Senzori za merenje kvaliteta vazduha – rezultati dostupni u realnom vremenu
Kako je objavio poretal GMInfo u Gornjem Milanovcu su postavljeni senzori za merenje kvaliteta vazduha, a rezultati tog merenja su dostupni u realnoim vremenu. Dok lokalna vlast u Čačku, već dva meseca samo najavljuje da će nabaviti nove merne stanice, te da će rezultati merenja biti objavljeni na LED ekranu na Domu kulture, na Eko sajtu lokalne samouprave i u dogledno vreme vidljivi i putem aplikacije kojoj se pristupa mobilnim telefonima, komšije iz Gornjeg Milanovca su već uradile nešto konkretno.
Doduše, ni tamošnja lokalna vlast oličena u SNS-u, nije se pokazala utržnom da građanima Gornjeg Milanovca učini podatke o kvalitetu vazduha dostupnim, već su to uradili građanski aktivisti.
U Gornjem Milanovcu je uspostavljen monitoring zagađenja vazduha u realnom vremenu zahvaljujući aktivistima za zaštitu životne sredine okupljenim u grupu TRN, u saradnji sa organizacijom građanskog društva GM Optimist.
Oni navode da su uz podršku Beogradske otvorene škole (BOŠ), na dva mesta u gradu postavljeni senzori koji mere koncentraciju suspendovanih PM10 i PM 2.5 čestica.
– Upravo je koncentracija ovih čestica uzrok prekomernog zagađenja vazduha u većini gradova u Srbiji. Podaci sa ovih uređaja se mogu pratiti na sajtu sensor.community/en/. Ono što vidimo u prvom danu postavljanja jeste da, nažalost, naš grad u stopu prati i one gradove u kojima je vazduh i zvanično prekomerno zagađen. Senzori mere drastična odstupanja od dozvoljenih vrednosti zagađujućih materija. Informacije se dobijaju u realnom vremenu, jer se ažuriraju gotovo svakog minuta – kaže za GMinfo aktivistkinja grupe TRN, Aleksandra Bulatović.
Ona ističe da u Gornjem Milanovcu još uvek nije uspostavljen zvanični monitoring ovih čestica.
– Očekujemo da će nadležna lokalna samouprava da preduzme sve što je potrebno kako bi unapredili lokalni monitoring kvaliteta vazduha, kako bismo imali i zvanične podatke. Do tada, nastavljamo sa praćenjem kvaliteta vazduha iz građanskih senzora, koji nam pružaju informacju uživo i mogućnost da nivo zagađenja u Gornjem Milanovcu uporedimo sa drugim gradovima u Srbiji – rekla je Bulatović.
Prema njenim rečima uskoro će biti postavljena još dva senzora za praćenje zagađenosti vazduhu, a planira se i postavljanje senzora za merenje zagađenja bukom kako bi se sprovodio i monitoring ovog izvora zagađenja životne sredine.
– Kako sve više dokaza otkrivaju štetan uticaj zagađenja bukom, važno je da reagujemo jer zagađenje bukom predstavlja ozbiljan problem. Dokazano je da zagađenje bukom koja iznosi samo 75 dBA može da naruši zdravlje dugoročno i kratkoročno, a štetne posledice koja buka izaziva su i narušen sluh i visok krvni pritisak, ali i narušene kognitivne sposobnosti – zaključuje naša sagovornica, Aleksandra Bulatović.
Kada je Čačak u pitanju, nadležni tvrde da su nabavili dva nova merna uređaja i postavili ih na lokacijama kod osnovne škole u Atenici i u Aveniji lipa kod Prehrambeno-ugostiteljske škole. Za postavku još četiri uređaja koje tek treba da stignu, pomoćnica gradonačelnika za zaštitu životne sredine Mirjana Đoković, kaže da će tražiti mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine gde da budu postavljeni.
Čudno je kako to da od SEPA nisu tražili mišljenje gde da se postave dva uređaja koja su već stigla u Čačak. Još čudnije je da je odlučeno da se uređaji postave daleko od najzagađenijeg urbanog dela grada. Ako je namera, a očigledno jeste, da se građanima prezentuje što manja koncentracija najštetnijih P10 i PM2,5 čestica, onda su ovi novi uređaji mogli da se lociraju u blizini Ateničkog vrela i na vrhu Jelice.
Građani Čačka koji žele da provere stanje kvaliteta vazduha u svom gradu mogu da pristupe aplikacijama Air Visual: https://www.iqair.com/serbia/central-serbia/cacak/cacakuzivo ili https://sensor.community/en/
Po trenutnom merenju u trenutku objave ovog teksta, trenutna koncentracija čestica PM2,5 po Air Visual na mernom mestu u ulici Kneza Miloša je 46,3µg/m³ a po merenju Sensor Community na mernom mestu u ulici Dunavskoj je 69µg/m³.
Podsećamo gornja dozvoljena koncentracija ovih čestica je 30µg/m³.
Čačak je danas osmi grad po zagađenju vazduha u Srbiji.
GMInfo.rs i Ozon Press
_______________________________________________________________________________
Mozgonja neće da postavi u Čačku to merno sokoćalo. Ništak Mozgonja.
Treba konobara naterati protestima.
Hoće li Milun Mozgonja napokon da saopšti istinu o zagađenom vazduhu?
Milune na Keju uzdisemo otrov oces li nam pomoci i resiti probleme?
Hoće sigurno. Mozgonja je izuzetno obrazovan čovek. On je, ako niste znali, magistrirooo.
Ne može, proživljava drugu mladost.
Samo vi sedite kod kuće i kuckajte poruke i mislit e da ste završili sav posao?