Za sada bez rešenja za amonijak u Hladnjači
Za sada nije pronađeno rešenje kako istočiti amonijak iz čačanske Hladnjače, iako on može da ugrozi veliki broj života. Vlasnik objekta ne pokazuje nameru da plati dug za struju od 35 miliona dinara kao ni da obezbedi istakanje amonijaka, jer, kako kažu radnici, nema novca. Čak se i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine oglasilo nenadležnim.
Istakanje amonijaka je veoma skup proces koji bi koštao više desetina hiljada evra, kažu u Odeljenju za vanredne situacije. Za sada se ne zna ko bi trebao i mogao da obezbedi taj novac u slučaju da vlasnik to odbije, jer se svi proglašavaju nenadležnim.
Jedino što je do sada učinjeno je podnošenje zahteva za sprovođenje prekršajnog postupka protiv vlasnika ’’Hladnjače’ od strane inspekcija odeljenja za vanredne situacije jer nije postupio po nalogu ove službe da iz sistema istoči 10 tona amonijaka, zbog čega, prema navodima inspekcije, postoji mogućnost od havarije i izlivanja ove opasne materije.
Kao što smo sinoć objavili, otrovni gas je u utorak počeo da curi iz pogona ’’Hladnjače’’, ali su intervencijom službenika odeljenja za vanredne situacije ventili zatvoreni. Načelnik ovog odeljenja Dragiša Broćić rekao je danas da opasnost od havarije i dalje postoji ukoliko se amonijak ne istoči a dođe do velike temperaturne razlike. On navodi da amonijak neće početi da curi kada je napolju hladno.
– Deset tona amonijaka je ogromna količina na naseljenoj lokaciji na kojoj se nalazi ovo preduzeće. Ako ta količina iscuri u atmosferu, dogodila bi se katastrofa. Za amonijak je karakteristično da je lako zapaljiv i eksplozivan u koncentraciji od 10 do 15 odsto, koja može da se stvori samo unutar objekta. Požar i eksplozija mogući su samo u objektu koji je izolovan od ostatka fabričkog kompleksa, ali je napolju otrovan u znatno manjoj koncentraciji i tu je glavni problem. Najveća opasnost po stanovništvo dolazi od njegovih otrovnih svojstava, upozorio je Broćić.
Načelnik kaže da će biti pokrenut prekršajni postupak protiv vlasnika ’’Hladnjače’’ Milenka Surudžića, a biće utvrđeno da li u njegovom postupanju ima elemenata krivičnog dela izazivanje opšte opasnosti.
U EPS Snabdevanju kažu da neće uključiti struju Hladnjači jer vlasnik objekta godinama ne izmiruje svoje obaveze, pa je tako dug iz 2012. godine od osam miliona dinara, narastao danas na čak 35 miliona dinara.
Čačanska Hladnjača osnivana je 1959. godine, i po svojoj veličini sa kapacitetom od 12.000 tona bila je druga u nekadašnjoj SFRJ. Radnici se sa setom prisećaju osamdesetih godina kada je u firmi radilo oko 300 radnika. Posle krize devedesetih ostalo ih je 120, da bi danas spali na 30 radnika.
Tehnolozi pored postrojenja dežuraju svakodnevno tokom 24 sata, ali upozoravaju da je bez struje nemoguće reagovati u slučaju havarije.
– U slučaju da popuste magnetni ventili, dok bi došli radnici EDB da uključe struju mi bi imali havariju širih razmera, jer se u sistemu nalaze velike količine amonijaka. Ukoliko bi se ispraznio amonijak iz sistema, to bi bio definitav kraj Hladnjače, jer je reč o skupom poslu, kaže jedan od radnika koga smo zatekli u krugu fabrike.
Vlasnik Hladnjače u Čačku je Milenko Surudžić, vlasnik preduzeća „Mediteran 92“, „Hend prom“ i „Dragačevac frut“ iz Guče, koji je bio uhapšen jer je navodno oštetio Agrobanku za 16 miliona evra. Hladnjaču je kupio 2003. godine, a Agencija za privatizaciju raskinula je 2007. godine kupoprodajni ugovor jer kupac nije obezbedio kontinuitet u poslovanju. Međutim, berzanskim poslovanjem Surudžić je ponovo došao u posed Hladnjače. Naime, akcijski fond u aprilu 2009. godine prodao je akcije Hladnjače „Eliksir grupi“ iz Šapca, koja ih je potom prodala firmi „Hand prom“ iz Guče, iza koje takođe stoji Surudžić. Surudžićevo preduzeće „Meridijan 92“ uzelo je svojevremeno iz Fonda za razvoj kredit od 200 miliona dinara.
Kada policajac postane privrednik je isto kao i kada bi harmonikaš postao vaskularni hirirg. Zato ovako i ide. Ne placaj robu, struju i radnike pa se nagodi da platiš sve upola cene. Ovakvima bi trebalo sve uzeti
Хармоникаш је угледни чачански приватни гинеколог…
Дилер девиза је начелник у Дому здравља…
па иако је овај полицајац.
„Ово нам је наша борба дала, да имамо ….“
Nazalost sve je tako.Radnici sto nisu primili plate to nikoga nije briga i sad posle 30 god
gde ce sad.Ko ce to da resi?mozda gradCacak.ili nasa propala drzava.
Suki nije ni vlasnik hladnjace samo ga dzabe ljagaju,on je samo zakupac
Za ,Mile,,
ako vi mislite da je suki u nečije ime kupio hladnjaču kreditom Agrobanke, onda je možda zakupac.
A,sto je vi Cacanci ne pokrenete?
Хе хе а вамо трешњоберцима и гулијашима искључују струју и продају куће и станове за неплаћене две банке струје. Треба да поцркамо сви редом кад овај олош трпимо.
Za Peru u APRu pise ko ke vlasnik nego nema ko da procita
Za Mila
otvorio sam podatke u APR i tamo piše kao što sam i rekao. Suki je sa svojom firmom i još dve (auto i top) kupio za drugog firmu i on se vodi kao zastupnik firme u APR. Ne kapiram šta hoćete da mi kažete.
Treba gledati napred u tom pravcu da se nađe neko rešenje da ovaj pogon radi i ostvaruje pozitivne rezultate. Zar da ovoliki kapaciteti ostanu prazni u ČAČKU prepoznatljivom po proizvodnji kvalitetnog voća i povrća i drugim agrarnim proizvoda. Sortimentu voćnih vrsta gajenih po savremenim tehnologijam proizvodnje od kojih su neke stvorene u Institutu za Vocarstvo koje su priznate na nacionalnom i međunarodnom nivou i tražene. Objekat se nalazi na dobroj lokaciji i prostorno je omogucena kvalitetna manipulacija sa robom.
Veoma je bitna saradnja svih srana kako bi se našlo povoljno rešenje. Naci investitora koji ce da ulozi u razvoj i napredak ove firma. Treba imati u vidu da je nastavljen trend povećanog izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Srbije u Rusiju. U Rusiji i drugim zemljama povećava se tražnja za proizvodima iz Srbije koji su prepoznatljivi po kvalitetu i podneblju sa koga dolaze, voca bilo svezeg, zamrznutog ili prerađenog, povrca i drugih proizvoda koji zadovoljavaju standarde kvalitet i Ruske standarde. Za tri godine učešce poljoprivrede u izvozu je uvećano više od dva puta.
Bilo je priče da treba osnovati sabirni centar za voce i povrće i druge agrarne proizvode ovog područija. Evo lokacije i prostora. Proizvodi se mogu kao svezi, zamrznuti ili prerađeni uz pomoc države plasirati na inostrano tržište i na taj način ostvari pozitivan rezultat. Sve u cilju opstanka i razvoja ove firme treba tražiti rešenje i na taj način doprineti razvoju ovog mesta i omoguciti opstanak ranih mesta.Naravno u saradnji sa gradom, državom, ministarstvom, naučno tehnološkim parkom, privrednom komorom, sručnim službama, udruženjima i drugim institucijama.
Bolje da je se ukljuci struja na dan dva da se to sredi ako moze…manja ce steta biti gradu ako plati ta dva dana struje…nego ceo grad da se otruje!!! Gde su sad Ilici da se oglase…veljo sa mirom lumpuje u kafani…te pare bolje da si dao da se resimo bede od ove hladnjace!!!