Sneg i kiša nisu padavine, nego svedoci
Ne pada sneg, što bi rekao naš narod, da prekrije breg, nego da svaka zverka pokaže svoj trag. Tako i grad i kiša ne padaju u Čačku radi zalivanja poljoprivrednih površina i pranja ulica, nego da se pokažu neodgovornost lokalne vlasti, nerad nadležnih komunalnih službi i pravi „kvalitet“ radova na održavanju javnih površina.
I ove godine svedoci smo kuknjave povrtara i voćara da im je grad uništio useve. Istina, grad je padao, ali kao i svake godine gotovo po istim onim površinama po kojima seje štetu poslednjih 50 godina. Dovoljno je samo sa malo pažnje pogledati izveštaje, novinske ili službene iz meteorološke službe.
Oni koji su oštećeni se žale, vlast im isto, kao i sve prethodne, obećava da će protivgradni strelci bolje dejstvovati ubuduće, da će se nabaviti još protivgradnih raketa, a čak ih i premijerka ubeđuje da je osiguranje useva najbolja zaštita od grada.
Možda će joj poverovati oni naivni, ali svi koji su prethodnih godina osiguravali useve, na svojoj koži su osetili koliko to košta, koliko puta su morali posle da dolaze u osiguravajuća društva da traže odštetu i koliko malo su dobili na ime naknade štete.
Možda će jednoga dana i vlast i poljoprivrednici shvatiti da je jedina efikasna zaštita od grada postavljanje protivgradnih mreža, pa će zajedno poraditi na tome da sistemom dinar na dinar, ili nekim povoljnim kreditiranjem, ili subvencijom, da reše problem.
Nažalost, protivgradna mreža kojom bi prekrili urbani deo Čačka ne postoji kao ni kišobran kojim bi pokrili tu istu površinu, pa nam nakon svake malo veće kiše ulice i trotoari ostanu prepuni bara. A te bare su najbolji pokazatelj kvaliteta radova na asfaltiranju ulica i uređenju trotoara.
I kad već pominjeno održavanje ulica i saobraćajnica za koje je zaduženo JP Gradac, eto nas već na kraju maja meseca, a i dalje su ulice pune rupa nastalih tokom zime. Ne samo da JP Gradac ozbiljno kasni sa popravkom kolovoza, već to radi na krajnje nemaran i nekvalitetan način. Teško je očekivati da će krpež koji prave dočekati jesen, a o tome kako će ulice Čačka izgledati narednog proleća bolje i da ne govorimo.
I ne samo kolovozi ulica, već su i trotoari prepuni bara, pa čak i oni koji su tek pre godinu-dve rekonstruisani.
Nije bolja situacija ni sa parkovskim površinama. Posle malo kiše, nastanu barice na pešačkim stazama ali i takve bare da je nemoguće kretati se, osim ako na nogama imate gumene ribarske čizme.
I tako kad nakon kiše grane Sunce i za par dana osuši barice, ostanu veće bare da nas još neko vreme podsećaju na sav nemar i aljkavost u kome živimo. Kad se osuše i one najveće bare, potpuno svi zaboravimo ovo o čemu govorimo. Tek kad padne nova kiša setimo se.
A sneg i kiša ne padaju, kao što rekosmo na početku, da prekriju breg, zaliju bašte i operu ulice, nego da svaka loša vlast i još gora komunalna služba pokažu svoj trag.
________________________________________________________
Nemoze Milun da stigne najpre tati iz Kotraze da sredi pred objektima a grad Cacak nikad nezaduzeni!
Нека пада шта оће, само да нам не пане наш Пресветли Неодливени Диљем Диљем Милун Мозгоња!
Zeljko, i ti jednom da napadnes njegovog tatu koji je dobio na poklon sve u Cacku a i otima oko hotel Morave. Objavite slike kako je pokrio parking mesta i uzeo trotoar za pesake!
Dodjite u Trnavsku ulicu posle kise da vidite sta je bara.Zvane su sve komunalne sluzbe ali je problem i dalje tu.