Morava , što nije tačno. Poplavu je u Konjevićima napravila Čemernica , a na Ljubić Keju kanal u koji već dugi niz godina voda iz Morave ne ulazi, jer je na ulazu u Parmencu, zatrpan zemljom i peskom. Isključivi krivac za poplavu na Ljubić Keju je gradska vlast, jer je ignorisala sva upozorenja građana još od 2010 godine, da se nešto ovako može desiti. U prilog tome ide i činjenica da je pomoćnik gradonačelnika za pitanja lokalne samouprave obećao barem 10 puta da će obići kanal i početi radove na njegovom sređivanju, ali još ni jednom nije tamo otišao sa građanima , koji su ga povodom toga zvali i apelovali za pomoć. Poslednje u nizu obećanja je bilo da će danas do 10 h izaći na teren, ali očigledno su važnija pitanja na dnevnom redu.
Ne znamo da li je slučajnost ili je pročitao ovu kritiku, ali g-din Bojović je danas po kišnom danu oko podneva, obišao kanal na Ljubić keju i nadamo se da će sada nešto i preuzeti, jer je probleme video svojim očima. Nadamo se da ima način da u nešto ubedi braću Iliće.
Zašto ne objavite dopis koji ste dobili od udruženja Poplavljeni 1965 i 2014 u kojem traže od medija da ispitaju navode ministarke koja tvrdi da su milioni dinara dati za čišćenje posledica poplave , a gde o tome g-din Bojović pojma nema. Zašto nam ne pomažete? Jeste li i vi postali režimski medij?
Stanovnistvo Cacka sa ljubicske strane se mora na neki nacin organizovati i zahtevati od republickih vlasti da dobije status opstine jer to po svim parametrima zasluzuje!
Koga još interesuju pitanja običnih ljudi. Bitno je da je vlast sama sebi dala priznanje za „odlično“ urađen posao za vreme i nakon poplava. To što se vi bunite, možete samo da im pljunete pod prozor, ali ih to neće mnogo uzbuditi.
U ovom gradu odavno mnogo smrdi, ali mi nije jasno kako taj smrad ne osećaju ovi u Beogradu? Možda tamo nose gas maske?
Zašto neko stalno briše komentare sa sajta. Koga štitite?
U Čačku se vidi samo jad i očaj!!! Nema segmenta koji funkcioniše u gradu a vladajuća struktura sama sebi piše ode i hvalospeve! Problem je što nisu oni krivi već kao što kaže Balašević: „Krivi smo mi što smo ih pustili…“. Narod zaslužuje vlast koju ima a mi, prema onome što smo birali, definitivno zaslužujemo ovo što imamo… Deco moja, bežite, ovde nikada neće biti bolje!!!
Čačak je mrtav grad ! Nekada u 15 h kroz grad je prolazila reka ljudi vraćaju ći se sa posla , a danas nažalost samo šačica!A i dalje na vlasti ista garnitura !Da li ovaj narod ima oči?
Ta bivsa drzava SFRJ koliko je „JADA“ nanela svom narodu izgradivsi silne fadrike stanove pa i ove bedeme (zastitne)a i narod u to vreme je bio sebican zavidan neslozan nije kao sad druzeljubiv rade kod privatnih „robovlasnika“ za dobru platu omladina se druzi ne ubija na ulicama i dalje postoje radne akcije….ali se jos ne zna sta se gradi bicemo obavesteni!!!??