U akciji „Skener” policija je prekjuče uhapsila i Miodraga Plazinića (62), sudiju za prekršaje iz Guče. Slobode je lišen u toj varošici gde je radio kao delilac pravde u Odeljenju Prekršajnog suda iz Čačka, sproveden je u Beograd i određeno mu je policijsko zadržavanje do 48 sati, pod sumnjom da je primao mito od stranaka u postupku.
Plazinić je nedavno odlukama Visokog saveta sudstva razrešen dužnosti, a neposredno pred hapšenje oduzet mu je i sudijski imunitet. Iz spisa koji su objavljeni tokom postupka za razrešenje saznaje se da mu je sudijska dužnost oduzeta jer je „neopravdano odugovlačio postupak” ili „neovlašćeno odneo” gomilu predmeta.
Disciplinska komisija Visokog saveta sudstva dostavila je 8. decembra prošle godine predlog za razrešenje Plazinića, navodeći da je posle sprovedenog postupka oglašen odgovornim za težak disciplinski prekršaj. Ističe se da je, kao izvršni sudija Prekršajnog suda u Čačku, tokom 2014. godine neopravdano odugovlačio postupak u 33 predmeta, iako je bio dužan da postupa u kratkim rokovima, pošto je apsolutna zastarelost izvršenja presuda nastupala dve godine od pravosnažnosti. Kad su ti predmeti pronađeni, kod četiri je već nastupila zastarelost izvršenja kazne.
Pored toga, disciplinska prijava tereti Plazinića da je prilikom prelaska na rad u Odeljenje u Guči, po godišnjem rasporedu za 2015. godinu, neovlašćeno iz Prekršajnog suda u Čačku doneo u Guču 65 predmeta, i još dva koja nisu pronađena. Tako je onemogućio dalje postupanje u ovom predmetima, što je dovelo do zastarelosti izvršenja izrečene kazne. Neki od tih predmeta zavedeni su u čačanskom sudu još 2007. ili 2008. godine.
Sve to navodi se u zapisniku sa sednice Visokog saveta sudstva, održane 22. januara ove godine, kad je VSS i odlučio da Plaziniću prestane sudijska funkcija zbog teškog disciplinskog prekršaja – neopravdanog odugovlačenja postupka i kršenja etičkog kodeksa. Sudija i njegov advokat bili su pozvani na to zasedanje radi izjašnjenja, ali nisu pristupili.
Plazinićev advokat je protiv te odluke uputio žalbu, koja se podnosi na odlučivanje takođe Visokom savetu sudstva. Tu se naglašava da je najpre morala da bude utvrđena odgovornost sudije rešenjem na koje bi imao pravo žalbe, pa tek kad to rešenje postane pravosnažno može da se pokrene postupak razrešenja. „Posledice takvog rada su da se Visoki savet sudstva pojavljuje u postupku razrešenja i kao prvostepeni i kao drugostepeni organ”, naveo je sudijin advokat.
Na novoj sednici, održanoj 8. marta, Visoki savet sudstva odbio je prigovor advokata i potvrdio svoju odluku od 22. januara o razrešenju sudije za prekršaje iz Guče. Doduše, u zapisniku sa kasnije od te dve sednice VSS-a navodi se da je, u vreme dok je bio izvršni sudija, Plazinić neopravdano odugovlačio postupak u 34 predmeta, a da je u Guču neovlašćeno odneo 27 predmeta koji su pronađeni i dva kojih nema.
Inače, na pravosnažnu odluku Visokog saveta sudstva o prestanku funkcije Plazinić ima pravo žalbe Ustavnom sudu u roku od 30 dana od dostavljanja. A Ustavni sud svojom odlukom, koja je konačna, može žalbu odbiti ili je usvojiti, čime se poništava odluka o prestanku sudijske funkcije.
Hapsite i sudije u Cacku koji primaju mito,a znam pozudano da ih ima!!!
namestili čoveku 100 evra…..