Штрајк и бојкот грађана Чачка из 1933. године који је нешто променио
Због повећаних цена електричне енергије и одбијања електричног друштва А.Д. Јелица да их снизи, грађани Чачка су негодовали и 13. августа 1933. одржали протестни збор. Чачани су почели да „саботирају“ и бојкотују њено коришћење.
Необичан и јединствен штрајк и бојкот привукао је пажњу и француских медија. Француски лист „JOURNAL DES DEBATS” је 4. септембра 1933. године објавио:
„Један оригиналан штрајк избио је у југословенској варошици Чачку, где су 88% потрошача електричне струје одбили да се служе електричним осветљењем, пошто је електрично друштво одбило да спусти цене.”
Акциони одбор грађана Чачка за смањење цене електричне струје организује збор 17. септембра 1933. године на коме су изложени захтеви грађана у погледу снижења цене електричне струје.
Састављена је резолуција која је достављена начелнику среза трнавског, општини чачанској, бану Дринске бановине и министру унутрашњих послова. Општина чачанска је образовала једну делегацију одборника која је неуспешно преговарала са АД Јелицом у вези снижења цене и помоћи сиромашнијим грађанима.
Спор се водио до 13. октобра 1933. када је Одбор општине чачанске, после успешних преговара са АД Јелицом, на својој седници једногласно усвојио постигнути споразум о снижењу цена.
Горан и Данијела Давидовић
Bio je Cacak svet, nekada…
Zbog,teške zloupotrebe službenog položaja,čačanske korumpirane sudije,više fakultetski obrazovanih,će napustiti ovo zlo,od sudstva
Tako bese dok su u Cacku ziveli Cacani. Na zalost sad nas je ovde sve manje a sve vise onih koji su se dokopali gradskog asfalta preko Jelice.
Браво друже! Баш то преко Јелице из Драгачева и Ивањице до Чачанске улице! А сад продају отете станове, куће, земљишта а фирме које су наши подизали руше до темеља да би их опет продали!
Hvala na podrsci. Obradovao me tvoj komentar jer znaci da nas ipak jos uvek ima u Cacku i da se polako budimo. Vreme je da se Cacani pitaju u Cacku.
Вас двојица Чачана мора да сте друго колено Сјеничака у Чачку. Чачак су и створили људи са Јелице и око ње. Обожавам приче о правим, старим Чачанима, кад је Чачком пре 150 година газила турска нога и варошица имала мање од 1000 становника.