Politika demantovala svoj izveštaj
На страницама дневног листа Политика у недељу је освануло необично редакцијско извињење читаоцима, у којем се наводи да текст, објављен претходног дана, „Командант жандармерије: Није било прекомерне употребе силе“ – драстично одступа од професионалних критеријума Политике.
Ни допуњено извињење читаоцима, објављено у другом издању, није појаснило због чега се уредништво Политике извињава. Уз првобитну верзију додато је: „Део исказа са суђења истргнут је из контекста, а чињеници да је неко легитимисан дат је сензационалистички приступ. Легитимисање некога од стране полиције никако не значи да је извршено кривично дело.“
У извештају се преноси изјава Сенада Коштића, команданта јединице Жандармерије, чији су припадници оптужени за прекомерну употребу силе током обезбеђивања Параде поноса 2014. године, у инциденту са Андрејем Вучићем и братом министра финансија Синише Малог. На суђењу је, по први пут, поменуто да је тог дана легитимисан и тада малолетни Данило Вучић, син председника Србије. Коштић је такође навео да су и овог пута (као и на Паради 2010) биле присутне навијачке групе које су правиле проблеме „попут навијача ФК Рад“.
В. д. главног и одговорног уредника Политике Жарко Ракић није одговорио на питање Данаса шта је било спорно у тексту који је био извештај са суђења и где су само пренете речи актера у судском поступку.
Љиљана Смајловић, бивша главна и одговорна уредница Политике, каже за Данас да Политика обмањује читаоце када у исправци каже да је спорни текст „одступање од критеријума Политике“.
– Ово је управо у складу са новим, рђавим критеријумима Политике – наглашава Смајловић. Она додаје да је свакако куриозитет да су жандарми легитимисали сина Александра Вучића истог дана када су му пребили брата, али јој је несхватљиво да Политикин извештач уз тај детаљ не саопшти и друге: шта је Вучићев син радио и где се налазио када је легитимисан, зашто је легитимисан. Према њеним речима, у контекст спада и колико је грађана тог дана легитимисано.
– Али још су аљкавије и непрофесионалније две Политикине исправке. Претпостављам да је намера била да се заштити репутација Данила Вучића, али постигнут је управо супротан ефекат. Полиција код нас рутински легитимише људе и то сви знају. Коме се Политика правда кад саопштава да легитимисано лице није нужно починилац кривичног дела? Ког кривичног дела? То је поље мутних алузија из каквих настају теорије завере – истиче Љиљана Смајловић.
Владимир Радомировић, председник УНС-а и некадашњи заменик главног и одговорног уредника Политике, каже за Данас да извињење Политике захтева појашњење и да је у оваквом облику, у најмању руку, чудно.
– Ако се у новинама направи грешка, ред је да се објасни каква је то грешка и да се да простор аутору да се о томе изјасни. Како су то прекршени критеријуми? Како је дошло до тога? Без таквог објашњења ово извињење делује веома чудно и неуобичајено за новинарске стандарде – каже Радомировић за Данас. Према његовим речима, колегијум и главни и одговори уредник Политике дугују јавности објашњење, а новинарки која је писала извештај простор да изнесе своје мишљење.
Сви професионални медији који су пратили суђење због пребијања брата председника Србије на Паради поноса написали су готово идентичан извештај. Текст у Данасу носио је наслов „Полиција легитимисала и Вучићевог сина Данила“, што је била чињеница изнета на суђењу.
Извор: Данас Аутор: К. Живановић
________________________________________________________________
Probudi se, ustani Srbijo protiv bolesti zvana SNS!