ZAHTEV Ministarstvu državne uprave!
Uprkos negodovanju javnosti na nameru beogradske vlasti da ulicama u Beogradu koje nose nazive po toponimima iz bivše zajedničke države Jugoslavije, izmeni nazive odbornici Skupštine grada Beograda već su počeli da usvajaju predloge za nova imena ulica.
Tako je izglasano i da Zagorska ulica u Zemunu ponese novo ime i da ubuduće bude ulica Blagoja Jovovića.
Ko je zapravo Blagoje Jovović?
U šturim podacima može se naći da je Jovović bio pripadnik najpre partizana, a potom četnika, za vreme II svetskog rata. Ipak, najviše je upamćen po atentatu na ustaškog lidera Antu pavelića.
– Moj posao kao istoričara jeste da pojasnim nekoliko nedoumica koje su se pojavile u ovom slučaju. Prva asocijacija na pomen Blagoja Jovovića jeste činjenica da je u pitanju čovek koji je smrtno ranio Antu Pavelića. Istorija još uvek nije rekla sve o Jovoviću i neka današnji čin bude početak dodatne priče na koju čekamo gotovo ceo vek – rekao je Veljko Đurić Mišina, direktor Muzeja žrtava genocida.
Tako je Zemun dobio ulicu po imenu atentatora o čijem životu i delu istorijska nauka još nije rekla sve i o kome se tako malo zna. Atentat na Pavelića dogodio se u Argentini aprilu 1957. godine, a Pavelić umro u Španiji dve i po godine kasnije, pa ni sa medicinskog stanovišta nije utvrđeno da li je zaista umro od posledica atentata ili teške šećerne bolesti od koje je bolovao.
A po nekim istorijskim podacima atentator Jovović i nije bio neka „cvećka“ tokom rata i ozbiljno je okrvavio ruke u bratoubilačkom ratu. Tim povodom beogradski novinar Filip Mladenović uputio je Zahtev nadležnom ministarstvu da odbije davanje saglasnosti na promenu naziva Zagosrke ulice i davanje imena ulici po ratnom zločincu.
U svom zahetvu Mladenović kaže:
ZAHTEV ZA ODBIJANJE DAVANJA SAGLASNOSTI IMENOVANJU ULICE U ZEMUNU PO JEDNOM RATNOM ZLOČINCU I KVISLINGU
Na osnovu člana 1. USTAVA Republike Srbije, člana 94 ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI i člana 7. ODLUKE O UTVRĐIVANJU NAZIVA ULICA I TRGOVA NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA, podnosim Zahtev da Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave odbije davanje saglasnosti za imenovanje ulice na teritoriji beogradske opštine Zemun po kvislingu i četničkom ratnom zločincu Blagoju Jovoviću.
O B R A Z L O Ž E N J E
Odbornici Skupštine grada Beograda usvojili su 30. 07. 2020. godine odluku da Zagorska ulica u Zemunu promeni naziv u ulicu Blagoja Jovovića.
Ovom odlukom bitno su povredjeni član 1. Ustava Republike Srbije, član 94. Zakona o lokalnoj samoupravi i član 7 Odluke o utvrdjivanju naziva ulica i trgova na teritoriji grada Beograda.
Prema univerzalnim vrednostima, na kojima se država Srbija zasniva i koje su eksplicitno nabrojane u članu 1. Ustava Republike Srbije, davanje imena jednoj beogradskoj ulici saradniku okupatora i ratnom zločincu tokom II svetskog rata predstavlja antiustavan čin.
Takodje, bitno je povredjen i član 94. Zakona o lokalnoj samoupravi, st. 1:
„Ako sadržina odredbi predloga statuta jedinice lokalne samouprave ili drugih akata o praznicima i nazivima delova naseljenih mesta ne odgovara istorijskim ili stvarnim činjenicama, ako se njima povređuju opšti i državni interesi, nacionalna i verska osećanja ili vređa javni moral, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave odbiće, u roku od 60 dana od dana prijema predloga statuta ili drugog akta, davanje saglasnosti na te odredbe.“
Davanje imena ulice u Zemunu jednom četniku, koji je zajedno sa svojim starijim rodjakom Jakovom Jovovićem, počinio monstruozne ratne zločine u Danilovgradu, širom Crne Gore i u Bosni i Hercegovini, izmedju ostalih i streljajući mlade crnogorske antifašiste 23. jula 1944. u Lazinama, bitna je povreda navedenog člana 94 Zakona o lokalnoj samoupravi, i to dela koji se odnosi na opšte i državne interese, kao i na javni moral.
I najzad, pomenutom odlukom Skupštine grada Beograda od 30. 7. 2020. prekršen je član 7 Odluke o utvrdjivanju naziva ulica i trgova na teritoriji grada Beograda. U prvom stavu člana 7 ove ODLUKE piše: „Nazivi ulica i trgova utvrđuju se prema univerzalnim vrednostima i značenjima – po imenima znamenitih ličnosti, značajnih istorijskih, političkih, geografskih, etnoloških i drugih obeležja.“
Bitna povreda univerzalnih vrednosti i značenja je davanje imena ulici jednom pripadniku kvislinških snaga, koji je okrvavio ruke ubijanjem svojih mladih sunarodnika – antifašista iz Danilovgrada, da bi potom pobegao od ruke pravde u daleku Argentinu, gde su se zajedno skrivali i ustaški i četnički ratni zločinci.
Tamo je i skončao, nikada ne odgovarajući pred sudom za počinjena zlodela u Crnoj Gori tokom II svetskog rata!
U prilogu ovog Zahteva dostavljam jedan deo relevantnih istorijskih dokumenata, koji dokazuju počinjene ratne zločine kvislinga Blagoja Jovovića i njegovog rodjaka Jakova Jovovića tokom II svetskog rata, kao i fotografije, na kojima je Blagoje Jovović u četničkoj uniformi sa Hitlerovim vojnicima, a Jakov Jovović kao četnički komandant sa italijanskim fašistima i nemačkim nacistima.
Napominjem da je i prošle, 2019. godine, takodje došlo do grube greške prilikom promene naziva jedne ulice, tada na teritoriji opštine Čukarica. Naime, ulica koja je nosila ime poznatog antifašiste Stjepana Filipovića, čiji se snimak vešanja u Valjevu 1942. godine nalazi u zgradi UN u Njujorku kao simbol borbe protiv fašizma, dobila je nov naziv – ulica Emila Perške. Ispostavilo se da se radi o jednom zvaničniku nacističke tvorevine – Nezavisne države Hrvatske, pa je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave moralo hitno reagovati izdavanjem naloga da se ovaj skandalozni propust ispravi, jer je bio u suprotnosti sa navedenim članom 94 Zakona o lokalnoj samoupravi.
Isto se sada dogodilo u slučaju promene naziva jedne ulice u Zemunu!
U Beogradu, 6. 8. 2020. Filip Mladenović, novinar
___________________________________________________________________________
menjaju nazive ulica da bi stanovnici istih morali da menjaju sva dokumenta, samo da nam zagorcaju zivot i nateraju nas opet u redove i guzve da lakse dobijemu ovu bolestinu
o kolicini para koje ce se sliti na osnovu taksi u budzet iz kog kradu nemilice, ne treba ni pominjati
satrese nas brze-jace-bolje