Ministar poljoprivrede posetio Čačak (FOTO)
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović prisustvovao je tribini u sali Skupštine grada, koja je bila organizovana na temu: Poljoprivreda i ruralni razvoj na teritoriji grada Čačka. Nedimović je u Čačak došao nakon posete Ivanjice i Lučana.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio je danas da će se od 1. januara mleko plaćati po kvalitetu i da je cilj da se razdvoje dobri od loših proizvođača. Meso u Kinu može od juna.
-Cilj je, takođe, da se kontrolišu otkupljivači koji sada sami kontrolišu kvalitet mleka. Polovinom godine nama je ideja da krenemo sa Nacionalnom refrentnom laboratorijom za kontrolu kvaliteta mleka na tri tačke u Srbiji i da od 1. januara plaćamo mleko po kvalitetu, naglasio je Nedimović.
On je istakao da je to važno da ne bismo imali situaciju da se plaća identično svima i da imamo uravnilovku.
-Da nemamo situaciju da je važno samo da je sedam dinara i da je mleko belo i ništa drugo, već po kvalitetu da plaćamo i razdvojimo kvalitetne proizvođače i one koji nisu. Tako ćemo kontrolisati i otkupljivače mleka, da ne mogu sami da kontrolišu šta je dobro, a šta nije, da uspostavimo jednom sistem za svagda, naglasio je ministar.
Ministar poljoprivrede je, takođe, najavio danas da će u maju u Kini biti potpisan sporazum koji će omogućiti izvoz srpskog mesa na to tržište, kao i da je šest kineskih kompanija zainteresovano za preradu mesa iz Srbije.
-Imamo tri sertifikovana objekta za izvoz junećeg i jagnjećeg mesa u Kinu. U maju idem da potpišem sporazum o bezbednosti hrane sa kineskom Agencijom za bezbednost hrane, rekao je Nedimović novinarima.
Tim sporazumom će se steći uslovi da meso iz Srbije može da ide u Kinu, naglasio je Nedimović.
On je kazao da za sada imamo sertifikate za prađivačku industriju i da se zato daju veće subvencije za ovce i goveda.
-Želimo da povećamo kapacitet stočnog fonda. Pre nekoliko dana nam je bilo šest kineskih kompanija koje se bave preradom, neke i preradom goveđeg mesa, rekao je ministar.
On je kazao da Srbija želi da, pored jagnjećeg i junećeg mesa, proširi asortiman izvoza i na mleko i prerađevine od mleka, kao i da sa voćem i povrćem otvorimo novi kanal za proizvode iz Srbije.
-To nam tržište nije bilo dostupno, dodao je ministar.
On je kazao i da je najveći italijanski prerađivač goveđeg mesa u Evropi zainteresovan i da će doći u Srbiju krajem marta.
-Zainteresovani su za pravljenje klanice u Srbiji i pravljenje tri punkta gde bi sabirali to meso. Da na prostoru centralne Srbije razvijaju sistem ‘krava – tele’ i da do šestog meseca sve to razvijemo, rekao je Nedimović.
Ministar je dodao da oni jedino tako mogu da obezbede dovoljne količine pošto trguju sa 70 zemalja, kao i da im je zato važan sporazum koji će Srbija potpisati sa Kinom i sporazum o slobodnoj trgovini koji imamo sa Rusijom.
Od naredne godine novi sistem subvencija za naftu
Ministarstvo poljoprivrede priprema novi sistem subvencionisanja nafte za poljoprivrednika, koji će se primenjivati od naredne godine. Taj sistem će funkcionisati na principu platnih kartica i da će poljoprivrednici dobijati subvenciju u skladu sa njihovom proizvodnjom.
– Pripremamo novi sistem za naftu, takozvani plavi dizel. To je priča o privilegovanoj ceni za poljoprivredne proizvođače, koja bi sadržala u sebi deo akcize ili bi bila potpuno bez akcize, rekao je Nedimović.
Prema njegovim rečima, poljoprivrednici bi dobijali subvenciju u zavisnosti od poljoprivredne proizvodnje u evidentiranom registru poljoprivrednih gazdinstava.
Ministar je rekao da bi poljoprivrednici imali subvencije spram njihove proizvodnje, pošto postoje standardi koliko je za određenu vrstu proizvodnje potrebno da se iskoristi nafte.
– Ideja nam je da od sledeće godine naftu na taj način subvencionišemo, jer ovo sto imamo sada je katastrofa. Imamo 30 dinara razliku danas u odnosu na pre dva ili tri meseca u ceni nafte – dodao je Nedimović.
AU KOLIKO POLJOPRIVREDNIKA U SNS. I sve zanima poljoprivreda 🙂
SVAKA CAST. VIDI SE PO POSECENOSTI I DISKUSIJI DA ZAMENIK GRADONACELNIKA PROFESOR DOKTOR RADOS PAVLOVIC RADI PRAVE STVARI DA OZIVI CACANSKU POLJOPRIVREDU. TREBA OVAKVE SKUPOVE STO CESCE ORGANIZOVATI.
Ma zabatali poljoprivredu. Bolje da nam je Ostoja ispricao kako je postao uspešan, od autolimara do bogatasa i vlasnika televizija 🙂 Ne da kopamo i gledamo u nebo da li ce nam grad odenti letinu
Da li stvarno mislis ovo sto kazes???
Gde se sakrio pomocnik ministra iz Cacka Stanojevic Velimir.
Otkud Milojko Kaloserovic poljoprivrednik zar njega nisu zaposlili u EPS.
Pola odbornici SNS, obavezno prisustvo kao za vreme komunizma.
Puna sala kavaljera, oni sede, a one stoje. SNS KULTURA.
И ми ћемо да извозимо месо у Кину, па да ли је овај нормалан?
Лепа је прича да ћемо имати уговор о МОГУЋНОСТИ извоза, а да ли можемо да постигнемо адекватан квалитет по ценама које владају на светском тржишту, то је друга прича.
Ми ћемо да се такмичимо са Аргентином, где стока пасе на отвореном на хиљадама километара пашњака у источној Пампи, са једне стране добијајући врхунски квалитетну јунетину (мање масна, више омега-3 масних киселина, нема антибиотика, али је узгој спорији), и са друге стране масовним товом на фармама, где се стока храни житарицама и брже тови, али се због спречавања разних болести кљука антибиотицима.
Ми не можемо да конкуришемо ценама и квалитетом ни једној ни другој врсти аргентинске јунетине.
Друга је ствар што из Аргентине и Бразила нама стиже месо најниже категорије, неретко и оно које је месецима било замрзнуто, јер наши увозници увозе оно најјефтиније, пошто скупље не може ни да се прода – јер би том скупљем месу лако конкурисали домаћи кланичари. Па ко не би радије платио домаће месо 10€ по килограму ако је јутрос стигло из неке наше кланице него толико да плати и првокласно месо које је путовало два месеца од Аргентине до наших продавница?
Зато се увози ђубре, купите килограм меса и кад га испржите или испечете, не остане половина запремине (наравно, месо „калира“ и до 40% масе при печењу, посебно роштиљ, али то не значи да треба да изгуби 50% запремине; једини разлог за то је да је у месо убризгавана вода како би добило на маси, а додатни ефекат је да је месо „надувано“ и кад при пржењу или печењу изгуби ту воду, запремина се преполови).
Ја колико се сећам, некада нисам морао да из шерпе или тигања цедим воду након пржења меса, а ово данас…
Ако мислимо то да извозимо у Кину, грдно смо се зезнули. У Кини они који имају пара, неће купити то наше месо сигурно, а они који немају пара, они немају пара за било какво месо.
Konacno je i Čačak pstao interesna sfera mnogih ministara među kojima i ministra poljoprivrede. Moravicki okrug je poznat po poljoprivrednim proizvodima a sve to je prepoznato i od strane ministarstva i bice dosta subvencija kako bi se poljoprivreda još vise unapredila.
‘Oce!!! Pred izbore svega ce da bude!
Ovaj Pavlovic zivi u iliziju da mi opstajemo zahvaljujuci poljuprivredi. Mi nemamo 2 ozbiljna prizvodjaca. I oni ne rade izvoz. To sto imamo registrovanih 5000 poljuprivrednih gazdinstava nista ne znaci. Zasade ljudi red sargarepe, luka i pasulja i to se smatra poljuprivrednom proizvodnjom. A malinari preprskaju maline otrovom pa ni one se na kraju ne izvezu. Pune hladnjace proslogodisnje maline. Nevkazem da Srbija nema potencijal, ali za sad je sve u domenu sitne boranije.
subvencije za goveda kojih nema na puskomet,a o svinjama nema ni reci! bas se pitam zasto?
Dobro je sto subvencije jos uvek mogu da se koriste samo je potrebno da se povecaju.
Ха ха кад ће бре дате Кинезима суве шљифе и јагњићи што им Ав.обећа има која година већ.Па ви нисте способни да раните сами себе кад би нестало у продавници на ћошку,и да нема у мамин фрижилед.Погледајте несреће колко је њива непосејано и неузорано,немоте само брслити и чешати јаја.
Drzava se trudi da obezbedi subvencije da selo ozivi i to je najvaznije.