Račun za struju
Nedavno smo u našem tekstu „EPS zaračunava veće iznose od stvarne potrošnje“, koji je izazvao veliku pažnju čitalaca, objavili sadržaj mejla koji nam je poslao naš sugrađanin koji je priložio i svoj račun za struju za novembar 2011.
Tačnije račun se odnosio na period od 07.11. do 04.12.2023. što znači na potrošnju struje koju je naš sugrađanin ostvario za 28 dana. Na računu je evidentirano da je za to vreme potrošio 330 kWh i to: 150 po višoj tarifi i 180 po nižoj tarifi.
Da podsetimo granica potrošnje za najjeftiniju zelenu zonu je 350kWh, ali na računu našeg sugrađanina obračunato je da je u višoj tarifi zelene zone potrošeno 149kWh, a u nižoj tarifi 178kWh.
U obračunu stoji i da je potrošeno u skupljoj plavoj zoni potrošeno onoliko koliko je umanjena stvarna potrošnja iz zelene zone tj. 1kWh u višoj tarifi plave zone i 2kWh u nižoj tarifi plave zone.
To umanjenje stvarno potrošene struje u jeftinijoj zelenoj zoni i knjiženje nepostojeće potrošnje u skupljoj plavoj zoni našem sugrađaninu liči na zaračunavanje većeg iznosa od stvarne potrošnje, pri čemu bi takva „matematika“ bila drastičnija na računima onih koji su za isto vreme potrošili više struje.
Na objavu našeg teksta reagovao je Zoran Petrović profesor informatike i računarstva.
Ako je naša prosečna dnevna potrošnja veća od 11,67 KW mi ćemo kao potrošači za 30 dana da premašimo 350 KW i da ćemo ući u plavu zonu. Ako je naša prosečna dnevna potrošnja 53,33 KW mi ćemo za 30 imati utrošeno 1600 KW, a ako je veća sledi direktnom proporcijom srazmerno broju dana preračunavanje kilovata u crvenoj zoni pored plave i zelene.
Neko će reći, a zašto prosek kao merilo: Kao drugi primer uzeću prosek ocena učenika pri čemu je učenik u svedočanstvu imao upisano i ocenu 2 i 3 i 4 a najviše petica 10 i pri tome znamo da nije svaki predmet u dovoljnoj meri izučio ni savladao predviđeno nastavno gradivo i ima prosek 59/13=4.54, a kad se zaposli kod preduzetnika tek će da vidi koliko mu takve ocene i prosek vredi i koliko zna, a koliko ne zna i šta mu je sve nepoznato.
Tako je i kod robe, npr. kupljenih cipela saobraznost dve godine ili kod nekih kupljenih digitalnih uređaja ili bele tehnike, npr. računarske opreme pri čemu ako samo jedan dan pređe preko predviđenog roka saobraznost ne važi i reklamacija se odbacije kao neosnovana. U praksi ima mnogo primera gde statistika i testiranje statističkih hipoteza zauzimaju važno mesto i imaju veliku primenu.
Naravno, neko će reći da se ovde bavim fiktivnom teorijom koju u praksi mnogi ne razumeju niti ih zanima, a s druge strane ne znaju kako da prevaziđu problem. Iskreno, ja sve svoje račune plaćam za tekući mesec elektronskim putem već za tekući mesec januar 8, 18 i 28. u mesecu na bazi proseka i nemam problema ni sa jednim računom dok kod npr. MTS-a avansno uplaćujem iz dva dela račun pri čemu im se obratim elektronskom poštom da mi kreiraju avansnu uplatnicu sa podacima vezanim za poziv na broj. Kad mi stignu računi ne reagujem stresno jer nemam i ne očekujem iznenađenja.
Ovo sada nije pitanje za profesora Petrovića ali zar ovakav način obračuna utroška i naplate struje nije previše komplikovan i zamršen za obične građane, naročito kada postoje kategorije viša i niža tarifa u okviru tri obojene zone, pri čemu je cena po kilovatu utrošene struje drastično skuplja u višoj tarifi i u višoj zoni, a inputi za proizvodnju i distribuciju svakog kilovata isti.
– Drugim rečima svojim raspoloživim kućnim budžetom moramo da upravljamo i to je stvar navike, percepcije i načina razmišljanja. Ako u toku dana idemo u kupovinu nekih proizvoda i usluga moramo da ih platimo i tu nema nikakvih iznenađenja što isto važi i za usluge EPS-a, MTS-a, Vodovoda, poreza, itd. I na tim računima u prodavnici piše koliko iznosi PDV, tj. porez na dodatnu vrednost koji je uključen u cenu i u kom iznosu procentualno, a koliki je iznos računa za plaćanje – navodi profesor Zoran Petrović i dodaje:
– I, na kraju mogu da zaključim da nemamo u dovoljnoj meri razvijenu finansijsku pismenost ni preduzetničku kulturu i zbog toga se tako „odgovorno“ i ponašamo, a sve smo spremni da komentarišemo čak i kad nam je nešto nepoznato i da okrivimo nekog drugog.
Ako smo uz stručnu pomoć Zorana Petrovića profesora informatike i računarstva, uspeli da našem sugrađaninu koji nam se obratio i vama poštovani čitaoci makar malo pojasnimo kako da pročitate vaš račun za struju i otklonimo sumnju da EPS zavlači ruku u džepove građana onda niste dangubili čitajući ovaj tekst.
Iskreno, nama sve ovo deluje previše komplikovano ili smo možda propustili taj čas iz matematike u sedmom razredu osnovne škole, kada je tema predavanja bila – direktna proporcija.
______________________________________________________________
Svi decembarski računi su u proseku za 1800 din veći od novembarskog, iako je struja poskupela od novembra
Napredna stranka krade gde stigne
u srbiji mnogo je onih koji rade ono sto neznaju.prof.informatike uci kupce el.energije matematiku,a nije naucio fizicke jedinice. energija se meri KWh,a snaga KW.u proracunu energiju je tretirao kao snagu,sto je i u delu teksta ucinio,pa je pomesao loncice.racun je neispravan,u odnosu na obracunatu snagu od 11,04KW.ako korisnik povlaci snagu od 1KW za 24h potosice energiju od 24KWh,sto je za mesec dana 720KWh energije za snagu od 1KW.korisnik sa racuna koristi prosecnu mesecnu snagu od 0,5KW,a obracunata mu je 22puta vise.druga sporna stavka je trosak snadbevaca koji na racunu predstavlja politicku farsu da se zaposle stranacki kadrovi,i ista na racunu ne treba da postoji.treca sporna stavka je akciza,na koju se dodaje pdv,sto predstavlja porez na porez tj.kamatu na kamatu sto je zakonom zabranjeno.akciza na racunu ne treba da postoji jer postoji pdv.u srbiji se isti porezi naplacuju 2-3-5puta po istom osnovu.cetvrta sporna stavka je Naknada za povlas -cene proizvodace.ko je povlascen?stranci sa vetroparkom,stranackopart. firme koje su dobile dozvole za male HE i solarne panele za prikljucak na EPsistem.ni ova politicka stavka nije utemeljena u racunu korisnika peta sporna stavka je tv preplata.neka rts kodira signal,pa ko plati neka gleda.ovim se vrsi ekonomsko i politicko nasilje nad gradanima.da se razumemo,eps naplati od potrosaca vise energije nego sto proizvede
a snagu naplati preko 10-15puta vise od one koju poseduje oko 7000MWA. javna preduzeca i institucije gradane tretiraju kao ovce i sluze im za muzu i sisanje.90%privrede su unistili,a oni opstaju,prevarom,pljackom otimacinom,ekonomskim i politickim nasiljem,sto je posledica proteri- vanja pametih i kvalifikovano radno sposobnih. nije samo eps u tom sistemu otimacine od gradana,tu je:grejanje,telekom,vodovod….samo u cacku ima 25 javnih preduzeca plus rzav i duboko.oni su jos gori od eps.ako je za utehu od svih njih, eps daje najbolje usluge korisnicima.