Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom
Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom ustanovljen je 2006. godine, a 21. mart simbolično je izabran za taj dan jer je u osnovi te bolesti prisutnost 3 umesto 2 hromozoma, na 21. hromozomskom paru.
Tradicionalno i ove godine u ustanovi “Zračak” obeležen je Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom .
Učenici Srednje medicinske škole iz Čačka, smer medicinska sestra-vaspitač (članovi Pedijatrijske sekcije), zajedno sa svojim nastavnicama Zoricom Gajić, Jasminom Jovanović, Oliverom Erić pripremili su prigodan program za korisnike Zračka. Učenice su izvele predstavu “Pinokio”, recitovale pesme ”Plavi čuperak”,”Tiho noći”,”Pesma o ženi “,”Emina”. Zajedno sa korisnicima Ustanove otpevali su pesmu “Plava Ptica” i “ Ne rugaj se”, a potom su ostatak dana proveli družeći se uz muziku.
Korisnici ustanove Zračak, u znak zahvalnosti na današnjem druženju, su drugarima iz Medicinske škole poklonili ruže od papira koje su sami pravili.
Daunov sindrom je genetski poremećaj koji je dobio ime po doktoru Džon Lengdonu Daunu, koji ga je kao posebno stanje otkrio 1866. godine.
Daunov sindrom je posledica postojanja jednog hromozoma više u ćelijama deteta. Umesto 2 hromozoma koja čine 21. par, ova deca u svojim ćelijama imaju 3 hromozoma (od kojih 2 čine 21. par a jedan je „višak“), pa se zato Daunov sindrom naziva još i Trizomija 21.
Predstavlja kongenitalni poremećaj sa karakterističnim izrazom lica i često se po izgledu lica može postaviti dijagnoza još kod novorođenčadi. Kod ove dece postoji 47 hromozoma umesto 46 koliko ih ima ostalo stanovništvo.
Najizrazitija obeležja ovog sindroma su:
– umna zaostalost; IQ = 40-50, mada ima podataka da IQ može biti i od 25-80;
– anomalije srca praćene u različitom stepenu anomalijama (nenormalnostima) drugih organa,
– smanjena otpornost prema infekcijama,
– prevremeno starenje i dr.
Osobe imaju i prepoznatljive osobine kao što su :
– koso (mongoloidno) postavljene i široko razmaknute oči;
– mali nos, širokog korena;
– manjen obim glave i pljosnat potiljak;
– usta su mala pa normalno veliki jezik viri iz njih, a sam jezik je često uvećan i izbrazdan;
– ušne školjke su skoro uvek loše formirane, male i nisko su postavljene;
– zubi su nepravilnog oblika i broja i kasno izbijaju;
– šake su široke i sa kratkim prstima;
– na dlanovima može postojati brazda četiri prsta uz izmenjene dermatoglife (linije na šakama) i dr.
Ranom intervencijom, koja podrazumeva rad defektologa i drugih stručnjaka, usmerenom na decu do tri godine života, u značajnoj meri može se preventivno uticati na nastanak pridruženih poremećaja i stimulisati psihomotorni razvoj. Posebno značajne aktivnosti koje pripadaju procedurama rane intervencije, odnose se na pružanje aktivne podrške celoj porodici u vidu informisanja, savetodavnog rada i praktične obuke. Većina dece sa Daunovim sindromom u periodu ranog detinjstva ređe ostvaruje interakcije sa roditeljima i slabije odgovara na podsticaje, ali istrajnost na njihovom uključivanju u svakodnevne aktivnosti porodice ima izuzetno pozitivne efekte.
Način na koji je dete sa Daunovim sindromom prihvaćeno u porodičnom krugu, pozitivno utiče na razvoj komunikacije, usvajanje dnevnih životnih veština i uspešnije uklapanje u socijalno okruženje. Podrška šire društvene zajednice, neophodna je kako bi se ovakvom detetu omogućilo da socijalne interakcije ostvari i van porodičnog kruga. Deca sa Daunovim sindromom mogu biti uključena u predškolske ustanove u okviru razvojne grupe za decu sa smetnjama u razvoju ili u redovne grupe uz odgovarajuća prilagođavanja i podršku defektologa. Nekada su ova deca, kao i mališani sa intelektualnom ometenošću druge etiologije, pohađala nastavu isključivo u školama za decu sa smetnjama u razvoju. Danas postoji mogućnost da se uključe u vaspitno-obrazovni proces i u redovnim školama, ali samo ukoliko ona može da obezbedi potrebna prilagođavanja i odgovarajuću podršku. Bez navedenih preduslova, neće se razviti svi detetovi potencijali, a moguće je i javljanje negativnih posledica socio-emocionalne prirode.
_______________________________________________________