Пожега: Половина медијског буџета додељена телевизији Радоице Милосављевића
На конкурсу за суфинанисрање медијских пројеката из буџета Пожеге највећи износ је, и ове године, добила ТВ Пожега чији власник је Радоица Милосављевић.
За 8,5 милиона динара медији су конкурисали са 29 пројеката од којих је 12 подржано одлуком комисије, коју је именовао председник општине Ђорђе Никитовић (СНС).
Скоро половину тог изоса, односно четири милиона динара, додељено је ТВ Пожега, чији власник је Радоица Милосављевић, контроверзни бизнисмен из Крушевца који је, током приватизације, купио сијасет локалних медија у Србији и који је један од оних који су Српској напредној странци купили просторије на Новом Београду.
Радио Пожега, која је од краја прошле године у власништву Саше Петровића из тог града, добила је 1,2 милиона динара.
– Скандалозна је одлука да се толики новац грађана Пожеге додели двема пропагандним медијским кућама, које представљају алат локалне власти – каже за Данас Богдан В. Радовановић из Удружења грађана Иницијатива за Пожегу.
Уз напомену да се ти медији нису бавили тема од локалног значаја, попут забринутости грађана Пожеге на чијој територији су планирана истраживања и могућа постројења за експлоатацију руде бора и литијума, Радовановић је навео да је то удружење, током 2020. године, анализирало 247 централних информативних емисија ТВ Пожега и да су „резултати поражавајући“.
– Представници власти су били протагонисти у 206 прилога, готово 13 сати, а свега шест прилога је било посвећено другима – пет Милану Стаматовићу и један Војиславу Шешељу, политичким личностима чија је опозициона оријентисаност упитна – казао је за Данас Радовановић.
С друге стране, та телевизија је, додаје, „са лица места извештавала о „успесима“ локалне власти, пријему деце предшколског узраста код председника општине, али била је нема на догађаје из Пожеге које узбуњују целу Србију – модуларне контејнере за смештај деце у вртићу, блокаде магистралног пута Пожега-Косјерић, током еколошког протеста, неоправдане прекршајне пријаве против учесника блокада, међу којима је био и Пожежанин који је рекордер у Србији са шест таквих пријава“.
Та телевизија је, каже наш сагворник, „ћутала и о народној иницијативи о трајној забрани истраживања и експлоатације литијума, коју су Пожежани масовно потписивали“.
Он истиче да је Иницијатва за Пожегу упућивала дописе тим медијима са предлогим да се организује макар једна емисија, током које би се неострашћено дискутовало о економској, политичкој и, уопште, друштвеној ситуацији у Пожеги.
– Одговоре нисмо добили. Уместо тога, на ТВ Пожега је, у предизборној кампањи, у 14 емисија „Избори 2022“ представљена само СНС – оцењује Радовановић и додаје да се „ни Радио Пожега није удостојио да испрати било коју активност опозиције, али се директор радо појављивао са микрофоном на конвенцијама СНС-а и СПС-а“.
– Таквим радом – поручује Радовановић, „Радио и ТВ Пожега крше Закон о јавном информисању, који прописује да извештавање мора бити истинито, потпуно и благовремено“.
Међутим, Рајко Миловановић, директор ТВ Пожега, навео је за Данас да „одлука комисије да максимални износ средстава додели локалној телевизији није новина, како у већини градова и општина, тако и у Пожеги“
– Логично је да локална телевизија највише медијских садржаја емитује како би се задовољио јавни интерес у области јавног информисања. То и чини ТВ Пожега, емитујући прилоге из различитих области друштвеног живота. То што поједина удружења или појединци нису задовољни програмском концепцијом, то је њихово право. То право би у нашој медијској кући уважили када су у питању протести да се радило о еколошким, а не чисто политичким протестима – навео је за Данас директор ТВ Пожега.
Саша Петровић, од краја прошле године нови власник Радио Пожеге, тврди да тај медиј „није добио новац зато што је близак локалној власти“, те да је последњих пет година добијао мање новца.
– Комисија је навела у свом образложењу да је пројекат тог радија пример како треба да се напише пројекат за суфиананирање медијских садржаја – напомиње.
– Не сматрам да радимо ни против власти, ни за власт. Да смо блиски власти, вероватно бисмо добили два милиона днара, колико смо тражили за наш пројекат – каже за Данас Петровић и додаје да тај радио никада није добио више од 40 до 50 одсто захтеваног пројектног износа.
Који медији су подржани
Осим пожешке телевизије и радија, подржано је још десет медија – ужичка ТВ5 је добила 800.000, чачански Глас западне Србије 700.000 и ТВ Телемарк 450.000, Радио 106 из Косјерића 350.000, ужичка агенција Zoomue 300.00 динара, колико и чачанска ТВ Лав плус. Požegaonline је подржана са 150.000, ужички сајт Западне инфо 100.000, колико је добила и ивањичка Инфо лига, док је Медиа портал из Чачка добио 50.000 динара.
Чланови комисије
Комисију су чинили Слободан Недељковић, представник ПРОУНС (Професионално удружење новинара Србије), Милијан Николић, представљен као независни стручњак за медије, и Данијел Кулачин, представник Друштва новинара Војводине.
Извор: Данас Аутор: Н. Ковачевић
__________________________________________
Ipak prvi lajavac naprednjaka je metalostrugar Gojo, ej 700 000din ??? Pa vi sami izracunajte, u zapadnoj Srbiji se vodi bar 10 opstina i gradova od kojih dobija novac.
Za sta tacno dobija toliki novac od svih osim za propagandu sns a ? Sajt mu ne lici ni na sta, nema nikakvu posecenost, nema komentara…Ovo je samo od opstine Pozega ? Ako je tako pa od Ljiga do Nove Varosi ima bar 10 opstina i gradova od kojih dobija novac, auuu.
stop naprednom teroru
Srbija je nekada imala dve fabrike mineralnog đubriva u Subotici i po jednu u Pančevu, Novom Sadu, Šapcu, Prahovu i Trepči koje su proizvodile kompleksna đubriva, koja su bila najkvalitetnija. Danas uvozimo đubrivo…vidimo da je predsednik „sredio“ sa Iranom.
Tacno, imali smo nekoliko proizvodjaca vestackih djubriva, a sada ih uopste nema. Za to nema para, to cemo uvoziti, ali za neke TV i radio stanice ima para, a sadrzaj programa velika nula.
Najaca fora je sto oni trose vase pare da vas zezaju.To je prava komedija.