Зашто живимо у „Великом брату“?
Ових дана, готово незапажено, пролази вест о коришћењу надзорних камера на подручју Београда у полицијске сврхе, у сврхе одржавања јавне безбедности. Занимљиво је да се она појављује након одржавања тзв. Европрајда, који је Решењем МУП Србија прво забрањен а затим, ипак одржан.
Наиме, полиција свакодневно издаје дозволу за снимање и праћење преко надзорних камера у Београду!!! Ова мера представља ванредну меру, која се користи у ванредним околностима, у случајевима скупова великог ризика, за праћење осумњичених који представљају опасност за државу и друштво и сл.
Процедура за њу је јасна: Директор полиције од судије за претходни поступак захтева дозволу за употребом овога. Судија затим потписује наредбу, у којој подробно описује које се радње могу снимати и на коју околност се дозвола издаје. Затим Безбедносно информативна агенција даје дигитални линк за извршење саме радње.
Овако строго прописана процедура је логична, обзиром на могућност злоупотребе тако добијених података о свима нама.
У јавном простору Србије, ове активности МУП-а, се не препознају као нешто озбиљно, а требало би. Логично се намеће и питање зашто је МУП-у потребна ова мера?
Наглашавамо да Закон о заштити података о личности класификује који се подаци сматрају заштићеним подацима и таксативно се набраја шта се све сматра заштићеним подацима о личности.
Закон о кривичном поступку, у складу са Уставом Републике, разрађује на који начин се неко легално може аудио-визуелно снимати, као и процедуру за добијање такве дозволе.
Устав препознаје право на приватност грађана као елементарно право, а ту су и међународне конвенције које је потписала наша држава, а које се односе на ову проблематику.
Како видимо, процедуре и законски основи за предузимање мере аудио-визуелног снимања, од стране неког државног органа, су јако строги, законски утемељени и прецизни, у смислу начина и могућности коришћења.
Напомињемо да се никакви ризични скупови на територији Града Београда не одржавају, нити постоји најава истих, те се питамо:
- Зашто држава у овом случају дозвољава органима јавне безбедности примену те одредбе?
- Да ли је онима који решење о снимању издају јасно да се на тај начин задире у овлашћења која у суштини има једино суд, а у циљу спречавања извршења најтежих кривичних дела?
- Да ли је уопште схваћено да је управо због повреде приватности, у време спровођења мера против пандемије Covid 19, дошло до озбиљног нарушавања поверења грађана у државне органе?
- Да ли је доносиоцима одлука јасно да се већ створено неповерење грађана, у смислу задирања у приватност људи, рефлектује и на неповерење приликом одржавање пописа становништва по Закону о попису становништва, иако се ради о институту чије је уредно и ажурно спровођење од националног значаја?!
Застрашени грађани, једноставно са пуним правом, почињу да сумњају да је њихова приватност потпуно компромитована и угрожена, али не схватају зашто? Шта се то дешава што се не види и зашто је потребна суспензија права и слобода грађана?
Парафразираћемо кардинала Ришељеа (француски министар из 17.века) – „Дајте ми неколико реченица које је написао најпоштенији човек и наћи ћу начина да га осудим на смрт!“ Сагласићемо се да је време апсолутне моћи монарха и њихових канцелара прошло и да смо од тада направили километарски корак у заштити људских слобода.
На крају, сагласићемо се и да не постоји потреба да живимо у ријалитију. То оставимо комерцијалним телевизијама!
Иницијатива за будућност
________________________________________________________
Prava tema i za novi dom učenika u Čačku, tek postavljena direktorka je ceo dom okitila kamerama i to ne samo spolja nego i u unutrašnjosti doma i onda, sledećih dana priča šta i koga je gde videla. E to je tek pravi rijaliti, zar direktorka nema druga(važnija) posla nego da prati na kamerama šta rade čistačice, kuvarice, čuvari? Mada, počela je Zadruga, možda predje da gleda to.
Napredna država, napredne direktorke. Dotakli smo dno, zaglavili se u mulju i to je to…
Mi nemamo rešenja za naše najosnovnije životne probleme. Taj najosnovniji životni problem je da ne umemo da živimo kao sav normalan svet. Evo na primer kao Slovenci. Ne mi ne možemo kao građani, jer kažu da seljaka više nema, da se sakupimo oko jene zajedničke dobrobiti koja definiše interese od opšteg značaja za korist svih nas.
Ma jok, mi gledamo kako da zajebemo jedni druge. Lažemo, krademo, poturamo jedni drugima razne smicalice, ogovaramo se međusobno i na kraju mrzimo se.
E te kamere sve to snimaju. Ali to ne bi bio problem da oni što to sve posmatraju i beleže da nisu najgori od nas. Tako da se stvari jasne što propadamo. Pa Vučić vam je juče rekao da je došao kraj svim zabludama, A to vidiš niste objavili.
120 kamera policija ima u Čačku… Gledaju najviše ko se sa kim švaleriše
Svuda kamere, a kad neki politicki sledbenik AV i njemu slicnih napravi problem, pretuce nekoga i sl., tada kamere ne rade! Bas u to vreme?! Ma nemoj!