Резултати истраживања o поверењу у полицију у Новом Саду
Током оружаних сукоба насталих за време распада Југославије на територијама република које су биле у тој заједничкој држави, велики број учесника тих оружаних сукоба као и избеглица протераних са својих огњишта, доселио се у Нови Сад.
Главни град АП Војводина, поделио је и судбину свих осталих градова у Србији не само када су миграције становништва у питању у последњих 20-30 година, већ и свих осталих турбулентних дешавања: настанак вишестраначја, међународна изолација државе, привредни колапс, приватизације … што је све скупа утицало на крупне политичке и друштвене промене у граду.
Нови људи, нове времена, нови адети. Нови Сад више није онај град који је био, пораст криминалитета свих врста је евидентан, промена структуре становника је евидентна. У мањој или већој мери слично као и у бројним другим локалним срединама у Србији па би свако истраживање многло дати прилично верну слику општег стања у Србији.
Струковно удружење полиције, као организација која окупља полицијске службенике са циљем професионализације и стручности не само у полицији већ и шире, и као друштвено одговорна организација која тежи повећању стања безбедности у идеолошком, моралном и нормативном сегменту, спровела је у априлу месецу 2023.године, на територији ПУ у Новом Саду (Јужно бачки округ и Нови Сад) истраживање ставова и перцепције грађана према полицији у Новом Саду у погледу личне и јавне безбедности. Истраживање је спроведено на случајном репрезентативном узорку (2.685 испитаника) методом лицем у лице (30%) и оnline анкете (70%) испитаника.
Узимајући у обзир афере у новосасдкој полицији у протеклих пет година, чињеницу да су претходни начелници Полицијске управе у Новом Саду ухапшени, статистички подаци који јасно и недосмислено указују на смањење резултата рада, по свим мерљивим индикаторима, евидентно мање присуство полицајаца на улицама, веће време одзива и доласка полицијских патрола на место догађаја, су полазишта за испитивање ставова јавног мњења и перцепцију грађана када су лична безбедност и поверење у полицију у питању.
Овакав вид истраживања је први у Србији, веома је значајан узимајући у обзир да је спроведен од стране Удружења које окупља полицијске службенике и којима је позната ова проблематика али не и ставови и перцепција грађана.
Добијени резултати посалати сy Министарству унутрашњих послова, Полицијској управи (ПУ) у Новом Саду и градоначелнику Новог Сада као битан сегмент мишљења јавног мњења и осећаја безбедности и сигурности на локалном нивоу.
_______________________________________________________
PU Cacak ispostava Mrcajevci, raspolaze sa 6 policajaca koji samo dezuraju, a u slucaju intervencije ceka se da stigne ekipa iz Cacka. Bezbednost na nivou. Naprednom nivou……
Policiji i u Cacku.rerko ko veruje da ih moze zastititi i da su bezbedni,unistili smo sve vrednosti Srbije od porodice,policije vojske,obrazovanja,zdravstva.
90% ministra je nesposobno,premijerka lezbejka,to je ekonomski tigar.