Aleksandar Bećić: Tabloid
Nepunih mesec dana nakon što je objavio svoj četvrti roman „Tabloid“, Čačanin Aleksandar Bećić sa sigurnošću može da kaže da je probudio ozbiljno interesovanje čitalačke publike, ali i novinarskih krugova.
Njegova izdavačka kuća Liberland Art je takođe skrenula pažnju na sebe, jer je ovo u prvoj godini postojanja već četvrta hit knjiga ovog izdavača!
– Ovo je jeziva priča o srpskim tabloidima i svedočanstvo kako su 4S (sise, seks, smrt i strah) pobedila onih 5W (who, when, what, where and why) i unazadila novinarsku profesiju u Srbiji. Posle ove knjige bežaćete još dalje od kioska – rekao je Dušan Mašić, šef redakcije BBC-ja na srpskom.
– Ovo će se jednom izučavati na fakultetima, ne samo novinarskim. Aleksandre Bećiću, zbog tebe noćas nisam spavala – rekla je Tamara Skrozza, novinarka više beogradskih redakcija.
– Majstorski opisan sunovrat medija i novinarstva kroz vrlo životnu priču. Posebno mi se dopao način motivisanja postupaka glavnog junaka: u početku bi strah, zatim novac, moć, ludilo. Odlično, bravo – napisala je dugogodišnja novinarka Tamara Spaić.
– Roman koji će, ako ima pravde, biti značajno štivo ove proste 2021. I da, Bećiću, nećeš dobiti nikakvu nagradu, one su rezervisane za državne pisce, koji nisu ništa bolji od tvojih novinara – prokomentarisao je „Tabloid“ pisac Dule Nedeljković.
– Posebno je važno istaći da se Bećić u svom „Tabloidu“ izdigao iznad dnevno-političkih, prizemnih tema (iako su one čvrsto utkane u kostur romana) i poslao nam veoma jasnu poruku koja bi mogla da se iskaže u formi pitanja: Da li smo uopšte svesni gde i kako živimo – navodi sarajevski pisac Miroslav Pilj.
– Preciznost kojom Bećić opisuje svu devijantnost društva i medijsko blato (ne samo) Srbije budi iskonski, iskreni strah kod svih onih koji se nadaju demokratiji na ovim prostorima – rekao je kolumnista Marko Marjanović.
Na gotovo 250 strana dinamičnog romana koji se čita u jednom dahu, Bećić nas vodi kroz ono što nam se dešava svakodnevno. Glavne aktere prepoznajete svuda oko vas: neke ćete prepoznati iz neposrednog okruženja, a neke sa televizijskih ekrana. Sumorna, gotovo distopijska verzija Srbije može na momente da vas preplaši, ali pravi poraz nastaje onog trenutka kada shvatite da baš u takvom okruženju živite već veoma dugo.
Prvo izdanje romana Tabloid gotovo da je rasprodato samo preko društvenih mreža, a autorovo gostovanje u čačanskom Abraševiću biće prilika da sa njim podelite nova iskustva, čujete šta je ono čime se sada bavi i saznate više o tome da li će „Tabloid“ uskoro dobiti svoju filmsku odnosno televizijsku verziju. Aleksandar Bećić je rođen u našem gradu 1967. U njemu je završio osnovnu školu i Gimnaziju, a za novinara se školovao u rodnom gradu i Sarajevu.
Novinarsku karijeru počeo je na Sarajevu 202, a na lokalnoj TV Galaksija 32 proveo je gotovo pet godina svog života. Osim Čačka i Sarajeva, Aleksandar je izvesno vreme svog života proveo i u Minhenu i Londonu. Od 2003. godine radi u Beogradu, gde se, osim novinarstvom, bavio i odnosima s javnošću: bio je šef PR službe Prestolonaslednika Aleksandra, kao i PR menadžer i portparol u Adria Media Grupi. Pre nešto više od četiri godine povukao se iz medija i posvetio radu u marketingu i kreativnom pisanju.
_____________________________________________________________________________
Zašto je pisac dozvolio da izdavač pusti u prodaju knjigu na čijim koricama stoji godina rođenja autora bez tačke kad je tako JEDINO ispravno?
Zato što niko više ne haje za pravopis, što je žalosno. Umesto da knjige, književne večeri i promocije budu mesta gde bi to bilo obavezno, svedoci smo da se podsmevaju ako im se ukaže na pravopisne greške!
Da je samo pravopisnih gresaka. NA strani 47 ima i elementarnog nepoznavanja rodbinskih odnosa. Zenina majka nije svekrva nego tasta.
Sta je radio lektor?