Ruski rulet u Gradskom parku
Krajem maja, tačnije 27. maja, prilikom kratkog nevremena i jakog udara vetra, od stabla starog oko 50 godina i sa visine od 17 metara odvojila se velika grana i pala na zemlju polomivši pri tome jednu od parkovskih klupa. Na svu sreću u tom trenutku nije bilo nikoga od prolaznika u blizini drveta ili klupe, pa se tako nije dogodilo da neko bude ozbiljno povređen.
A moglo se dogoditi, tog ili nekog drugog dana, makar i da nije bilo vetra, jer kako se vidi drvo je polutrulo i sklono padu, pa je prosto neverovatno da niko od nadležnih nije vršio kontrolu drveća u Gradskom parku.
– Kao ekspert za orezivanje i uklanjanje stabala, što podrazumeva rad na visinama i pod otežanim uslovima, obavio sam vizuelnu inspekciju i ustanovio da je stablo u vrlo lošem stanju, kako u svom nadzemnom delu tako i u podzemnom, jer je već blagim guranjem stabla lako uočiti da se ono ljulja i da ga koren više ne drži – kaže Sreten Protić, koji je o svom nalazu obavestio Komunalnu inspekciju i Institut za voćarstvo.
Prošlo je više od pet dana a još uvek niko od nadležnih nije reagovao, uprkos tome što se ostatak povelikog stabla nagnuo i što svakog časa može pasti u dvorište Instituta na put kojim prolaze i automobili i pešaci.
– Ovde je u pitanju nemar nadležnih da blagovremeno obezbede javnu površinu od mogućeg pada stabla, što može uzrokovati povrede ljudi i štetu na imovini. Ako ništa drugo mogli su makar da vizuelno obeleže stablo i okolni prostor i tako upozore prolaznike i vozače na postojeću opasnost. Ako bi radili po propisu onda bi područje bilo pod nadzorom, bila bi obaveštena Policijska uprava i svakako postavljeni znakovi upozorenja. Ništa od toga nema, a grana koja je dugačka 12-13 metara i teška oko 400 kilograma stoji nagnuta prema dvorištu Instituta i deluje neprimetno za vozače i prolaznike jer je između parka i dvorišta visoka živa ograda koja delimično zaklanja to bolesno drvo – kaže Protić.
Duž tela stabla postoji uočljiv rascep od skoro jednog metra, i za pretpostaviti je da se stablo svakog trenutka pod težinom velike grane koja vuče na jednu stranu, može rascepiti na način da jedan deo padne na parkovsku površinu, a drugi u dvorište Instituta.
U renoviranje Gradskog parka uloženo je prilično novca poreskih obveznika iz Švajcarske, ali to ne znači da sada lokalna vlast nema nikakvu obavezu da park održava. Ili u nadležnom gradskom javnom preduzeću nema dovoljno znanja i sposobnosti da vode računa o parku i bezbednosti građana koji u park dolaze ili je nebriga namerna, kako bi se opravdalo uklanjanje svih stabala trasom ulice koja se decenijama planira da prođe kroz Gradski park.
– Varaju se svi oni koji tako rezonuju ili planiraju u ovom sazivu lokalne vlasti. Ulica kroz park nikada neće proći, jer građani to neće dozvoliti, a nebriga oko održavanja parka može skupo da ih košta na nekim budućim izborima. Ne dao Bog da se neko povredi ili nastrada od pada bolesnog drveta, ne bi ih Morava oprala – komentariše jedan stariji sugrađanin, stalni posetilac Gradskog parka.
Šta je potrebno uraditi da se zaštiti parkovsko drveće, ali i brojni šetači, pitali smo Sretena Protića.
– Prvo mora da se svako stablo umatiči, da ima svoj broj, da svako stablo ima svoj zdravstveni karton, da svako stablo ima svoj karton orezivanja, prihrane i negovanja. To podrazumeva da se stabla moraju kontrolisati, proveravati promena boje listova, proveravati pojava gljivica i bolesti koje one uzrokuju na granama i lišću, sanirati velika oštećenja ako se pojave. Kada se nestručno drveće orezuje i seku donje grane, onda se drvo tera da raste u visinu i tada nema svoju autonomiju, pa onda jednog dana otežale grane počnu da otpadaju sa visine, kao što je bio slučaj sa ovim drvetom. Ovo je samo početak ruskog ruleta u Gradskom parku u Čačku – kaže Sreten Protić.
______________________________________________________
Bravo bato
Bravo za bata dosta rada i truda je ulozio u ovu vrstu posla i pravi je profesionalac mislim da opstinske vlasti obrate paznju na njega i uz pomoc njegovu zavrse ovo u parku hvala
Дал неко треба да настрада због неодговорног понашања задужених за бригу о градском парковима улицама и осталој инфраструктури.
Svaka čast ovom čoveku,ali toliko o tome kako radi,tj.ne radi komunalna inspekcija!Upozoreni i ništa,bruka i sramota,sve sami stručnjaci!
xaxa protka strucnjak … ko ce sve biti ekspert…
Nas sugradjanin koji je mnogo uradio za nas grad. Setimo se samo poplava u nasem gradu kada je rizikovao svoj zivot da oslobodi ustave na brani od ogromnih stabala. Vise puta preko javnih medija upozoravao na stanje pojedinih stabala u nasem gradu koji prestavljalju veliku opasnost za sve nase sugradjane i imovinu.I pored svih tih upozorenja nadlezne opstinske sluzbe u ovom gradu nisu ni prstom mrdnule. Kada ce opstinske vlasti konacno poceti da slusaju glas svojih sugradjana.Gradjani nam upadaju u sahte,stabla padaju na ulice, gradske ulice su nam pune rupa koje se trenutno zakrpe a kada se naradne godine povuce sneg sa ulica one se ponovo pojave.Nema vizije,ideja, dugorocnih planova u kom pravcu ovaj grad treba da se razvija. Ovom prilikom molim ljude iz gradske vlasti i nadleznih sluzbi da izadju iz svojih kancelarija i da vise razgovaraju sa sa svojim sugradjanima i slusaju njihove molbe,kritike a pogotovo savete svojih sugradja koji su strucni u svom poslu a zele da ucine nesto za dobrobit svih nas u ovom gradu.
Gradsko zelenilo ne radi svoj posao. Umesto da sredjuju onaj deo zelenila u parku i na bedemu koji je padu sklon, oni kao prava bratija izlaze jedan drugom u susret. Po sistemu poznajem te, poznajes me, pokusali su da odseku drvo na bedemu ispred zgrade ,jer stanaru iz prizemlja smeta. To drvo je spas za sve na spratovima u vrelim letnjim mesecima, ali dugogodisnje bahato ponasanje cacanskih opstinara nema obzira prema drugima. Vazno je da je njemu dobro, iako to drvo raste tu vec godinama i neko ko je strucan za hotrikulturu ga je tu i posadio.