Zašto leti ne valja voziti sa zimskim gumama?
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja, na putevima Srbije danas prestaje obaveza korišćenja zimskih guma, koja je važila od 1. novembra prethodne godine.
Međutim, kako se zima vratila i sneg pada i mnogim delovima zemlje, sa zamenom pneumatika treba sačekati još malo.
Zašto leti ne valja voziti sa zimskim gumama?
Šare koje se nalaze na zimskim gumama moraju biti najmanje pet milimetara dubine. Takođe, gume moraju imati veliki broj blokova gazećeg sloja i sitnih lamela da bi dobile elastičnost na temperaturama nižim od nule. Na toplom vremenu to je kontraproduktivno jer kako se guma okreće, blokovi su pritisnuti na podlogu i gume se više zagrevaju i brže uništavaju.
Ukoliko se nastavi upotreba zimskih guma tokom leta, može se ugroziti i bezbednost jer te gume u svom sastavu imaju veću količinu silikona, pa se na usijanom putu opuštaju, stvaraju veći otpor, veću buku i povećavaju potrošnju goriva. Neretko dolazi do njihovog deformisanja usled čega može doći do incidenta.
Zimske gume se najlakše zamenjuju letnjim (ali i obrnuto), ukoliko imate i dva seta felni – za zimu i za leto, jer kada su gume montirane na felne, zamena je brža i jednostavnija.
Letnje gume, za razliku od zimskih, imaju šaru dubine 1,6 mm, a dizajnirane se tako da podnose visoke temperature i tvrđe su od zimskih.
Vulkanizeri preporučuju da se letnje gume pune azotom jer je on gušći od vazduha. To znači da će se one ređe naduvavati i manje zagrevati kada temperatura pređe 30 stepeni Celzijusa, što je veoma važno budući da se na taj način produžava njihov vek.
Kada skinete gume obavezno obeležite koje su bile na prednjim, a koje na zadnjim točkovima, mada neki vulkanizeri savetuju da prednje gume stavite nazad, a zadnje napred kako bi se ravnomerno habale.
Pre skladištenja, gume očistite od prljavštine i kamenčića, a odložite ih na mesto koje je mračno i suvo. Važno je i kako ćete ih odložiti: bolje je uspravno nego vodoravno, odnosno položene jedna na drugu. A najbolje je okačiti ih na zid kako ne bi dodirivale tlo. A postoji i hotel za gume!
A jel mislis da sad treba da se ide po servisima i kod vulkanizera? Da nemamo preca posla?
Најбитнију ствар нисте написали: Колики је зауставни пут при кочењу од 100 километара на сат до нуле на температурама изнад 15 степени, колики је за летњи а колики је за зимски пнеуматик и шта значи та разлика у метрима када се погледа графикон брзине у километрима на сат!
Да ли би сте били љубазни да убаците тај податак са комплетним објашњењем, то је оно што спасава животе.