Projekti za zaštitu od poplava u slivu Zapadne Morave
Smanjenje rizika od bujičnih poplava biće jedan od prvih projekata na kome će raditi zajednički tim gradova i opština sliva Zapadne Morave, koje su u februaru ove godine potpisale protokol o saradnji. Na današnjem drugom sastanku koordinatora ovog protokola, održanog u Čačku, predložena je i nabavka protivplavnih sistema i najavljena velika volonterska akcija čišćenja obala i korita vodotokova drugog reda u slivu Zapadne Morave.
Prva zajednička aktivnost lokalnih samouprava u slivu Zapadne Morave biće organizacija volonterske akcije naziva “100 kao jedan” koja bi trebalo da se sprovede ovog leta uz pomoć JVP Srbijavode i gradskih i opštinskih komunalnih preduzeća, dogovoreno je na sastanku.
-Na sto najkritičnijih tačaka na vodotokovima II reda na slivu Zapadne Morave što uključuje i velike podslivove na velikom slivu Zapadne Morave, organizovaćemo iste akcije volonterskog čišćenja reka gde će nam tehničku pomoć pružiti JP Srbijavode kao i lokalna javna preduzeća, najavio je Zdravko Maksimović, sekretar stručnog tima protokola “Sliv Zapadne Morave”.
Predloženo je i da se pokrene nabavka protivplavnih sistema za zaštitu najkritičnijih tačaka u slivu Zapadne Morave. Za to je potrebno izdvojiti stotine hiljada evra pa se nadaju podršci donatora, ali i države.
-To su mobilni sistemi sa kojima bi mogli da zaštitimo najkritičnije delove koji su ugroženi od plavljenja kada je u pitanju Zapadna Morava, kaže Maksimović.
Prema nekim ocenama, čišćenje jezera u Međuvršju kod Čačka rešilo bi 80 odsto probelma, a kratkoročna zaštita od plavljenja su i nabavka panela i creva.
-Kao dugotrajno rešenje jeste izgradnja kvalitetnih i jakih odbrambenih nasipa, produbjivanje rečnih korita, i pošumljavanje da bi se sprečila erozija. Videli smo da je u Baluzi odneto oko hektar zemlje tokom 2014. Godine jer su ljudi krčili pored bale rastinje, rekao je Bratislav Zečević, šef Službe za bezbednost i odbranu grada Čačka.
Podsetimo, protokol o saradnji gradova i opština sliva Zapadne Morave potpisan je u februaru ove godine u Kraljevu a osnovni cilj je smanjenja rizika, brzi odgovori i oporavk nakon elementarnih nepogoda i drugih opasnosti.
-Ideja današnjeg sastanka je da okupimo načelnike gradskih uprava u cilju planiranja projektnog tima koji bi koordinirao pisanjem projekata za potrebe ovog sporazuma. Širom Srbije se formiraju. Očekujemo da danas formiramo projektni tim koji će ove naše dogovore pretočiti u projekte, rekao je Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika Čačka.
Grad Kraljevo je uz podršku Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, SKGO i UNDP, pokrenuo inicijativu za pristupanje Protokolu za saradnju gradova i opština sliva Zapadne Morave. Protokol je potpisalo pet gradova i 12 opština. Na današnjem sastanku najavljeno je i raspisivanje konkursa, posle uskršnjih praznika, za idejno rešenje za logo Sliva Zapadne Morave na koji će moći da se jave srednjoškolci.
Mirjana Aleksić
Oj Moravo ,oj Moravo , selo moje ravno. Mlaćenje prazne slame. Akcija-konkretno nam je potrebna.skoro će 100 godina jedno te isto. Poverite to ljudima koji tu žive, brzo će se rešiti taj problem .
Neka zovu ove sto vade pesek iz Morave ge hoce i kad hoce mozda ce im oni izgraditi nasipe i posumiti obale
Neka pozovu OVE njihove pajtase sto vade soder i pesak iz Morave mozda ce im oni napraviti bedeme i posumiti obale
Ој МОРАВО моје Море,Певаше некада Аца Илић.Не млатите празну сламу него имештајте куће из њеног мајор корита.Нису наши ђедови правили куће по Морави него по околним брдима и планинама.За неколко векова све ће опет бити Море што певаше АЦА.