Svetski dan kulturne raznolikosti
Obeležavanje Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj. Srbija preduzela značajne korake.
Svetski dan kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj se danas, po petnaesti put, obeležava širom sveta. U našem sve raznovrsnijem svetu, zaštita kulturne raznovrsnosti predstavlja etički imperativ, nerazdvojiv od poštovanja ljudskog dostojanstva, ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Srbija je u skorijie vreme napravila značajne korake na polju poboljšavanja i unapređenja statusa najstigmatizovanijih zajednica u zemlji. U martu ove godine usvojena je novu Strategiju za socijalnu inkluziju Roma za period od 2016-2020. godine, čime se uspotavlja širok dijapazon oblasti u kojima treba dalje da se nastavi sa radom.
U duhu unapređivanja i izgradnje jake kulturne raznovrsnosti, skorašnji pregled stanja u Srbiji koji je realizovao Komitet Ujedinjenih nacija za prava osoba sa invaliditetom i pregled stanja Specijalnog izvestioca UN o pravima na adekvatno stanovanje predočavaju detaljne preporuke za okončanje stigmatizacije i jačanje inkluzije ugroženih zajednica.
U cilju uspostavljanja posebne oblasti koja se odnosi na unapređenje kulturne raznovrsnosti, oblast broj pet koju je Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji uvrstio u Okvir razvojnog partnerstva, a koji će uskoro biti potpisan sa Vladom Republike Srbije, jasno pravi vezu između kulture, raznovrsnosti i ljudskih prava.
– Slavljenje kulturne raznolikosti znači otvaranje novih izgleda za održivi razvoj i promovisanje kreativnih industrija i kulturnog preduzetništva kao potencijala za otvaranje miliona novih radnih mesta širom sveta – posebno za mlade ljude, a naročito za žene. Kultura predstavlja pokretač održivog razvoja i kao tavka je prepoznata u novoj Agendi održivog razvoja do 2030. godine, koju su Ujedinjene nacije usvojile. Kultura pruža jedinstvenu mogućnost za povezivanje ekonomskih i socijalnih aspekata razvoja – kulturna dobra i usluge imaju identitete, referentne tačke i vrednosti, a ujedno omogućavaju milionima kreatora, umetnika da žive od njihovog rada. Veličanje kulturne raznovrsnosti znači da im se omogući da trguju i podstiče ih da obogate kulturni pejzaž, koji zauzvrat i nas obogaćuje – rekla je gospođa Irina Borkova, generalni direktor UNESCO-a.
Povodom Svetskog dana kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj, Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ženevi je objavila novi film o adekvatnom stanovanju. Film prikazuje Slučaj više od 60 romskih porodica iz Srbije koje Zahvaljujući postovanju Međunarodnog dogovora o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima nisu bile iseljene.
Film možete da pogledati na: https://www.youtube.com/watch?v=_IoqG0VznxU
___________________________________________________________