U Čačku preko 100.000 nelegalnih objekata, građani spori u legalizaciji
U Čačku je u procesu legalizacije popisano ukupno 104.000 nelegalnh objekata. Međutim, do sada je legalizovano tek 2.200. U Gradskoj upravi za urbanizam apeluju na građane da se pri dospeću rešenja za rušenje od strane inspekcije obrate Gradskoj upravi za urbanizam i započnu legalizaciju objekata i time iskoriste popuste koji su predviđeni zakonom.
Višemesečni popis bespravno izgrađenih objekata je završen i sada se definitivno zna: U Čačku postoji 104.000 nelegalnih objekata. Građani koji imaju nelegalne objekte poslednjih meseci od Gradske uprave za inspekcijski nadzor dobijaju rešenja o rušenju, kao i Gradska uprava za urbanizam, što je početak postupka za legalizaciju.
-Po ranijim zakonima imali smo oko 25.000 nelegalnih objekata, a nakon donošenja novog zakona popisano je 79.000 nelegalnih objekata. Donošenje rešenja o rušenju je inicijalni akt našoj upravi za obraćanje građaninu da dostavi potrebnu dokumentaciju za postupak legalizacije, objašnjava Vesna Dmitrić, načelnica Gradske uprave za urbanizam.
Međutim, građani nisu ažurni po dobijanju rešenja za rušenje i veoma mali broj njih je do sada započeo legalizaciju. Prema podacima GU za urbanizam, u poslednje dve godine legalizovano je tek 2.200 objekata. Prema do sada izdatim rešenjima, prosečna cena za legalizaciju kuće do 100 kvadrata iznosi oko 250 evra.
-Taksa z aobjekat do 100 kvadrata iznosi 5.000 dinara. Snimanje objekta kod geodetskih kuća je oko 100 evra po objektu. Izrada projektno-tehničke dokumentacije iznosi jedan evro, podseća načelnica.
Zakon nije propisao rok do kada građani treba da završe proces legalizacije odnosno ozakonjenje nelegalno izgrađenih objekata ali iz službe urbanizma apeluju na građane da iskoriste zakonsku mogućnost i legalizuju svoje objekte po višestruko nižim cenama nego što je to bio ranije slučaj. Propisane su minimalne takse i naknade za projektno tehnicku dokumentaciju,kao i oslobađanje od plaćanja administrativnih taksi.
-Da naglasim da nema takse za upis ozakonjenog objekta jer mi po službenoj dužnosti dostavljamo podatke i rešenja o ozakonjenju Geodetskom zavodu i Službi za katastar nepokretnosti, kaže Vesna Dmitrić, načelnica GU za urbanizam.
Da bi se legalizacija uspešno obavila i ubrzala GU za urbanizam je dobila saglasnost Vlade Srbije za zapošljavanje novih radnika po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. Svi oni su na raspolaganju građanima svakog radnog dana od 7 do 15 časova.
Петооктобарци су уништили пет закона који су регулисали животно важну област и донели један накарадни закон у ком су помешали бабе и жабе.Прво су протерали земљишну књигу из суда заједно са катастром и судским геометром.Сада је катастар некаква полуприватна установа,као што су геометри приватни бизнисмени.Шта то значи у животу грађана и какве се ту ствари могу дешавати лоше по грађане и државу не би да овде износим.Релевантни стручњаци су упозоравали на опасности још у јавној расправи кад је припреман нови закон.Наравно да статичари и шумари нису имали слуха нити схватања за очекиване проблеме јер нису имали ни минута радног стажа на терену и животу струке.Тада су стручњаци предлагали да се сви објекти сниме аерофотограметријски и такво стање замрзне као статус кво.Да се сагледа могућност њиховог опстанка уколико не угрожавају регулторне услове и као такви озаконе уз трошкове надокнаде за ток поступка који би одмах били фактурисани власнику катастарске парцеле.Ново планирани објети били би изложени законским поступцима за новоградње.Наравно мудраци су побегли са јавне дискусије и избегли негодовање стручне јавности.Данас држава куса чорбу коју су неспособни њени чиновници спремили и њој и народу.Наведени проблеми се само на горе изнет предлог може решити,уосталом Црногорска власт је давно односно у старту тај проблем решила.Катастар и земљишну књигу под хитно вратити у суд,иначе ујутро ваша некретнина може носити име другог власника.
Еве овај техт стоји неколко дана на овом месту.Љепотица на слики није ни свесна порблема.Грађани њиг стоиљада еј бре ајде да бројимо до тог броја да видимо за које ће време то свршимо.Ако узнемо да лист артије за писмо тежи пет грама па пута стоиљада то је пола тоне сад ако сваки зактев има барем дест листова плус фасцикла то износи равно пет тона.Грађани ко грађани еве по коментарима на техт види се да иг та проблематика не интересира.Разлог је прост велики број објеката је напуштен и зврји празан или је већ срушен напола,у великом броју зиве два старца или само један који су већ једном ногом на онај свет,један број је празан и власник је у иноземству најчешће није жив а друга генерација вамо и не свраћа више.Држава може и да иг конфискује али шта сањима једино да усели муџахедине.
pa da li je moguće da niko ne reaguje na cenu ozakonjenja.Prema zakonu komercijalni objekat od 25m2 u Čačku je isto kao objekat od 500m2 u Beogradu 250.000, gde cena izgradnje m2 u Beogradu 10 puta skuplja nego u Čačku a nadoknada ista.Gde je tu logika.Onda nemojte da se čudite sto je samo 2200 objekata u Čačku ozakonjeno.Pod hitno se mora traziti dopuna zakona o ozakonjenju i ovakve nelogičnosti ispravljati,da ne bi bilo Čačak radi Beograd se gradi.