Počela sanacija reke Đetinje nakon što je u nju izliven mazut
Užice se, nakon dva požara u martu i maju na regionalnoj deponiji Duboko, suočilo sa još jednim i velikim ekološkim problemom pošto je mazut iz užičke bolnice, nakon izlivanja u kanalizaciju, završio u reku Đetinju.
Uzrok tog akcidenta je, kako je Ozonpress pisao, kvar ventila na instalacijama u kotlarnici u užičkoj bolnici, koji se desio u noći između 10. i 11. jula. Izlivanje mazuta primetili su građani i to prijavli nadležnim službama.
U toku je, rekao je za našu redakciju zamenik gradonačelnice Užica Rajko Radosavljević, sanacija Đetinje na mestu izlivanja mazuta u Adi, u naselju Krčagovo, a potom je dodao da taj akcident „nije izazvao negativne posledice po biljni i životinjski svet u reci“.
– Nadležne gradske i republičke službe su izašle na teren, nakon čega je obavešteno JVP Srbijavode i odmah su preduzete sve neophodne mere – kazao je za Ozonpress Radosavljević.
Objasnio je da su „na tri lokacije postavljene tzv. vazdušne zavese, koje bi trebalo da spreče oticanje mazuta nizvodno“.
Navodeći da su „ekipe Srbijavoda i beogradskog preduzeća Ezo green na terenu i da algama i preparatima na biljnoj bazi tretiraju taj deo reke“, on je dodao da će „u dogovoru sa JKP Vodovod Užice uslediti čišćenje kolektora kod Valjaonice bakra u Sevojnu, kako bi se situacija u potpunosti normalizovala“.
– Važno je to da nije bilo štetnih posledica po biljni i životinjski svet i da nema uginuća ribe – tvrdi za Ozonpress Radosavljević.
Takođe, rekao je da „za sada, nema podataka o tome koliko je mazuta izliveno u reku i da bi to trebalo da se utvrdi“.
Oglasila se uprava JVP Srbijavode i navela da je „hitnom zajedničkom akcijom tog preduzeća i svih nadležnih i stručnih službi započeta sanacija užičke reke , kao i primena svih neophodnih procedura kako bi se otklonilo zagađenje i sprečile štetne posledice po zdravlje ljudi“.
U saopšenju Srbijavoda se navodi da su „na više lokacija raspoređene obučene i specijalizovane stručne ekipe vodoprivrednih preduzeća, mehanizacija i oprema da bi se sprečilo dalje izlivanje“.
Kako bi se uhvatila naftna mrlja, navodi se, „na lokaciji vodozahvata Sevojno, za potrebe Valjaonice bakra, postavljena je zaštitna plivajuća brana, dok su na nizvodnim deonicama one postavljene u naseljima Potočanje i Zlakusa“.
– Nakon toga, naftna mrlja biće uskladištena i tretirana, a time će se sprečiti dalje oticanje mazuta i zagađenje reke Đetinje – poručuju iz Srbijavoda.
Inače, Užice nema centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, pa u Đetinju završavaju kanalizacija, fekalne i druge otpadne vode. Šansu da dobije takav sistem, gradska vlast naprednjaka je propustila 2015. godine.
Tada su EU i država obezbedili gradu donaciju od 15,2 miliona evra za gradnju postrojenja u ataru sela Gorjani. Međutim, tadašnja lokalna vlast je bila nesposobna da na vreme ispuni sopstvene obaveze, a gradnji su se protivili meštani Gorjana i susedng sela Krvavci. Zbog toga je EU odustala od tog projekta, a Užice ostalo bez navedenog novca.
Povremeno, užička reka menja boju i smrdi, jer se u nju, kroz kanalizacine otvore u samom centru grada, ispuštaju razne otpadne materije, farbe i fekalne vode. Nova prilika za njen spas je u najavi da će se, uz ponovnu podršku EU, graditi reginalno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Prijanovićima, kod Požege.
U budućem postrojenju prečišćavale bi se otpadne vode iz tog grada, Užica, Arlja, Kosjerića i Ivanjice. Ali, do završetka tog projekta Đetinjom će i dalje „teći“ vidljivi i neoborivi dokazi o neodgovornim odnosu države, lokalne vlasti, firmi, pa i građana prema užičkoj reci.
_______________________________________________________