Policija kažnjava nevezivanje pojasa
Za samo nedelju dana kontrole saobraćajna policija je kaznila skoro 7.000 osoba zbog nevezivanja sigurnosnog pojasa, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. Zbog toga, saobraćajna policija i u narednom periodu nastavlja kontrolu korišćenja sigurnosnih pojaseva, kako na prednjem tako i na zadnjem sedištu.
Sigurnosni pojasevi, vazdušni jastuk i dečija auto-sedišta su osnovni sistem zaštite vozača i putnika u vozilu, a od 2006. u svim državama EU upotreba pojasa je obavezna, i to na svim sedištima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi. Međutim, situacija kod nas je drugačija. Rezultati nedavnog istraživanja pokazuju da 70 odsto vozača vezuje pojas na prednjem sedištu, dok je samo 4 odsto onih koji koriste pojas kada se voze pozadi.
U ciju promene navika, Saobraćajna policija od 27. jula vrši pojačanu kontrolu korišćenja sigurnosnih pojaseva u motornim vozilima. Za sedam dana sankcionisano je ukupno 7.000 vozača i putnika zbog nevezivanja pojasa. U Moravičkom okrugu, za samo tri dana akcije napisano je 165 prekršajnih prijava.
– Vršimo kontrolu korišćenja sigurnosnog pojasa. Vozač i putnici u vozilu dužni su da koriste pojas na način na koji predvideo proizvođač vozila. Ukoliko nazadnjem sedištu postoje ugrađeni sigurnosni pojasevi i putnici te pojaseve moraju koristiti. Kazna za nevezivanja pojasa je 5.000 dinara. Za prva tri dana akcije, sankcionisali smo 165 građana, kaže za TV Telemark i Ozonpress Radosav Bošković, načelnik Saobraćajne policije PU Čačak.
U Izveštaju Svetske zdravstvene organizacije se navodi da korišćenje sigurnosnog pojasa na prednjem sedištu, smanjuje rizik od smrtnog ishoda za 40 do 50 odsto, dok za putnike na zadnjem sedištu taj procenat iznosi između 25 i 75 procenata. Kada dođe do saobraćajne nesreće, osnovni zadatak zaštitnog sistema – pojasa ili dečijeg auto-sedišta je da zadrži telo vezano u sedištu i time umanji mogućnost za nastanak povreda kod čoveka ili kod deteta. Nevezan putnik na zadnjem sedištu je posebno opasan, jer prilikom sudara ugrožava i sebe i druge u vozilu.
– Kod nas još uvek nije razvijena svest o značaju vezivanja pojasa. Obično su izgovori građana da im to gužva košulju, da im to ne treba, da oni mogu rukama da se zadrže, oni su dovoljni jaki, da na zadnjem sedištu nije potrebno da se vežu, što nije tačno, i to se do sada pokazalo na mnogobrojnim primerima. Onoga trenutka kada se dogodi nesreća, telo kreće i udara u čvrste delove automobila čime nastaju dodatne povrede. U slučaju prevrtanja automobila imali smo slučajeve da putnici ispadnu iz automobila i da onda nastradaju, što se ne bi desilo da su bili vezani, kaže Milan Božović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.
Veliki broj vozača kao izgovor za nevezivanje pojasa navodi postojanje vazdušnih jastuka u automobilima. Međutim, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja upozorava da vazdušni jastuk nije dovoljan, jer ako vozač ili suvozač nisu vezani, tada vazdušni jastuk ni približno nije od koristi, a u određenim okolnostima može povećati opasnost od teških povreda. Posebno su ugrožene osobe niskog rasta i deca, kod kojih eksplozivno naduvavanje vazdušnog jastuka može izazvati teške povrede glave.
Prvi sigurnosni pojas fiksiran u tri tačke ugrađen je pre više od pola veka, 1958. godine. Taj sistem ubrzo je postao standard, a masovna ugradnja počela je krajem šezdesetih godina, što je doprinelo sigurnosti vozača i putnika, jer zatezači smanjuju pravu snagu udara. Svi novi automobili opremljeni su zatezačima programiranog zatezanja.
Zar ne bi bilo normalno za početak samo da opomenu vozače, pa ako ih drugi put uhvate, da naplate kaznu? Ovde je upitanju samo otimanje para narodu da bi se krpili nenormalni troškovi političke elite u BG.
Nit sam vezivao nit ću vezivati pojas!!!!!!
I kad zveknes glavom u volan, nemoj ni posle toga…
Na zadnjem sedistu… otimacina.
Srle, ne bi bilo normalno da samo opominju vozace jer vezivanje pojasa je obavezno vec 4-5 godina, koliko treba da te opominju 20 god. da bi ti shvatio da moras da se vezes. Citam komentar koji je napisao 123, koliko treba da budes glup da ne mozes da shvatis da se ne vezujes ti zbog njih, nego zbog sebe, imaju svaki dan slike u novinama takvih „mangupa“ kao sto si ti.
Znam ja da je obavezno, vezujem se i ja i moja deca imaju sedišta. Ali vezivanje na zadnjem sedištu je zakon koji se ne primenjuje, poznati su takvi slučajevi u zakonskoj praksi, samim tim je država koja je tolerisala neprimenjivanje zakona dužna da ostavi neki period građanima da shvate da je zakon ipak u primeni i da mogu biti sankcionisani. Do sada niko nije ni opominjao građane, za početak opomene a onda objave od kada kazne. Nije poenta orobiti građanina, nego bezbednost.