Reciklažni platoi ili divlje deponije
Када смо последњег дана прошле године објавили анкету и позвали читаоце да нам кажу своје мишљење на тему дивљих депонија у Чачку тј. на територији Града Чачка, претпоставили смо да ће резултати анкете бити такви да можемо да закључимо да грађани Чачка препознају дивље депоније као велики проблем и да је неопходно да се локална власт и надлежне комуналне службе више посвете решавању овог проблема ради боље заштите животне средине.
Тако је и било, па је 80% учесника анкете одговорило да су дивље депоније велики проблем, толико велики да преко 82% учесника анкете сматра да на територији Града Чачка има преко 100 локација на које се неконтролисано одлаже смеће.
Учесници анкете били су и самокритични, па је њих око 5% признало да и сами понекад оставе смеће тамо где му место није, али нису кривицу за постојање дивљих депонија пребацили на надлежне комуналне службе.
Међутим, ових дана из ЈКП „Комуналац“ стигао је забрињавајући апел грађанима, поткрепљен и сетом фотографија на којима се јасно види да су чак и тзв. Рециклажни платои претворени у дивље депоније.
Ово јавно предузеће је својевремено са великом амбицијом приступило планирању, пројектовању и инвестирању градње Рециклажних платоа и те платое опремило контејнерима за селектовано одлагање смећа.
Ради се о рециклажним платоима за одлагање смећа по категоријама, који су постављени по сеоским месним заједницама и у приградским насељима. На свакој посуди у оквиру рециклажног платоа јасно је назначено за коју врсту отпада служи.
Нажалост, врло брзо оно што је требало да буде пример за уредно одлагање смећа постало је своја супротност.
Ове фотографије су настале у свега неколико дана и то на рециклажним платоима у Атеници варошица, Атеница код гробља, Трнави, Јездини, Заблаћу, Парменцу…
Сви ови платои, у зависности од локације, празне се од једном – два – три пута седмично, до свакога дана, тако да је врло кратак период у коме се направи овакав хаос на рециклажном платоу.
– Желимо да укажемо на, већ поприличан проблем, неадекватног одлагања смећа, односно неконтролисано бацање отпада по и око рециклажних платоа Наравно да наши радници све то очисте, али питамо се како појединци виде овај ограђени простор са посудама унутар њега? Бетонска подлога рециклажног платоа очигледно неодољиво привлачи неодговорне појединце да на њу истоваре своје смеће, без обзира да ли се ради о кабастом, мокром или сувом отпаду. Довољно је учинити само један мали напор и то смеће одложити у одговарајућу посуду и свима би нам било лакше – поручују из ЈКП „Комуналац“.
Шта су последице оваквог понашања?
Радници ЈКП “Комуналац” се посебно ангажују на чишћењу платоа, користе се специјална возила за превоз оваквог смећа, што проузрокује додатне трошкове, нарушава се динамика вршења услуге изношења смећа, а само прошле године, инспекција је наложила у преко 30 случајева несавесним грађанима да плате трошкове чишћења рециклажних платоа.
Стога из „Комуналца“ константно апелују на суграђане да се одговорно понашају према местима и посудама за одлагање смећа, јер само правилним коришћењем можемо имати задовољавајући ниво заштите животне средине.
Осим апела, из „Комуналца“ стиже и напомена да је скоро свака локација оваквог типа покривена видео надзором, да се несавесни суграђани брзо идентификују и проналазе, а излажу се, поред прописане казне и трошковима предвиђеним за чишћење ових простора. То су потпуно непотребни трошкови, јер све што радимо, у заједничком је интересу, а добром организацијом спречавамо, између осталог и негативне утицаје на животну средину, поручују из ЈКП „Комуналац“.
Уколико имате потребу за уклањање кабастог отпада или грађевинског шута обратите се надлежнима у ЈКП „Комуналац“ позивом на један од телефона:
- Бесплатни број са фиксних мрежа: 0800/300-032
- Позивањем централе и одабиром одговарајуће опције, на број: 032/557-82-02; 032/557-82-03
- Позивањем Р.Ј:”Чистоћа”: 032/537-40-55
________________________________________________________
Samo što nije pičeo 3. Svetski rat a vi opet o kintinjerima.
E a i ti najavljuješ taj rat već godinama. Ajde smanji doživljaj. Ko će s kim sad da ratuje i zbog koga. Samo Ukrajinci sad najebavaju kao mi nedavno.
To ti je normalno, kad se slonovi tuku miševi stradaju.
U Trnavi je pravi svinjac blaga reč još kontejneri blizu predškolskog da deca udisu smrad, pametno uradili
Ali dopada mi se Komunalčev render platoa, kao da lebdi u svemiru, haha. 🙂
Ratova je bilo i bice, nama to nije potrebno! Udavicemo se u sopstvenom djubretu i fekalijama uz malu pomoc svite i kamarile koja sedi u vrhu zadnjih 30-set godina.
Lokalni stručnjak za seminare o ekologiji, Mira Djok će to da reši. Eve krenula da vrši edukaciju naroda. Baš radi na temama ekologije svaki dan. Sramotno je čime se bavi neko ko je zadužen za ekologiju. Mlati praznu slamu umesto da radi.
Nije glavni problem u građanima već u Komunalcu koji neredovno prazni platoe. Umesto da daju novac u transportne kapacitete, oni čine ali za limuzine. Gde ide novac od poskupelih usluga? Samo da namirite sns kadar, briga vas za bolji rad i čistiji grad.