U kojim uslovima smete da prelazite ulicu van pešačkog
Mnogim vozačima se digne kosa na glavi kad vide pešaka koji planira da pređe ulicu tamo gde nije obeleženo. A, kad vide one koji njom hodaju, pobesne. Nebrojano puta se desi da izgovore najneprijatnije reči koje postoje. Neretko se dogodi i da fizički napadnu pešaka.
Ne znaju da pešak prelazi tamo gde mu je dozvoljeno, bez obzira na to što nije obeleženo.
– Ukoliko je razdaljina između dva pešačka prelaza veća od 100 metara pešak ne mora da ga koristi. Znači, dozvoljeno je prelaženje kolovoza van pešačkog prelaza na onim mestima gde su pešački prelazi udaljeni najmanje 100 metara – objasnio je Milan Vujanić prof. dr redovni profesor Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Posebno iznenađuje što pešak sme da prelazi ulicu van pešačkog prelaza na bilo kom putu.
– Pešak sme da prelazi i magistralni put van zebre. Oni jedino ne smeju da budu na auto-putu – dodao je prof. dr Vujanić.
Samo na jedan način pešak sme da bude na putu van pešačkog prelaza.
– Prvo mora da se uveri da nema vozila, a ukoliko ga ima, mora da ga propusti. Vozač u takvim situacijama nije u obavezi da propusti pešaka – pojasnio je Damir Okanović direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja.
„Nesporazum“ između pešaka i vozača nastao je zbog toga što „obe strane“ ne poznaju propise. To može da dovede, kao što i jeste, do katastrofalnih posledica. Iz tog razloga svakako da je bolje da na ulicama širom Srbije, kao i na putevima, ima što više pešačkih prelaza.
U kojoj situaciji smete da date gas dok neko prelazi „zebru“ (GRAFIKA)
Kako će se u praksi primenjivati nova pravila koja ublažavaju stres vozača od potencijalne kazne zbog nepropuštanja pešaka. Šta tada morate, a šta ne smete da uradite i koji dokazi će se prihvatiti kao dokaz protiv vozača?
Ovogodišnje izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja propisuju malo blaže obaveze vozača prema pešacima i daju im mogućnost da sami procene da li treba da se zaustave na pešačkom prolazu bez semafora da bi pešacima omogućili bezbedan prolaz.
Činjenica da ne moraju da zaustave vozilo po svaku cenu, ubrzaće protočnost saobraćaja i malo će olakšati život vozačima, a mi sada rešavamo dilemu kako se bezbedno i u skladu sa zakonom prošušta pešak.
Izmenom Člana 99. Zakona o bezbednosti saobraćaja, propisano je da vozač ne mora po svaku cenu da se zaustavi na obeleženom pešačkom prelazu kako bi propustio pešake, što je obradovalo mnoge vozače jer će se osloboditi stresa i bojazni da će napraviti prekršaj, a istovremeno će se i saobraćaj u gradovima znatno brže odvijati.
– Suština je u tome što vozač sada može samo da uspori i što ne mora obavezno da se zaustavi da bi oslobodio pešaka, ali važno je zapamtiti da pritom ne sme da ga natera da ustukne ili ubrza korak. Dakle, ako pešak bude primoran da promeni ritam svog kretanja, to je onda prekršaj zbog kojeg vozač može da odgovara pred sudom, ali ako može nesmetano da pređe ulicu bez promene ritma kretanja, tu je onda sve čisto i prekršaj nije ni napravljen, – objasnio je za Magazin SAT Milan Marinović, predsednik Prekršajnog suda u Beogradu.
Ukoliko u naselju na putu sa dve ili tri saobraćajne trake u istom smeru, pešak tek zakorači na pešački prelaz u krajnju desnu traku, a vozilo se kreće krajnjom levom trakom i može da prođe pre nego što pešak uopšte stigne do tog mesta, slobodno sada to može da učini i to više nije prekršaj. To naravno važi u slučaju kada između njih nema vozila koja su se već zaustavila da bi propustila pešaka.
FOTOGRAFIJE KAO DOKAZI
Ova izmena propisa već je stupila na snagu. Fotografije koje saobraćajci dostavljaju kao dokaze u postupku protiv vozača, trebalo bi da snime da se sa njih vidi udaljenost vozila od pešaka kako bi sudija mogao da proceni da li je tu zaista moglo da dođe do kontakta ili je vozilo moglo nesmetano da prođe, a da pešak nimalo ne uspori svoje kretanje.
ŠTA TAČNO PIŠE U ZAKONU?
Član 99. Zakona o bezbednosti saobraćaja:
„Ukoliko na pešačkom prelazu saobraćaj nije regulisan uređajima za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, vozač je dužan da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi može bezbedno da propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz“.
KO ĆE BITI OSLOBOĐEN?
Zanimljivo pitanje koje se samo nameće je kako će biti oslobođeni vozači protiv kojih je već pokrenut postupak za prekršaj koji je u međuvremenu prestao to da bude?
– Ako u činjeničnom opisu prekršaja piše da se vozač nije zaustavio ispred pešačkog prelaza na koji su stupili pešaci, kao što najčešće piše, velika je verovatnoća da bi takav zahtev mogao biti odbačen jer je u međuvremenu donet propis koji je povoljniji po učinioca prekršajs. Verujem da će se ipak svaki slučaj posebno ceniti – kaže Marinović.
SAT
od kako su ovaj vujanić i ovaj okanović preuzeči „staranje“ o ZOBSu – u srbiji je nenormalno povećan broj poginulih u saobraćaju AKO se ima u vidu smanjen obim saobraćaja zbog skupog goriva… ne bi me čudilo da su ova dvojica finansirani od nekih pogrebnih preduzeća JER samo srpski ZOBS ima neka rešenja koja NISU POZNATA NIGDE U SVETU – a koja ustvari UGROŽAVAJU UČESNIKE U SAOBRAĆAJU … takav je na primer i čuveni član o pešačkim prelazima koji je oslobodio pešaka obaveze da se prilagodi saobraćaju na putu i dozvolio mu da svojevoljno podleće pod točkove … S T R A Š N O
Vama iz SNS je dozvoljeno i da prelazite ulicu nezakonito a da se parkirate na sred puta.
a raskrsnica kao da je u Sahari…nigde ni travčice, ni cveta…drveće i da ne spominjem
xxxxx im se u propise.
Професорима и докторима треба забранити да пишу законе. Посматрао сам у једном градићу у Немачкој одвијање саобраћаја где уопште нема обележене хор сигнализације. Пешаци нормални људи лепо стану погледају лево па десно ако има у близин возила лепо дају возачима руком знак да имају намеру прећи улицу, возачи су недвосмислено добили од пешака знак и поштују га. Кад сам питао домаћине како то не имају обележене пеш прелазе добио сам одговор да су они нормални и разумни људи и да не имају новца за бацање на такве глупости.Овде су професури донели толко неразумних и сублесастих законских решења да је то смешно и деци у вртићу. Тако су забранили претицање трактора и спорих учесника преко пуне линије. Игноришући значење и појам пуне линије у науци трасирања путева ,као и појам моторног возила у машинској науци односно кинематици кретања материјалне тачке. Увели су некако трепћуће зелено светло за додатно збуњивање возача и учесника у саобраћају са катастрофалним и погибељним последицама по учеснике. Жуто светло јасно и недвосмислено даје довољан временски зазор за реаговање возача на његову појаву на уређају, нормално уз поштовање брзина. Овде су посебна прича сублесава и сулуда решења хоризонталне сигнализације у зонама раскрсница.Испред раскрсница не постоје зоне обавештавања о наиласку на зону престројавања,не постоји зона одлуке о престројавању и коначно зона престројавања. Такође су посебна прича недовољне ширине трака за престројавање, непостојање полукружне линије водиље кроз кривину скретања, непостојање допунског светлосног условног знака за траку левогскретања. И тако даље и тако даље.Киша паде и опет се спрема моје драге на прозору нема, јебе се њима за народне муке, они се чешу испод пупка.Тако то трајише док се не опсете да су негде оманули па пиши бриши о народном трошку, јелте агенција је смишљена за млаћење празне сламе пардон пара.
a pešaci idu preko pešačkog, kao da su krenuli na sa’ranu i još telefoniraju, užas!!!
Da li je prelazak pesaka na sredini prekrsaj? (Ako je rastojanje izmedju dva pesacka prelaza oko 140 metara)