Aktuelno u Umetničkoj galeriji
Zatvoren je 27. Memorijal Nadežde Petrović „Ko to tamo peva“
U četvrtak, 6. novembra 2014. u Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović“ povodom zatvaranja 27. Memorijala Nadežde Petrović održano je javno vođenje kroz izložbu.
Zainteresovanu publiku koja je u velikom broju prisustvovala ovom događaju, a među kojom su bili i najistaknutiji čelnici grada Čačka, kroz izložbu je uz predavanje o mogućnostima, prostoru i govornoj poziciji savremene angažovane umetnosti u Srbiji, proveo selektor dr Dejan Sretenović, istoričar i teoretičar umetnosti, kustos Muzeja savremene umetnosti iz Beograda.
SLIKE IZ SPOMEN-ZBIRKE BOGIĆA RISIMOVIĆA RISIMA U UŽICU
U Gradskoj galeriji Užice u petak, 7. novembra 2014. godine otvorena je izložba „Slike iz Spomen-zbirke Bogića Risimovića Risima“ kojom je Umetnička galerija „Nadežda Petrović“ kulturnoj javnosti grada omogućila celovit uvid u bogat opus ovog značajnog srpskog slikara druge polovine prošlog veka. Izložbu čine 24 slike podeljene u 4 tematsko-poetske celine kojima se prati razvoj i sagledavaju dometi Risimovog slikarstva. Osim slika predstavljeni su u elektronskoj formi njegovi crteži, kao i poetsko-dokumentarni film „Risimova plava linija“ autora Ljubiše Ćirkovića. Izložbu je otvorila autor izložbe i kustos zbirke Julka Marinković muzejski savetnik, nakon čega je održala predavanje o Risimovom stvaralaštvu u formi vođenja kroz izložbu.
Izložba će biti otvorena do 28. novembra 2014. godine.
Bogić Risimović Risim pripada prvim generacijamamladih školovanih slikara koji su početkom pedesetih godina prošlog veka u uzavreloj atmosferi opšteg društvenog, ekonomskog i kulturnog poleta učestvovali u stvaranju nove umetničke scene, razvijajući se i sazrevajući uporedo sa pojedinim oblicimaposleratnog modernizmasrpskogi jugoslovenskog slikarstva.
Tokom tri i po decenijestvaralačkog rada prošao je osoben, složen i celovit razvojni putu kojem je zavičaj bio ishodište i nepresušna ikonografska potka u stvaranju čistog jezičkog prostora i put ka integralnom umetničkoom delu univerzalnog značenja. Sudbinska vezanost za bojuzapočela je u ranom detinjstvu u živopisnom okruženju bojadžijske radnje njegovog oca, što je u Risimovoj svesti utkalo živu kolorističku matricu i u mnogome odredilo njegovo slikarsko biće.Stvaralaštvo je počeo slikamazavičajne nostalgijeprožetih duhom, etikom i estetikom krajputaša i nadgrobnih seoskih spomenika Dragačeva, a potom, preko slika setnih, tajanstvenihprostora stvarne i imaginarne gradske atmosfere ispunjenih simbolikom prolaznosti, otuđenosti i usamljenosti savremenog čoveka, stigao dopredstave univerzalnogimetafizičkog zavičaja, doslikačistog poetskog doživljaja, kojima je definisao svoj filozofski i egzistencijalni stav.
Bogić Risimović Risim jerođen uČačku 1926. godine. Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu završio je 1949. godine u klasi profesora Mihaila Petrova i Đorđa Andrejevića Kuna. Pored slikarstvauspešno se bavio filmskomscenografijom za filmove Puriše Đorđevića,ilustracijama u dnevnim novinama, listovima, časopisima i knjigama, pisao poeziju i tekstove o umetnosti. Bio je profesor crtanja na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.Izlagaoje na velikombrojusamostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je nekolikonajvažnijih nagrada za umetnost i kulturu, među kojima su Nagrada Politike, 1958, Zlatna arena za scenografiju na Filmskom festivalu u Puli 1970. godine (film „Biciklisti“ Puriše Đorđevića) i Oktobarska nagrada grada Beograda, 1986. godine.Umro je 1986. godineu Beogradu.
Spomen-zbirka Bogića Risimovića Risima
Zbirka je oformljena 1992. godine, pošto je Risimova porodica poklonila 40 slika, nekoliko stotina crteža, skica, ilustracija, literarnu zaostavštinu i arhivsku građu Skupštini opštine Čačak, sa namerom da to kao celina bude osnova zaumetnikov legat. Stručni poslovi su povereni Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović“ koja je u svom fondu već posedovala 16 Risimovih slika, čimeje omogućen dosta dobar pregled stvaralaštva ovog značajnog srpskog slikara. Za potrebe čuvanja i izlaganja zbirke rekonstruisana je stara kuća u Gospodar Jovanovoj 11, koja se kao izložbeni prostor Galerija Risim, koristi i za druge programske sadržaje. Slike i crteži iz zbirkepovremeno se izlažu ne samo u tom prostoru nego iu drugim sredinama.
Izložba: Fotografije pre fotografija: dagerotipije iz zbirke Fotomuzeja
Autor izložbe: Milena Gnjatović, istoričar umetnosti
Galerija Risim, Gospodar Jovanova 11, sreda12. novembar2014. godineu 19 sati
Izložba „Fotografije pre fotografija– dagerotipije iz zbirke Fotomuzeja“, priređena prošle godine u Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu biće prikazana u Čačku u sredu 12. novembra 2014. godine u 19 časova u Galeriji Risim, izložbenom prostoru Umetničke galerije „Nadežda Petrović“.
Ovo je peta u nizu planiranih izložbi koje se u periodu od oktobra do decembra 2014. godine prikazuju u muzejima i galerijama Srbije, a u sklopu projekta: „Prezentacija kolekcije dagerotipija u muzejima u Srbiji“ podržanom od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.Nakon Čačka, izložba se seli u Kruševac i Valjevo, a tokom decembra u Kragujevac i Zrenjanin. Prethodno je izložba bila prikazana u Lazarevcu, Vrnjačkoj Banji, Subotici i Kikindi.
Dagerotipija je fotografska slika nastala u procesu koji je lansirao Luj Žak-Mande Dager 1839. godine u Francuskoj. To je slika na metalnoj ploči sa srebrnom površinom nalik ogledalu, koju odlikuju fini detalji. Svaka dagerotipija je unikatna i osetljiva, pa je treba čuvati u posebnoj kutiji. Predstavljala je dominantan oblik portreta u prvim decenijama fotografije. Na ovoj izložbi prikazana je kolekcija dagerotipskih portreta nastalih sredinom devetnaestog veka u različitim delovima sveta, kao i jedne od prvih fotografija nastalih na vrlo sličnim, ali znatno jeftinijim metalima ili staklu. Na njima kvalitet slike nikada nije uspeo da dostigne onu finoću postignutu na srebrnoj površini dagerotipije.
Kako su dagerotipije izuzetno osetljive i do sada nije pronađen način da se spreči njihovo propadanje prilikom izlaganja svetlosti, posetioci će imati vrlo retku priliku da vide ove preteče fotografija.