VJT: Ocu određeno zadržavanje, dečak nije krivično odgovoran
Učenik VII razreda OŠ „Vladislav Ribnikar“, K.K. (13) , koji je jutros hicima iz pištolja usmrtio osam učenika i učenica, kao i radnika obezbeđenja, a šest učenika i učenica, kao i nastavnicu, teško ranio, nije krivično odgovoran, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Beogradu i dodalo da je ocu dečaka određeno zadržavanje do 48 sati.
Prema Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica, K.K. je krivično neodgovoran, jer nema navršenih 14 godina života.
Podsetimo, načelnik beogradske policije Veselin Milić ranije danas objavio je da je K.K. rođen krajem jula.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ocu ovog dečaka V.K. (48) određeno je zadržavanje do 48 sati zbog sumnje da je izvršio krivično delo Teška dela protiv opšte sigurnosti.
Prethodno su, kako se dodaje, na licu mesta uviđaj obavili dežurni zamenici javnog tužioca Odeljenja za opšti kriminal i Odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, koji su naložili da se u prisustvu radnika Centra za socijalni rad od K.K. uzme izjava i da se obavi lekarski pregled, nakon čega će Centar odlučiti koje će mere iz svoje nadležnosti dalje preduzeti.
Takođe je, kako navode iz Višeg javnog tužilaštva, naloženo da se od K.K uzme krv radi toksikoloških analiza, kako bi se utvrdilo da li je u vreme izvršenja krivičnog dela bio pod dejstvom alkohola, narkotika, odnosno drugih prihoaktivnih supstanci.
Ispituju se sve okolnosti ovog slučaja, kako je došao do pištolja, kao i motivi ovog gnusnog zločina.
Šta kaže zakon: Koja kazna preti dečaku koji je pucao u školi na Vračaru
Maloletni dečak koji je jutros u školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu pucajući iz pištolja usmrtio osmoro dece i čuvara, a ranio još šestoro dece i nastavnicu – neće krivično odgovarati, s obzirom da nema punih 14 godina. U slučaju kada počinilac nije navršio 14 godina, kako je za portal N1 izjavio advokat Boško Knežević – ne postoji mogućnost krivičnog ili prekršajnog gonjenja. Roditelj može da odgovara, ali samo – prekršajno. Kada je reč o njegovom pravu na osnovno obrazovanje, najteža sankcija može biti – premeštaj u drugu školu.
Učenik Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“ koji je zbog sumnje da je izvršio ovaj zločin uhapšen u školskom dvorištu, rođen je 2009. godine.
Da li će biti krivično gonjen zavisi prvenstveno od toga da li ima punih 14 godina života. S obzirom da je načelnik beogradske policije Veselin Milić na konferenciji za novinare istakao da je osumnjičeni rođen 30. jula 2009, jasno je da još nije napunio 14.
– U pogledu, krivičnog gonjenja i eventualnog krivičnog sankcionisanja, na ovog učinioca će se primenjivati Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, koji je specijalni propis u odonosu na Krivični zakonik i Zakonik o krivičnom postupku – objašnjava Boško Knežević.
Sagovornik portala N1 ističe da, prema odrebi člana 2 ovog Zakona, ukoliko lice koje je učinilo delo, odnosno učinilac, u momentu kada je delo učinjeno, nije navršilo četrnaestu godinu života – prema njemu se ne mogu izreći krivične sankcije, niti primeniti druge mere koje predviđa ovaj Zakon.
– Stoga, ukoliko učinilac još nije navršio 14 godina života, ne postoji mogućnost krivičnog ili prekršajnog gonjenja u odnosu na njega – pojašnjava Knežević.
Krivično gonjenje prema učiniocu moći će se preduzeti samo ukoliko je navršio 14 godina života.
– Kada govorimo o konkretnom slučaju, ovaj učinilac bi bio, u smislu Zakona, mlađi maloletnik, pošto nije još navršio 16 godina – navodi on.
Knežević smatra da će, u zavisnosti od konkretnog opredeljenja dela od strane postupajućeg višeg javnog tužioca u Beogradu, ovo delo biti kvalifikovano ili kao „sticaj više krivičnih dela teškog ubistva“, ili „sticaj više krivičnih dela ubistva“.
– U pogledu eventualnog sankcionisanja, Zakon, u članu 9, stav 2, predviđeno je da se mlađem maloletniku mogu izreći samo vaspitne mere, čime je isključena mogućnost izricanja maloletničkog zatvora – precizira naš sagovornik.
Kada se govori o vaspitnim merama, postoje tri mogućnosti.
Vaspitne mere
Prva su mere upozorenja i usmeravanja: sudski ukor i posebne obaveze.
Drugu meru predstavljaju mere pojačanog nadzora: pojačan nadzor od strane roditelja, usvojioca ili staraoca, pojačan nadzor u drugoj porodici, pojačan nadzor od strane organa starateljstva, pojačan nadzor uz dnevni boravak u odgovarajućoj ustanovi za vaspitavanje i obrazovanje maloletnika.
Treće su zavodske mere: upućivanje u vaspitnu ustanovu, upućivanje u vaspitno-popravni dom, upućivanje u posebnu ustanovu za lečenje i osposobljavanje.
– Svakako, imajući u vidu prirodu i intenzitet učinjenih dela, ispunjeni su uslovi za najstrožu sankciju koja se po ovom Zakonu može izreći mlađem maloletniku – upućivanje u vaspitno-popravni dom. Ipak, bez obzira na težinu i obim učinjenog dela, ovo upućivanje u vaspitno-popravni dom može trajati najduže četiri godine, a na svakih šest meseci se vrši preispitivanje osnova za obustavu izvršenja ove mere – precizira advokat Knežević.
Odgovornost roditelja
Boško Knežević ističe da nezavisno od mogućnosti krivičnog gonjenja i krivičnog sankcionisanja maloletnog učinioca, prema odredbama Zakona o prekršajima kao i prema kaznenim odredbama Zakona o osovama sistema obrazovanja i vaspitanja, postoji mogućnost vođenja prekršajnog postupka protiv roditelja u konkretnom slučaju za pojedine prekršaje.
– Kada se radi o disciplinskom postpku u obrazovnoj ustanovi, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja je propisano da se za teže povrede direktor pokreće postupak odmah, a najkasnije u roku od dva dana od dana saznanja, o čemu odmah, a najkasnije narednog radnog dana obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika. Direktor vodi i okončava postupak. Ukoliko se učenik ispiše iz škole pre okončanja postupka, u ispisnicu se unosi napomena da je protiv učenika vođen postupak – precizira advokat.
Najteža sankcija – premeštaj u drugu školu
Knežević ističe da, imajući u vidu da je osnovno obrazovanje Ustavom Republike Srbije predviđeno kao obavezno, to je kao najteža disciplinska sankcija predviđena – premeštaj učenika od petog do osmog razreda u drugu osnovnu školu na osnovu odluke nastavničkog veća, uz saglasnost škole u koju prelazi, a uz obaveštavanje roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika.
– Potpuno je drugo pitanje koja će škola tu saglasnost dati – ističe Knežević.
U slučaju da ne dobije saglasnost druge škole – ostaje u postojećoj.
___________________________________________________
Uživao sam dok sam slušao njihove krike. Meni je žao što nisam pobio sve ljude sa spiska, ali kada sam izašao u dvorište da promenim šaržer, ispao mi je ranac sa Molotovljevim koktelima, a njih sam hteo da bacim kako policija ne bi mogla da uđe u školu dok ne završim započeto. Onda sam se uspaničio i shvatio sam da je najbolje da pozovem policiju. Spustio sam pištolj i pozvao – navodno je detaljno opisao zločin.
Mozda mu smanje ocenu iz vladanja, ko zna? Mozda ce i da tuzi policiju, za brutalnost?
Nije to posledica drustvenih mreza, to je degenerik.
„Za nasu decu“?
Glasali ste za to.