Prijavite bahate vozače
Prema podacima saobraćajne policije, otkako su uvedene zone škola nijedno dete nije poginulo u neposrednoj blizini škole. Takođe, statistika pokazuje da se broj nastradalih mališana smanjio poslednjih godina.
– Uvođenje zone škola, odnosno usporenog saobraćaja potpuno je opravdalo očekivanja jer se pokazalo da su vrlo efikasan vid zaštite jer su kazne za ugrožavanje dece rigorozne. Podatak o smanjenom broju dece žrtava saobraćajnih nesreća ohrabruje, ali da je potrebano uraditi još mnogo stvari.Pre svega radi se o uvođenju obaveznih časova u nastavu o poznavanju saobraćaja. U sadašnjem nastavnom planu i programu za prvi i drugi razred osnovnih škola predviđeno da je da se u okviru predmeta “Svet oko nas” održe tri časa u prvom razredu i četiri časa o saobraćaju u drugom razredu. Smatramo da je taj fond časova nedovoljan, a ozbiljan problem je što nije definisano šta će deca učiti – smatra Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja.
Dosadašnja iskustva, kada je reč o bezbednosti dece u saobraćaju, nedvosmisleno ukazuju da ponašanje dece u saobraćaju zavisi od roditelja.
Zato je najvažnije, kako kaže Damir Okanović, da roditelji budu pozitivan primer.
– Suština je da decu treba obrazovati, dakle učiti ih osnovnim pojmovima, saobraćajnim znacima, ali je podjednako važno da se mališani uče da kako da prepoznaju opasnu situaciju i kako izbegnu rizik.Primera radi, objašnjavati zbog čega je opasno pretrčavati ulicu van pešačkog prelaza. Dakle, dete treba da stekne sliku, odnosno da bude svesno kakve pretnje postoje. Važno je takođe da mališani poznaju put od kuće do škole. Koja su rizična mesta, gde su pešački prelazi i semafori, zbog čega su na određenim mestima postavljeni saobraćajni znakovi, sve je ovo potrebno objasniti detetu-objašnjava Okanović.
Svakom od nas se verovatno mnogo puta desilo da se sa detetom nađete na pola pešačkog prelaza, a da vozač neće da vas propusti, ili da smo svedoci kako neko divlja kolima ili motociklom gradskim ulicama u blizini škole. Iz Agencije i Komiteta za bezbednost saobraćaja apeluju na građane da prijave bahate vozače jer će na taj način indirektno sprečiti nesreću i zaštititi život nekog deteta, jer se pokazalo da je za mnoge nesavesne vozače kazna jedino rešenje.
Primeri kazne za ugrožavanje dece
Nepropuštanje dece – oduzimanje dozvole od tri do 12 meseci ili 30 dana zatvora.
Vožnja brzinom većom od 90 kilometara na sat u zoni škole – najmanje 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena, oduzimanje dozvole na osam meseci, a najmanje 45 dana zatvora, 16 kaznenih poena i zabrana vožnje na minimum 10 meseci ukoliko je izazvana saobraćajna nesreća.
Vožnja brzinom od 81 do 90 kilometara na sat u zoni škole – novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara ili 30 dana zatvora i šest kaznenih poena, a tri dodatna kaznena boda ukoliko je došlo do nesreće.
Vožnja brzinom od 61 do 80 kilometara na sat u zoni škole – kazna od 6.000 do 20.000 dinara, oduzimanje dozvole na dva meseca i četiri kaznena poena.
Prevoz dece van sedišta od 15.000 do 30.000 dinara, ili 30 dana zatvora, šest kaznenih poena i zabrana upravljanja najmanje tri meseca.
Prelazak pruge sa detetom dok je spuštena rampa – 100.00 dinara, 14 kaznenih poena i gubitak dozvole od najmanje osam meseci.
jer ima broj da posaljem prijavu za kola sa tabl ko 012 eu …ne gleda deda na pesacki vec u devojku od 15god