Pripreme za otpust u VPD u Kruševcu
Projekat „Poboljšanje zatvorske uprave u oblasti alternativnih sankcija postpenalne i zdravstvene zaštite“, koji u Srbiji finansira Evropska unija (EU), obeležio je zvaničan početak pilotiranja novog programa Pripreme za otpust štićenka Vaspitno-popravnog doma u Kruševcu (VP Dom).
– Mi u potpunosti podržavamo ovu inicijativu pripreme maloletnih lica za otpust, kako za vreme boravka u VP Domu, tako i nakon izlaska jer reintegracija predstavlja ogroman izazov – izjavila je ovom prilikom Leoneta Pajer, šefica operacija sektora I Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Na događaju, organizovanom u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija i VP Domom u Kruševcu, koji je okupio predstavnike Gradske uprave grada Kruševca, Višeg suda u Kruševcu, Višeg javnog tužilaštva, Nacionalne službe za zapošljavanje, Policijske uprave, Crvenog krsta i Omladinskog saveta, obratio se i direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević.
– Svi napori koje ulažemo tokom tretmana maloletnika prolaze najvažniji ispit upravo u trenutku njihovog otpusta kada treba da se na delu pokaže da li se promena dogodila i da li su izabrali ispravan put – rekao je Carević, naglasivši da je potrebno zajedničko delovanje zaposlenih koji se brinu o njima u VP Domu do svih aktera u široj lokalnoj zajednici, što uključuje angažovanje državnih i nevladinih organizacija.
Upućivanje maloletnog počinioca krivičnog dela u Vaspitno-popravni dom u Kruševcu predstavlja jednu od strožih mera u sistemu maloletničkog pravosuđa u Srbiji, a da bi ta mera bila efikasna, neophodno je pomoći štićenicima da se integrišu u društvo nakon izlaska na slobodu kako krivično delo ne bi ponovili. Međutim, usled nedostatka institucionalizovanog sistema podrške u zajednici, reintegracija predstavlja veliki izazov za štićenike.
Postpenalna zaštita, kao važan korak rehabilitacije, podrazumeva različite intervencije i podršku koje se preduzimaju u svrhu prevencije ponovnog činjenja krivičnih dela i realizuje se kroz aktivno uključivanje partnera u zajednici – Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje, MUP-a Srbije, Ustanova zdravstvene zaštite, Ustanova za obrazovanje, Crvenog krsta i drugih humanitarnih organizacija, nevladinih organizacija, crkve i drugih saradnika, u zavisnosti od specifičnih potreba otpuštene osobe.
Svrha pilotiranja započetog u VP Domu u Kruševcu je da se proceni kako u praksi funkcioniše sprovođenje Programa koji je razvijen u okviru ovog EU projekta. Posebna novina koju Program donosi je uvođenje poverenika u pružanje pomoći štićenicima nakon izlaska na slobodu i njihova saradnja sa vaspitačima i svim relevantnim institucijama u zajednici.
Projekat vredan 1.4 miliona evra u Srbiji finansira Evropska unija sa ciljem da dodatno unapredi izvršenje krivičnih sankcija i sistem postpenalnog zbrinjavanja bivših osuđenih lica nakon izdržane kazne. Projekat je počeo u septembru 2019. i trajaće do maja 2022. godine, a sprovodi se u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija.
__________________________________________________________________
Sad ce mladi VPD intelektualci odmah da dobiju posao u pajser brigadi…
džo upravo si izrekao potpunu istinu.
Ovo su igrači Klausa Švaba i agende 21.Da su Srbi na vlasti u Srbiji,ova bagra ne bi ni privirila u Srbiju.Ovo su oni koji na finjaka urušavaju našu državu.