Prethodni članak
U Dragačevu kritično zbog obilnih padavina
Objavljeno 02/12/2014
Komentara: 0
Након поновног изливања реке Бјелице из свог корита, Општински штаб за ванредне ситуације у Лучанима је донео наредбу да се одмах приступи евакуацији људи, стоке и материјалних добара из угрожених делова, првенствено у месној заједници Ђераћ.
Наредбом се уводи приправност за одбрану од поплава у делу Месне заједнице Дљин – Поткрај, Ђераћ, Пухово, Турица, Гуча, и Вича . Такође, препоручује се припрема за евакуацију људи и материјалних добара и у кругу предузећа „Милан Благојевић – Наменска“ и привредних друштва у индустријској зони.
Општински штаб за ванредне ситуације наводи да је у 6,30 почело изливање реке Бјелице на регионални пут Лучани – Гуча у насељеном месту Ђераћ. ЈП Дирекција и ПП Панекспрес Лучани су одмах ојачали импровизован бедем у МЗ Ђераћ и на тај начин спречили плављење стамбених објеката. Планинци, засеок села Дучаловићи, одсечени су изливеном Бјелицом са једне стране а са друге стране оштећеним путем.
Чланови Штаба су истакли да jе Бјелица током ноћи и дана поплавила око 100 хектара обрадивог пољопривредног земљиште у Вичи, Дљину, Ђераћу, Пухову и Турици. Није било поплављених стамбених објеката али је вода ушла у десет помоћних објеката (штале, обори, шупе), углавном у Пухову. Тенденција је да Бјелица тренутно благо опада.
Ове године, река Бјелица се изливала седам пута а три пута је плављено од 12 до 15 домаћинстава у насељеном месту Ђераћ.
Штаб ће у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације даље пратити ситуацију и предузимати одговарајуће мере у циљу спашавања људи и материјалних добара.
Реаговање надлежних:
ОПШТИНСКИ ШТАБ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
На основу члана 34. став 1, тачка 4) Закона о ванредним ситуацијама („Сл. гласник РС“, бр. 111/09, 92/11 и 93/12) и члана 7. став 1. Одлуке о образовању општинског Штаба за ванредне ситуације општине Лучани („Сл. гласник општине Лучани“, бр. 7/1 О, 8/12 и 6/13) Општински штаб за ванредне ситуације општине Лучани разматрајући Извештај о стању угрожености од поплава на територији општине Лучани дана 02.12.2014. године, на седници одржаној 02.12.2014. године, донео је следећу:
НАРЕДБУ
- ОДМАХ приступити извршењу евакуације људи, стоке и материјалних добара из угрожених делова у Месној заједници Ђераћ.
- У МЗ Дљин – Поткрај, предузећу „Милан Благојевић – Наменска“ Лучани као и код других привредних друштава у кругу предузећа и привредних друштва у индустријској зони, препоручује се предузимање припремних радњи за евакуацију људи и материјалних добара.
- Наставити активности на ојачавању импровизованог бедема у Месној заједници Ђераћ, по потреби и на другим местима, ангажовањем ЈП .Дирекција за изградњу општине Лучани“ Лучани са подизвођачима .Панекспрес“, „Наш стан“ и други.
- Препоручује се председнику привременог <органа општи не Лучани да обезбеди активирање Општинске управе, ЈП ,Дирекција за изградњу“ и ЈП .Комунапац“ на предузимању мера заштите од поплаве.
- Штаб ће у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације, угроженим месним заједницама и привредним друштвима даље пратити ситуацију и предузимати одговарајуће мере у циљу заштите и спасавања људи и материјалних добара.
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ОКРУЖНОГ ШТАБА ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
МОРАВИЧКОГ ОКРУГА
У ноћи између 1. и 2. децембра дошло је до обилних падавина на подручју Моравичког округа.
На територији општина Горњи Милановац и Ивањица није било значајних проблема са изливањем водотока, док је на територији града Чачка ватрогасна јединица интервенисала на црпљењу кишне канализације.
Међутим, у општини Лучани дошло је до изливања реке Бјелице са притокама. У Гучи и селима Вича, Турица, Пухово и Ђераћ поплављено је око 100 хектара земљишта.
Окружни штаб за ванредне ситуације Моравичког округа и општински штаб у Лучанима предузели су све мере и активности у циљу заштите грађана и њихове имовине. Ангажована је тешка механизација и подгнут одбрамбени насип у Ђераћу, поред државног пута Лучани – Гуча, у дужини од око 500 метара и на тај начин спречено продирање воде у ранија плављена домаћинства.
Захваљујући томе, и средствима за чишћење корита реке Бјелице која је обезбедила Влада Републике Србије донацијом канадске амбасаде у износу од 30 милиона динара, спречена је поплава не само угрожених домаћинстава у Ђераћу већ и фабрике „МБ – Наменска“ као и десетак лучанских приватних предузећа.
Лучански штаб у сарадњи са Одељењем за ванредне ситуације Моравичког округа у Чачку прати ситуацију на терену и тренутно нема угрожених домаћинстава.
Захваљујући средствима Владе Републике Србије и правовременој и ефикасној интервенцији штабова за ванредне ситуације по први пут избегнута је материјана штета.