Ponovo uhapšeni vojni sindikalci
Iako je sudija za prethodni postupak odlučujući o predlogu Tužilaštva da se privedenim funkcionerima Vojnog sindikata izrekne mera pritvora za vreme trajanja dalje istrage, takav predlog odbio i doneo Rešenje o puštanju na slobodu vojnih sindikalaca, Tužilaštvo je uložilo žalbu a sudsko veće je tu žalbu delimično usvojilo, pa su se tako predsednik Vojnog sindikata Novca Antić i sekretar VSJ Predrag Jevtić, ponovo našli iza rešetaka.
– Obaveštavamo javnost u Srbiji da je dana 01.03.2024. godine između 8 i 10 časova došlo do privođenja predsednika Vojnog sindikata Srbije Novice Antića i generalnog sekretara Predraga Jevtića. Na ovaj način je sudsko veće Višeg suda u Novom Sadu preinačilo je prethodno donetu odluku sudije za prethodni postupk da se navedena lica puste da se brane sa slobode. Ovakva odluka je prilično neuobičajena u pravosudnom sistemu, te odbrana smatra da ista predstavlja nastavak pritiska na rukovodstvo VSS, takođe, smatramo da se ovakvom odlukom nanosi šteta VSS ali takođe da se ovakvom odlukom sprečava sindikalno delovanje, te da se na ovakav način ostvaruju elementi bića krivičnog dela iz člana 152 KZ, Sprečavanje političkog, sindikalnog i drugog udruživanja i delovanja. O daljem toku postupka javnost će biti pravovremeno obaveštena – kaže advokat Siniša Lunić, pravni zastupnik Novice Antića.
Sudsko veće je, kako smo već naveli, deličino usvojilo žalbu Tužilaštva, pa pritvor nije određen svim sindikalnim funkcionerima koji su prvobitno privedeni pa pušteni.
– Sudsko veće je donošenjem rešenja prihvatilo žalbu tužilaštva na odluku sudije za prethodni postupak da se Novici Antiću i Predragu Jevtiću ne odredi pritvor, dok je za Duška Tolmača sudsko veće odbilo žalbu i on ostaje na slobodi – kaže Dean Moćić, takođe pravni zastupnik vojnih sindikalaca.
On kaže da je ovo veoma neuobičajena praksa, da se usvaja žalba tužilaštva kada sudija donese odluku o odbijanju pritvora.
– Mera pritvora je najteža mera prema odredbama ZKP i neobično je da sudija za prethodni postupak odbije određivanje pritvora, a da nakon toga sudsko veće preinači takvu odluku i osumnjičenima ipak odredi pritvor – kaže Moćić.
Sudsko veće je kao opravdani razlog za određivanje pritvora za Antića i Jevtića uvažilo stav Tužilaštva da bi njih dvojica u daljem postupku mogli uticati na svedoke, dok je odbilo tačku po kojoj se određivanje pritvora za osumnjičene traži zbog bojazni da bi u kratkom vremenskom periodu osumnjičeni mogli ponovoti krivično delo koje im se stavlja na teret.
Utisak u javnosti je da se na ovaj način vrši nedozvoljeni protisak na sindikalno delovanje i organizovanje, koji su jedno od zagarantovanih ustavnih prava građana Srbije, a sve u cilju osvete moćnih ljudi iz državnog i vojnog aparata zbog otvorene i javne kritike koju Vojni sindikat Srbije već nekoliko godina plasira u javnost.
Zanimljivo je da oni koji progone vojne sindikalce ne ukazuju i ne dokazuju da je u pitanju delovanje protiv Vojske ili iznošenje u javnost nekakvih vojnih tajni ili ne daj Bože podrivanje borbene gotovosti, nego im na teret stavljaju navodne manipulacije sindikalnim novcem. Valjda je neko procenio da bi dokazivanje da Vojni sindikat nije u pravu kada ukazuje na probleme koji postoje u Vojsci i neadekvatno upravljanje Vojskom i resursima, bilo znatno teže nego baciti anatemu da su sindikalci muljali sa sindikalnom članarinom.
U rešenju suda se navode imena i prezimena deset svedoka za koje sud smatra da bi Antić i Jevtić na njih mogli da utiču, ali u predlogu tužilaštva koje stoji u žalbi, predloženo je da se sasluša čak 108 svedoka, što bi značilo da bi Antić i Jevtić morali da provedu u pritvoru sve vreme dok se ne sasluša svih 108 svedoka.
Istražni postupak sa saslušavanjem 108 svedoka iz Vojske mogao bi potrajati godinama, a kada jednog dana Jevtić i Antić budu pušteni iz pritvora sve ovo će biti pluskvamperfekt, što znači da će kreatori ovog proganjanja sindikalaca pasti u teški zaborav. Samo će država Srbija morati iz svog budžeta, parama građana Srbije kao poreskih obveznika, da Antiću i Jevtiću isplati milione zbog neosnovanog hapšenja i držanja u pritvoru.
O posledicama neosnovanog držanja u pritvoru dvojice nevinih ljudi, po njih same i po njihove porodice, ne treba ni govoriti jer su one toliko očigledne.
Na kraju, da li će operacija zastrašivanja pripadnika Vojske Srbije ovakvim postupanjem sa sindikalnim rukovodiocima uspeti ili ne, videće se po daljem delovanju Vojnog sindikata, jer Vojni sindikat Srbije, onako kako su ga pravili i vodili Antić i Jevtić, nisu samo njih dvojica.
________________________________________________________