Stare zgrade i nadogradnje rizične u slučaju zemljotresa
Više od milion objekata u Srbiji ne bi izdržalo zemljotres jačine od šest stepeni po Rihterovoj skali, upozoravaju stručnjaci. Jedna od najvažnijih mera zaštite od zemljotresa jeste gradnja objekata koji su seizmički zaštićeni, kao i jačanje institucija koje će uspeti da snize rizike i posledice zemljotresa.
Međutim, u Građevinskoj komori Srbije ističu da kod nas ima bar milion objekata koji su građeni „na divlje“ ili su dosta stari i dotrajali, pa nisu zaštićeni od potencijalnih potresa.
Arhitekta Zvonko Mitrović kaže da se Čačak nalazi u osmoj grupi gradova po seizmičkoj aktivnosti i da su projektanti dužni da se prilikom izrade statike objekta toga i pridržavaju. Oni to i čine, međutim, kako kaže, problem su stare zgrade i nadogradnje gde nisu poštovani novi zakonski propisi.
— Čačak je po seizmičkoj aktivnosti svrstan u osmu grupu i na osnovu toga se računa statika zgrade. Za stare zgrade i nadogradnje to niko ne može da garantuje. Predviđeno je da staru zgradu ne smeš da opteretiš, bez radova na konstrukciji, više od 10 odsto. Da bi ispoštovao tu preporuku, projektovali smo nadogradnju sa laganijim materijalima, međutim izvođač radova je promenio projekat i stavio blokove, pa smo dobili tri puta veće opterećenje nego što je propisano — kaže Mitrović.
Kako navodi, proračun statike je posao projektanta dok inspekcija kontroliše na terenu šta se dešava. Gradska uprava za urbanizam nema krivice ako se nešto radi naopako, jer i nije dužna da kontroliše projektno-tehničku dokumentaciju. To potvrđuje i Darko Zornić iz ove uprave.
— Članom 8. Zakona o planiranju i izgradnji, propisano je da nadležni organ koji izdaje građevinsku dozvolu, lokacijske uslove i upotrebnu dozvolu, vrši samo kontrolu formalnih nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji, i ne upušta se u verodostojanost dokumentacije. Istim tim članom zakona propisano je da u slučaju nastanka štete, nastale kao posledica primene tehničke dokumetacije na koju je izdata građevinska dozvola, soliradno odgovaraju projektant i investitor. Uprava za urbanizam nema pravo kontrole tehničke dokumetacije, a svaki projeknat je dužan da primenjuje pravila struke — navodi Darko Zornić, diplomirani inženjer arhitektire u GU za urbanizam.
Jedno istraživanje sa Univerziteta Kolorado iz Bouldera iz 2011. o posledicama loše gradnje zgrada na ljudske žrtve u zemljotresima ustanovilo je da se u svim zemljotresima u prethodne tri decenije moglo izbeći čak 83 posto svih mrtvih samo da su se zgrade u pogođenim gradovima i naseljima podizale u skladu sa standardima zaštite od zemljotresa.
Istraživanje je bilo veliko, obuhvatilo je celi svet. Povod za istraživanje bio je katastrofalan zemljotres na Haitiju iz 2010. Tih 7 stepeni po Rihteru ni danas se ne zna da li je pobilo 100.000 ili čak 316.000 ljudi, uz materijalnu štetu od oko 8 milijardi dolara u jednoj od najsiromašnijih zemalja sveta. Autori istraživanja primetili su da je iste godine Novi Zeland pogodio zemljotres takođe od 7 stepeni po Rihteru, a da je broj poginulih bio nula. Mrtvih nije bilo. A i materijalne štete bile su relativno zanemarljive.
Najalarmantniji zaključak ovog istraživanja bio je taj da se nivo korupcije u svakoj pojedinoj zemlji savršeno poklapa s brojem poginulih u zemljotresima.
______________________________________________________________________
Kad će da se grade stanovi za policajce u Čačku
Pa grade se na sve strane… To velikim delom panduri kupuju.
Imate benificirani rad sad Jos I stanove hocete!
Na svetog nikadija.jerbo ce da bidnu svi u prdekanu kad odu ovi nazadnjaci.
Tuzno sta se radi u gradu.
Molim, nemojmo o Zvonku i njegovim projektima…
Na Novom Zelandu jeste bilo zrtava, 185 ljudi. 115 samo u jednoj zgradi poginulo. Jedna zrtva je bila i dr Tamara Cvetanova, drzavljanka Srbije.
Jos jedan primer radikalskog zaposljavanja.
А што су надградње угожене. Чек бре ко је то дозвољавао надзиђивање јел има тај матићни број. Значи пројектант основног пројекта је био л уд те није турио још један спрат. Сад нек размишљају купци такиг надзидака а и остаи који су дозволили надзиђивање своје зграде. Наравно дрмотреси и служе за испитивање стабилности објеката..Наравно почело јје дасе тресе окоо наоколо видећемо шта доноси пролеће са новим делтате,.
Bilo bi dobro da opali jedan zemljotres i da pocne da se izgradjuje. Brateee…ala bi se onda „ugradjivali“ u kojekakve akcije pomoci.
Hoću da mi neko odgovori šta je sa divljom nadogradnjom koja mi je uništila život meni i mojoj porodici,kupio sam stan u Nemanjinoj ulici i divljak bušio krov da krene nadogradnju i usled jakih kiša tih dana meni je stan uništen i mojim odvratnim komsijama koji ćute,kojima je manje uništeno nego meni.Sada sam podstanar jer nemam gde da živim pored sopstvenog stana?Znam da će ovo neko nadležan pročitati,hoću odgovor?????
„Uništeni čoveče totalno, koji hoćeš pravdu“… Svi znamo da će neko od nadležnih pročitati ovo, ali samo ti izgleda ne znaš da ti niko neće dati odgovor zato što ih zabole ona stvar…
Kriminalci iz urbanizma kakvu i gde dozvoljavaju gradnju bagri nepismenoj u Čačku to je za udžbenike.
Dodje Eglez u posetu,i to prvi put u Cacak,covek nemogase da se kontrolise,na pitanje,kako vam se svidja Cacak,lepo,ali ako vako nastavite,svaki buduci strNac ce znati da ovde vlada korupcija.
Pravite zgrade bez planiranja.
Izaci ce Motika na teren kad dospi dok izvrsi sudska vestacenja jer to je prioritet pa tek onda nakrenuti objekat da pogleda na te nane…..