Svetski dan borbe protiv šećerne bolesti
Svetski dan borbe protiv šećerne bolesti – 14. novembar, Društvo za borbu protiv ove bolesti „Diabetes mellitus“ iz Čačka, obeležilo je velikim brojem aktivnosti, pre svega edukacijom građanstva o ovoj sve rasprostranjenijoj bolesti ali i merenjem nivoa šećera u krvi na nekoliko lokacija u gradu. Akciju su podržale i ostale zdravstvene institucije u našem gradu: Patronažna polivalentna služba, Zavod za zaštitu javnog zdravlja, Apotekarska ustanova i Medicinska škola.
U svetu 382 miliona ljudi boluje od šećerne bolesti (dijabetesa), a u Srbiji živi oko 600 hiljada dijabetičara. Broj obolelih u svetu ubrzano raste i očekuje se da će se za 20 godina broj obolelih povećati na više od 552 miliona, posebno u zemljama u razvoju. Na Svetski dan dijabetesa, 14. novembar, počela je trogodišnja kampanja (2014-2016) koja će biti usmerena na zdrave stilove života i sprečavanje oboljevanja od dijabetesa. Zbog posebnog značaja ishrane u prevenciji tipa 2 dijabetesa i prevenciji komplikacija, ove godine tema je „Zdrava ishrana i dijabetes“.
– Svetski dan protiv dijabetesa već nekoliko godina obeležavamo i u Čačku. Pre nekoliko godina imali smo 247 miliona obolelih u svetu i tada smo organizovali akciju 247 koraka oko Medicinske škole. Prema najnovijim podacima, danas u svetu ima 382 miliona obolelih od šećerne bolesti. Pri tom godišnje oko 79.000 dece u svetu dobije ovo oboljenje. Dijabetes je jedna tiha bolest koja ne boli, ali napada organizam i dovodi do teških komplikacija, do skraćenja dužine kvalitetnog života, do oboljenja nerava, bubrega, očiju. Poslednjih godina radimo na edukaciji dece i odraslih sa ciljem da kod obolelih od dijabetesa tip 2 sprečimo komplikacije, a kod obolelih od dijabetesa tip 1, koji najčešće pogađa decu i zahteva trajnu terapiju insulinom, da olakšamo da nemaju komplikacije, da se pravilno razvijaju, da svi paciijenti sami znaju kako da vode svoje oboljenje, kako da stalno mere šećer, kako da postupaju ako je taj šećer mali ili veliki, koje vrste terapije da primene, kaže endokrinolog Rada Petrović.
Prema njenim rečima, prilikom svake akcije testiranja građana, orktiju se novi slučajevi obolelih. Tako je pre nekoliko dana otkrivena bolest kod dečaka koji ima 14 godina, a godišnje oboleli oko sedmoro dece, dok na nivou Srbije broj obolele dece dostiže cifru od 160.
– Za dijabetes tip 1 za koji se smatra da je autoimun i da zavisi od životne sredine u kojoj se deca nalaze i ne može se prevenirati ili vrlo teško. U svetu postoji vakcina u eksperimentalnoj fazi koja treba da uspori bolest kada se otkrije. Dijabetes tipa 2 nastaje usled iscrpljivanja ćelija pankreasa, i njega je moguće prevenirati. Osnovna pravencija dijbetesa je pravilna ishrana, fizička aktivnost i redukcija stresa. Dovoljno je dnevno imati pola sata šetnje, pravilno se hraniti, izbegavati opterećenje organizma i pankreasa, savetuje dr Petrović.
Iako je najavljivano ponovno otvaranje savetovališta za dijabetičare pri domovima zdravlja to još uvek nije realizovano. Novo obećanje Ministarstva zdravlja je da će se to učiniti veoma brzo, odmah po usvajanju odgovarajućih pravilnika.