Otvoreno pismo investitorima MHE
Грађани Србије све више дижу глас против граднји мини хидроелектрана, јер је пракса показала да је изградња тих објеката врло штетна за животну средину и да у озбиљној мери нарушава еко систем.
Неколико удружења грађана обратило се заједничким протестним писмом Вери Ристић, која је са фирмом Еко Глобал била пионир међу инвеститорима градње мини хидроелектрана у Србији, укључујући и тзв. Верине ђердане на реци Власини.
Писмо које је потписало двадесет удружења и друштава за заштиту природе, садржи и фотографије деградиране природе на Власини.
Вера Ристић
Еко Глобал, Београд
Поштована госпођо Ристић,
Обраћамо Вам се да бисмо Вам скренули пажњу на последице изградње малих хидроелектрана на рекама Србије, катастрофалне по становништво наше земље и њене будуће генерације, не би ли сте их при доношењу пословних одлука узели уобзир. Морате бити свесни да ће Ваше игнорисање постојећег проблема значајно нарушити Ваш углед и довести у питање Ваш стварни став у односу на земљу у којој живите.
Показало се да су пројекти малих хидроелектрана у Србији девастирајући по животну средину, да не поштују основне услове неопходне за опстанак живог света и да значајно нарушавају квалитет живота људи у насељима кроз која река пролази.
Упознаћемо Вас са следећим поражавајућим чињеницама:
- Србија је најсиромашнија земља Балкана по питању домицилних површинских вода; изградња МХЕ ремети токове подземних вода и нарушава напајање изворишта, те прети потпуним уништењем водотокова који су од драгоценог значаја за снабдевање наше земље чистом водом.
- Изградња МХЕ уништава живи свет у реци. На тај начин се додатно угрожавају заштићене врсте животиња, на шта ни један човек нема право, ако поступа по закону и по савести; Осим тога, угрожавају се и незаштићене врсте биљака и животиња – које за природу нису ништа мање значајне од заштићених.
- Градњом МХЕ сече се шума, покрећу клизишта и гомила блато у водоводу, чиме расте ризик од бујичних поплава и отежава се водоснабдевање становништва. Позивамо Вас да обиђете та подручја и упознате се са локалним становништвом и чујете како су Ваши пројекти променили њихов живот.
- Увођењем река у цеви, у потпуности се нарушава изглед села и онемогућава бављење пољопривредом, па тако наша села осим што су сиромашна постају ругобна и мучна за живот. Овиме се људима шаље порука да је најбоље да се из њих иселе.
Свесни смо потребе за развојем на пољу енергетике, али се залажемо да тај развој буде одржив, и сматрамо да је дужност сваког грађанина Србије да се за то бори, на шта нас и позива одредба Закона о очувању природе. Позивамо Вас да кроз своје даље одлуке докажете да Вам лични профит није важнији од природе која припада свима нама.
ПОТПИСНИЦИ:
- Група грађана „Одбранимо реке Старе планине“
- Уједињени риболовци Србије
- Војвођанска зелена иницијатива, Нови Сад
- “Кров над главом”, Београд
- Грађанска иницијатива ”Correct”, Црна Трава
- ”Бела Чапља”, Београд
- ПСД “Ћира”, Лајковац
- Удружење љубитеља животиња “Зелене шапе”, Томашевац
- Друштво младих истраживача „Бранислав Букуров“, Нови Сад
- Научно-истраживачко друштво студената биологије и екологије “Јосиф Панчић”
- Еколошки покрет „Оквир живота“, Мионица
- Удружење за заштиту права животиња „БАК“ Србобран
- Српско херпетолошко друштво „Милутин Радовановић“
- Планинарско скијашко друштво „Јастребац“, Крушевац
- “РЕФОРЕСТА”, научно и струковно друштво, Београд
- Удружење грађана “Аурора”, Банат – Бела Црква
- „Иницијатива за примењене и иновативне еколошке студије- ИПИЕС“, Београд
- Удружење грађана „Еко зона”, Ковин
- Еколошко удрузење “Озаљ”, Прибој
- “Мост на сувом“ Зрењанин
- Одред извиђача “Рума”
- Удружење за заштиту уставности и законитости, Београд
- Грађанска иницијатива “Стоп сплавовима”, Зрењанин
Деонице на току Власине, неповратно измењене градњом МХЕ
________________________________________________
Наравно алави појединци су смислили како да дођу до пара са мало уложеног капитала. Наравно свему су кумовали заштитници природе тврдњом како велика језера нису добра. Да комунисти нису саградили силне хидроенергатске системе данас би Сербистан био у мраку.После Ђердапских хидроелектрана у Србистану ни једна озбиљнија хидроелектрана није саграђена.