Raskol u Hilandaru
Uprava manastira Hilandar naložila je trojici monaha i jednom iskušeniku da napuste manastir, što su oni i učinili, nezvanično je rečeno „Politici“ u crkvenim krugovima bliskim ovoj svetinji.
Razlog tome je što monasi već neko vreme odbijaju da učestvuju na bogosluženjima jer se na njima molitveno pominje vaseljenski patrijarh Vartolomej. Kako nezvanično saznajemo, pre nego što je monasima rečeno da napuste manastir, sa njima je više puta razgovarano i ukazivano im je na posledice koje mogu snositi zbog monaške neposlušnosti i narušavanja crkvenog poretka. Oni su, ipak, ostali pri svom stavu da ne smatraju više vaseljenskog patrijarha svojim duhovnim vođom i zbog toga su i napustili manastir.
Monasi, navodno, smatraju i da je carigradski patrijarh odstupio od učenja pravoslavne crkve, između ostalog i organizovanjem i usvajanjem pojedinih dokumenata Svetog i velikog Sabora na Kritu. Međutim, kako saznajemo, na poslednjem sastanku sa njima nije se ni razgovaralo o Kritu, već o monaškoj neposlušnosti i pre održavanja Sabora.
Hilandarsko bratstvo nije jedino koje se suočilo sa ovakvim stavovima pojedinih svojih monaha. Na internetu se pre nekoliko dana pojavilo otvoreno pismo u kojem 60 monaha i jeromonaha iz svetogorskih manastira traže sazivanje sednice upravnog organa Svete Gore i predlažu donošenje odluke o prekidu pominjanja vaseljenskog patrijarha na bogosluženjima. Kako nam je objašnjeno, nijedan manastir niti njegov nastojatelj ne stoje iza ovog zahteva. Kao što ni četiri crkve (ruska, antiohijska, bugarska, gruzijska) koje nisu učestvovale na zasedanju i koje su otvoreno iznele svoje neslaganje sa dokumentima Sabora nisu prekinule kanonsko opštenje sa Vaseljenskom patrijaršijom.
Inače, Sabor na Kritu i dokumenta koja su se našla na njegovom dnevnom redu veoma su zainteresovala i monašku zajednicu na Svetoj Gori, koja je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijaršije. Sveta zajednica Svete Gore uputila je pre zasedanja svoje komentare na predsaborske dokumente. Igumani i predstavnici dvadeset svetogorskih manastira predložili su više amandmana na tekstove koji se tiču misije crkve u savremenom svetu i odnosa pravoslavne crkve prema ostalom hrišćanskom svetu. Oni su naročito istakli da je ispravka predsaborskih tekstova neophodna kako bi se izbegla šizma i podele. Na jednoj od svakodnevnih konferencija za novinare tokom zasedanja Sabora, kao kuriozitet je navedeno upravo to što se i „zajednica tišine i molitve“ veoma zainteresovala za tekstove i rad Sabora. „Monaška država“ nije se još uvek zvanično oglasila i iznela svoj stav o dokumentima koji su usvojeni na zasedanju na Kritu.
tu je presudno suskanje novca i zveckanje zlata
ne lupetaj
ti ne lupetaj