Ratno vazduhoplovstvo u Prvom svetskom ratu
Од прошлог четвртка Чачани су могли да погледају још једну занимљиву изложбу организовану поводом сто година од завршетка Великог рата. Овог пута, била је посвећена ратном ваздухопловству, а приредили су је чланови макетарских клубова из Чачка и Краљева, уз подршку музеја два суседна града. Била је то прилика да се посебна пажља посвети српској авијацији. О томе сведочи низ макета, фотографија и пригодних текстова, о чему је у уводном излагању говорио Миле Косић из Макетарског клуба „Чачак“.
Мало је познато да је у ваздушним окршајима, са доста успеха, учествовала и српско ваздухопловство, основанао међу првима у свету, још 24. децембра 1912. године у Нишу, наредбом војводе Радомира Путника. Први пилоти школовани су у Француској, при чему је најбољи био артиљеријски наредник Михаило Петровић, који је, нажалост, страдао у Балканском рату приликом извиђачког лета изнад Скадра, 3.јануара 1913. године, када је његов авион захватио изненадни ваздушни ковитлац.
Српска авијација учествује активно и у Првом светском рату. Већ 13.августа 1914. гoдине са аеродрома код Пожаревца узлетео је извиђачки „блерио XI“, који се упутио према Дрини. Само две недеље потом, дошло је и до окршаја у ваздуху када је аустријски пилот Оскар Фекете пуцао из пиштоља на једну нашу летелицу са пилотом Томићем. У марту следеће годинe приспела је у Србију и једна француска ескадрила. У октобру 1916.године почела је велика аустро-угарска офанзива, уз учешће око стотину авиона! Последњи лет обавио је пилот Томић, 23. јануара 1916. године.
После повлачења српске војске преко Албаније основана је наша аеропланска ескадрила са 12 авиона, за чију употребу је обука пилота организована у Француској. Занимљиво је да је један Србин, читаво време Првог светског рата, летео у француском ваздухопловству као добровољац. Био је то Петар Мариновић, потомак великог српског добротвора Илије Коларца, који је у окршајима са Немцима, од 8. септембра до 3. новембра 1918. године, оборио 22 њихова аероплана! Нажалост, страдао је на једном аеромитингу у Бриселу 12. октобра 1919. године.
Током јула 1918. године на положаје код Солунског фронта долази мешовита српско-француска извиђачка ескадрила. Нешто раније, 20. маја, српски пилот Тадија Сондермајер, летећи на „роди“ оборио један немачки авион, већ сутрадан обарен је и други…У то време Срби су већ имали 139 летелица у две ескадриле.
Приликом отварања пригодне изложбе у Чачку саопштени су и подаци о укупном броју произведених борбених авиона по државама учесницама. Највише летелица имала је Аустрија 3.600, а следе Немачка са 2.320, Русија 2.260 и Француска 1.380. Србија је, тек по завршетку Првог светског рата почела сопствену производњу авиона. Једна од фабрика налазила се и у суседном Краљеву.
Р.Петровић
__________________________________________________________________