Zašto ne funkcioniše Registar medija
УНС истражује: Зашто не функционише Регистар медија
Иако је Регистар медија који је заменио Регистар јавних гласила у Агенцији за привредне регистре са радом почео још 13. фебруара, ни након два месеца у њега још увек није унет ниједан податак.
У АПР-у, како сазнаје УНС, још увек нису обезбеђене техничке могућности да подаци који су стигли од издавача медија могу да постану јавни. Како нам је речено, тек за две, три недеље биће могуће поставити их на сервер.
Истовремено, у АПР-у још увек нису сигурни ни које податке медији треба да доставе.
Наиме, проблем су супротстављене одредбе Закона о јавном информисању и медијима и Правилника о документацији која се прилаже у поступку регистрације медија у Регистар медија.
Законом о јавном информисању и медијима је прописано да податке о износу додељених новчаних средстава медију на име државне помоћи и додељених средстава од органа јавне власти Регистру доставља орган јавне власти, док је у Правилнику наведено да их доставља издавач медија.
Како је УНС-у речено у АПР-у, „због супротности у одредбама Закона и Правилника, направљен је компромис, па је став Агенције да до 13. августа, ове податке при подношењу остале документације достављају издавачи медија, а након овог рока орган јавне власти“.
На питање УНС-а да ли је издавач медија, и након достављања података Регистру, а пре 13. августа, крајњег рока који је предвиђен Правилником, обавезан да сваку државну помоћ пријави накнадно, у Агенцији нису знали да одговоре.
„Свакако сада немамо техничких могућности да податке убацимо на сервер, тако да је најбоље да издавачи не журе са достављањем документације него да податке пошаљу непосредно пре 13. августа, када буду сигурни да неће добијати нову новчану помоћ“, речено је УНС-у.
Прес служба УНС-а
___________________________________________________________________________