Srpske zastave na poklon gradu Braunau
Представница Амбасаде Републике Србије у Аустрији, Маша Грим предала је властима града Браунау, заставе Републике Србије, поклон Министарства рада, запошљавања, борачких и социјалних питања. Заставе су намењене војничкиом гробљу у Браунау а њих је у име града у згради Скупштине преузео секретар за културу Зоран Шијаковић.
Са лева на десно: Флориан Коданко (Црни Крст Аустрије), Милена Тодоровић (ДАНИЦА-АУСТРИЈА), Маша Грим (Амбасада Републике Србије у Аустрији), Зоран Шијаковић (Секретар за културу града Браунау), Вернер Форстер (Удружење за нову историју Браунау)
Војничко гробље у Браунау остатак је логора ратних заробљеника формираног за време Великог рата. На гробљу почива 1.500 душа, међу којима и покопани Срби.
„Дигитализовање књига умрлих од стране „Црног Крста Аустрије“, организације која води бригу о војничким гробљима и историчарке проф. мг Гордане Илић Марковић, одиграло је кључну улогу у идентификацији сахрањених Срба на војничком гробљу у Хазелбаху“. – Зоран Шијаковић.
Прича о покопаним Србима у Браунау послужила је и као инспирација за музејску поставку „Срби у Браунау – 100 година“ – www.danica-salzburg.at/projekte/srbi-u-braunau. Изложба је на веома успешан начин Аустријској јавности приближила историју, културу, језик и религију Срба у Браунау и свакако, по први пут направила пресек и анализу њиховог живота и рада у протеклих стотину година.
„Захваљујући одјецима музејске поставке, у блиској прошлости је више званичних делегација посетило Браунау. Једна од последњих била је посета изасланика Министарства одбране Републике Србије у Аустрији, ппук. Слободанка Лазића. Управо његовим залагањем и агилношћу његових колега, се данас на поменутом гробљу виори српска застава“. – Зоран Шијаковић
Представница Амбасаде Републике Србије у Аустрији, Маша Грим предала је и вредан поклон Амбасаде у Бечу градској библиотеци Браунау, монографију са посветом о манастиру Хиландар.
Са лева на десно: Вернер Форстер (Удружење за нову историју Браунау), Зоран Шијаковић (Секретар за културу града Браунау), Маша Грим (Амбасада Републике Србије у Аустрији), Мартина Шефер (Градска библиотека Браунау)
Након обиласка града, важнијих институција и појединих знаменитости, на Војничком гробљу подигнута је спска застава и одржан помен покопаним Србима.
Са лева на десно: Свештник СПЦ, парох Брнзеј Далибора са сином Илијом, Флориан Коданко (Црни Крст Аустрије), Маша Грим (Амбасада Републике Србије у Аустрији), Вернер Форстер (Удружење за нову историју Браунау), Зоран Шијаковић (Секретар за културу града Браунау)
Тачан број Срба у Браунау, осим чињенице да се они налазе на трећем месту по бројности после Немаца и Турака у Покрајини Горњој Аустрији, којој Браунау припада, није познат. Исто тако, писани трагови о њиховој култури, народном стваралаштву, упражњавању религије, на поменутим просторима, готово и да не постоје.
Ипак, неоспорна је чињеница да су Срби у Браунау у протеклих 100 година својом марљивошћу допринели развоју града и региона и постали саставни део његовог друштва. Неговањем културе, нераскидивих родбинских веза и упражњавањем религије, недвосмислено указују на евидентну, огомну жељу за очувањем сопственог идентитета.
Braunau am Inn, 01.07.2018.
©DANICA-AUSTRIJA
A ne napominjete da je to rodni grad Adolfa Hitlera…Braunau am In…