Vanredna situacija u Trnavi
Zbog izuzetno otežanog vodosnabdevanja sa lokalnog izvorišta u mesnoj zajednici Trnava, Gradski štab za vanredne situacije odlučio je da se uvede vanredna situacija na teritoriji tog dela grada Čačka. Time je omogućeno da se oko 650 ugroženih domaćinstava privremeno snabde vodom sa Rzava. Podsetimo, meštani Trnave koriste vodu sa Trnavskog vrela koje nije u sistemu Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod“.
Savet mesne zajednice Trnava obratio se molbom Gradskom štabu za vanredne situacije da hitno omogući privremeno snabdevanje vodom sa sistema Rzav, jer je u ovom trenutku ugroženo oko 650 domaćinstava koji vodu dobijaju sa lokalnog izvorišta Trnavsko vrelo.
Već više od mesec dana meštani vodu za piće dobijaju iz cisterni jer je voda sa Trnavskog vrela nispravna za piće, a od 9. jula drastično je smanjen nivo vode sa tog izvorišta i sada su cevi lokalnog sistema gotovo ispražnjene.
– Već u toku današnjeg dana pokušaćemo da dopunimo postojeći bunar sa Trnavskog vrela sa vodom sa Rzava. Ugroženo je oko 650 domaćinstava – rekao je Todorović.
Gradonačelnik podseća da JKP Vodovod ne gazduje lokalnim sistemom za vodosnabdevanje u Trnavi ali da je obaveza lokalne samouprave da pomogne građanima. Privremeno snabdevanje vodom sa sistema Rzav trajaće dok se ne poveća dotok sa izvorišta Trnavsko vrelo.
Podsetimo, iz budžeta grada Čačka u poslednjih nekoliko godina izdvojeno je preko 16,5 miliona dinara za izgradnju mreže za Trnavu kako bi i to područje grada dobilo vodu sa Rzava. U JKP Vodovod kažu da je u tehničkom pogledu sve spremno da se pokrene proces priključenja.
– Ne može se vodosnabdevanje vršiti preko oba sistema, odnosno potrebna je jasna odluka MZ Trnava da prelazi na sistem Rzav i kraj priče – rekao je Božidar Gavrilović, tehnički direktor JKP Vodovod Čačak.
Ukoliko se meštani Trnave konačno saglase i odluče da žele vodu sa Rzava, Vodovodu bi trebalo oko pola godine da priključi većinu domaćinstava na sistem Rzav.
Podsetimo, godinama unazad meštani tog sela imaju probelme kako sa neispravnošću vode sa Trnavskog vrela za piće tako i sa slabim dotokom vode.
Trajno rešenje tog probelma je priključenje na sistem Rzav, ali je to do sada bilo onemogućeno pre svega zbog nesloge među meštanima.
Trenutno snabdevanje sa vodosistema Rzav u Arilju svih opština i gadova korisnika je stabilno, a na građane se i dalje apeluje da vodi za piće ne krosite za zalivanje bašta i pranje automobila.
Mirjana Aleksić
______________________________________________________________
Уплаших се да нису непријатељи стигли.Оно нема више заливања кукуруза.
Неће стока да плаћа воду, па им зато не одговара прикључење на Рзав. А и вероватно не упражњавају свакодневно купање, што се да приметити у градском превозу, па им и не смета то што нема воде.
А ми што се, купамо, чуј – сваки дан, морамо да обезбедимо залихе воде коју у балонима морамо да грејемо на сунцу и да се поливамо уз помоћ лончета. Ујутру једва притиска има да опереш зубе. Због менталитета већине. Јој, где ја живим! Мислио сам да је 21. век.
Поздрав из Трнаве!
Bravo!
Ne dopustivo je da vecina ispasta zbog manjine,nema razloga da se Trnava ne prilkljici na Rzav kao sto je to bio slucaj sa Atenicom.
A u Viljuši?
Da li će ovo Tane da preživi?
Teško brate moj…
Tolika borba Milana Tanovića uzalud. Da je odbornik ne bi se ovo desilo.
Хе хе опет неке сврби па се чешу о Танову гузицу.
Tanovicu, gde ce ti dusa…