Prošla godina bila najkišovitija od 1888.
PREMA podacima meteorologa, prosečna temperatura za 2014. godinu iznosi 13,92 stepena Celzijusova, što čini godinu za nama trećom najtoplijom još od davne 1888, kada su počela merenja vazdušnih vrednosti. Ipak, sumiranje prošlogodišnjih meteoroloških uslova dovelo do još jednog iznenađujućeg podatka – 2014. bila je i najkišovitija do sada!
– Objašnjenje za to kako je moguće da jedna godina u isto vreme ponese titulu jedne od najtoplijih i najkišovitije oduvek svakako postoji, iako bi, na osnovu prvog podatka, godina za nama trebalo da bude suva – objašnjava ovu nelogičnost meteorolog Branko Sparavalo iz „Meteosa“. – Do ovoga je došlo zahvaljujući toploj zimi, odnosno prva tri meseca 2014, a zatim i poslednja tri meseca, koja su takođe bila neobično topla za taj period. U međuvremenu, temperatura se kretala u granicama proseka, tokom kojeg smo imali i velike kiše.
Ono u čemu 2014. ubedljivo prednjači u odnosu na sve ostale jeste godišnja količina padavina. U odnosu na 1999. godinu, kada je palo 1043 litra kiše po kvadratnom metru, prošlogodišnja izmerena vrednost veća je za 52 litra. Teške posledice tolikih padavina, od čak 1.095 litara po metru kvadratnom, svakako su obeležile godinu za nama.
BIĆE HLADNIH DANA
CIKLON koji name je prethodnih dana doneo izuzetno niske temperature, polako se premešta.
– Ovako ledeni talas neće se ponoviti u skorije vreme, ali hladnih dana će biti – priča Branko Sparavalo. – Prvi takav očekuje nas za Božić, kada će se temperatura kretati imeđu -12 i -1 stepen Celzijusov. Već danas nas čeka susnežica, a od ponedeljka će temperatura polako da se spušta, da bi u utorak bila ispod nule, dok će u sredu biti jakog mraza.
Večernje novosti
Prva ‘trojičinska poplava’ bila je 1832.godine, druga 1864.te, onda ‘dmitrovska poplava’ kada su obrušene stene u Klisuri napravile zajažu, a proboj vodenog talasa zbrisao sve što se našlo nizvodno…posle toga urađen je prvi zaštitni Bedem (angažo- vanjem Veslina Milikića). ‘Vidovdanska poplava’ bila je 1926.godine.Velika ‘đurđevdanska poplava’ 1965.godine, sa nivoom vode 1,5m preko brane u Međuvršju, a na isti dan 2014.godine još žešća poplava: kidisala je voda Dičinom iz gornje-milanovačkog kraja, pa Čemernicom i Kamenicom iz pravca valjevskih planina, sve se to slivalo prema Preljini. Sreća naša da je Đetinja kod Užica bila mala i da je kiša u ivanjičkom kraju stala…inače, pa videli ste, sve okolo brane na gradskoj plaži bilo je zbrisano, a na levoj strani, do Brane, bio je načet i Bedem (imam snimak, kasnije su to zatrpali i zamaskirali travom), srećom udarni talas se raširio preko Bazena i sportskog centra „Mladost“. Sledeća poplava, ma kad ona bila, može biti kobna za grad; doduše, voda će protutnjati, napraviti haos, ali se neće zadržavati kao u Obrenovcu!