Povratak u Dragačevo
Удружење Регионална иницијатива РИД из Гуче, је у суботу, 14.октобра, промовисало пројекат под називом: Повратак у Драгачево – програм за мотивацију и мобилизацију сеоског становништва, младих жена и мушкараца, за останак и повратак на село.
О програму, посебном датуму и времену одржавања, Ирена Кунић, менаџерка пројекта је рекла:
– Није случајно тај датум одабран, обзиром да и дан данас људи не раде тешке послове на селу у време црквених празника, па их користе да дођу до чаршије. Драгачевци су показали интересовање за тему и верујемо да ће током наредних месец дана наше радионице и саветовалишта радити у корист наших суграђана. Како је старење становништва реалност, постаје очигледно да се последице не могу игнорисати и да је потребно предузети одговарајуће мере, па нас је то навело да кроз овај пројекат , укажемо на проблеме, мотивишемо људе да реагују и да сви заједно допринесемо да се макар мало успори овај негативан тренд.
Демографско старење представља основну карактеристику промене старосне структуре становништва општине Лучани. По Попису становништва 2022. године, просечна старост на територији Србије је 43,8 година, а док општина Лучани бележи просечну старост од чак 47,6 година. Удео младих је низак и опадајући, док је удео старих висок и стално расте. Сеоска насеља остају демографски девастирана, осуђена на лагано изумирање.
Радионице и саветовалишта ће се одржавати од 27. октобра до 15. новембра у Гучи.
ПОВРАТАК У ДРАГАЧЕВО – програм за мотивацију и мобилизацију сеоског становништва, младих жена и мушкараца, за останак и повратак на село – релизује Регионална иницијатива РИД у партнерству са ЛАГ Драгачево, са седиштем у Гучи.
Циљеви програма:
Општи циљ је подршка спровођењу мера популационе политике ради побољшања демографске слике Србије са посебним циљевима:
- да се да подршка житељима драгачевског краја у борби против демографског старења кроз организовање саветовања и едукативних радионица;
- да се кроз промоцију природних, привредних, социјалних вредности Драгачева, развија људски капитал –дајући предност образовању и улагању у знање како би млади видели шансу да напредују у свом крају и да тако допринесу његовом развоју.
Истраживање које је спроведено на подручју општине Лучани о потребама, навикама, проблемима и предностима живота у селима је показало да нема услова за отварање нових радних места, да је смањење броја склопљених бракова, да се одлаже ступање у брак, да се рађање првог детета често догађа при крају најповољнијег фертилног доба жена, да се због тога одлучују за рађање једног, ретко и другог детета.
Констатујући да се депопулација наставља и да је негативни природни прираштај константан, овај пројекат се залаже за активности и грађана и организација које ће побољшати стање и едуковати становништво о начинима и мерама за постизање пораста становништва, нарочито у радно способној доби. Негативна миграција у правцу из села у град, чини да се број младих константно смањује што чини да се социо-економске шансе за развој смањују и да је потребно направити велики напор да се поново (или коначно) креирају услови за нормалан социо-економски развој и тиме останак младих на селу и у својој средини.
За побољшање демографске слике, опстанка и одрживог развоја становништва у селима, потребна је широка сарадња државе, локалних заједница, привредног и цивилног сектора, са бројним системским, економским, социјалним, културним, спортским мерама и активностима, у којима значајну улогу имају грађани и стручњаци, демографи, лекари, просветни радници, агрономи, пољопривредници, социолози, спортски радници и чији рад треба да буде мотивишући за, пре свега, младу популацију.
Програмске активности:
- радионице – разговори са суграђанима и сусељанима о мерама и активностима за постизање наведених циљева програма
- саветовалишта: са демографом, специјалним педагогом и лекаром ће се одвијати као индивидуални разговори
Активности ће се одвијати у периоду од 27.10. до 15.11. 2023. године.
Радионице и саветовалишта воде стручњаци за демографију, популациону политику и јавно здравље.
________________________________________________________
Prvo moze da krene dozivotni direktor Doma zdravlja u Cacku, dr Aleksandar Pajovic da pomogne svojima sada vec sa golemim iskustvom stecenim u Cacku … ionako u penziji nije spreman da dokonise, moze da doprinese celom Dragacevu i da mu se na neki nacin oduzi. Za pocetak, dovoljno je da izgradi nov Dom zdravlja i da „sve njegove“ zaposlene iz Doma zdravlja Cacak, preseli u Dragacevo, da „nikne“ nova zdravstvena ustanova po svim standardima koje zahteva Agencija za akreditaciju, a on se pokazao jako vest u tome
Ovaj ekolog nema ni kuceta ni maceta, pise projektice i folira se jer nikad nista nije radio osim sto mlati praznu slamu. Cist palamuda.
Вратићу се кад ми доловиц асфалтира пут.али неће скоро.прво су биле приоритет бабее.тетке а сада даља родбина
MOLIM IMENA STRUČNJAKA KOJI VODE RADIONICE!VI STE GOSPOĐO SMEŠNI!!!
Najlepše uspomene imam iz Guče
Не дај Боже да нам се у Гучу врати судија Данијела Гојковић,у црно нас је завила,зло неиживљено,мисли да закон она пише,срам је било
DIJANA HRKALOVIĆ I DANIJELA GOJKOVIĆ SU NANELE ZLO DRAGAČEVU,DALEKA IM LEPA KUĆA.