Basara dobitnik Ninove nagrade, negodovanje na društvenim mrežama
Svetislav Basara dobitnik je 67. Ninove nagrade za roman “Kontraendorfin”, saopštio je danas žiri ove prestižne književne nagrade.
Odluku o dobitniku doneo je žiri u sastavu Teofil Pančić (predsednik), Marija Nenenzić, Branko Kukić, Ivan Milenković i Marjan Čakarević. Za “Kontraendorfin” glasali su Kukić, Milenković i Čakarević.
“Odluka je da Ninova nagrada za roman 2020. godine bude dodeljena Svetislavu Basari za ‘Kontraendorfin’. Taj roman sačinjen je od “nemogućih scena”, “nedopustivih” zaključaka, paradoksalnih tvrdnji, kojima se pretresaju i protresaju temelji ne samo našeg društva i kulture, istorije i politike, nego i čitavog savremenog sveta. Uvodeći simbol kontraendorfina, kao ključnog biološkog obeležja južnoslovenskih naroda, Basara taj svet postavlja najezički ringišpil, koji u vrtoglavoj jurnjavi sve i svakoga izvodi iz zone komfora i postavlja pred svevideće ogledalo”, navodi se u obrazloženju žirija koje je na onlajn konferenciji pročitao Teofil Pančić.
U najužem izboru za Ninovu nagradu ove godine bilo je sedam romana: “Sloboda govora” Vladana Matijevića (Laguna), “Što na podu spavaš” Darka Cvijetića (Književna radionica Rašić), “Kontraendorfin” Svetislava Basare (Laguna), “Ljudi bez grobova” Enesa Halilovića (Laguna), “Prekrasne ruševine” Sava Stijepovića (Dereta), “Ništa nije ničije” Bojana Savića Ostojića (Kontrast) i “Pod oba sunca” Ognjena Spahića (Kontrast).
Marija Nenezić svoj glas dala je romanu “Što na podu spavaš”, a Teofil Pančić glasao je za “Pod oba sunca”.
Svetislav Basara, rođen u Bajinoj Bašti 1953. godine, autor je više od 40 knjiga priča, romana, drama i eseja, i dobitnik je mnogih domaćih i međunarnodnih nagrada. Njegov roman “Fama o biciklistima” (1987) kritičari i mnogi čitaoci ocenjuju kao jednu od ključnih u domaćoj književnosti s kraja 20. veka i smatraju da je nepravedno ostala te godine bez Ninove nagrade.
Basara je sada dvostruki laureat Ninove nagrade. Prethodno je priznanje osvojio za roman “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” (2006), a bio je i u najužem izboru za ovo priznanje sa romanom “Majn kampf” (2012). Za roman “Anđeo atentata” (2015) nagrađen je priznanjima “Biljana Jovanović” i “Isidora Sekulić”, a dobitnik je i nagrada “Branko Ćopić”, “Mirko Kovač”, prvi je dobitnik stipendije Borislav Pekić… Knjige su mu prevođene na više jezika. Basara je bio i ambasador Srbije na Kipru (2001-2005), a poznat je i kao kolumnista.
Na današnjoj konferenciji takođe je potvrdio da nagradu nije očekivao.
– Manjim delom jesam, ali većim delom nisam očekivao da ću dobiti Ninovu nagradu. Sumnja mi je bila veća od nade. Moji romani se povlače po izborima za Ninovu nagradu od 1989. godine, ulazili su i u najuži izbor, a od tih 39 godina dobio sam je, evo, drugi put. Veća je u tom smislu šansa da se ne dobije nego da se dobije – rekao je Basara, odgovarajući danas na pitanja u redakciji Nina nakon što je žiri saopštio odluku.
Konkurisace i sledece godine sa romanom „PRODANA DUSA“.
Eto, sad Kurir može da hvali kako laureat NIN-ove nagrade piše za njih. A Basara je moralna olupina, pao je niže i od Bore Čorbe.
Da, povlače mu se romani od 1989. a sad je dobio nagradu baš kad je pristupio odgovarajućoj strani.
Basara, čestitam.
A čestitam i prelazak u novi klub, te da se tamo lepo družiš sa svim poznatim ličnostima koje prodadoše obraz, pa su sad vlasnici samo guzice svoje.
Bilo bi dobro da je dobio Blicovu, Danas-ovu, nagradu Vremena ili N1, pošto su oni produkovani u demokratskom društvu. Dobiti nagradu u listu, nastalom po okriljem predratnih i poratnih komunista, i nije vredno ovolike rasprave (valjda).
Bilo je i nadglasavanja simpatičnog Teofila i ostalih članova žirija. Baš zanimljivo.
Sad cim je postao naprednjacka prostitutka dobi nagradu. Doduse, nije se on promenio, samo je promenio makroa.
Kao pisac Basara ne izaziva moje odusevljenje , kakav je to pisac kad sam pokusao da procitam dve njegove i knjige i oba puta odustao sto mi se retko desava , tako da ovu nagradjenu knjigu necu ni pokusati da citam , toliko o njemu kao piscu , a kao covek prodao se kao mnogi drugi (Bora Corba zvani DZudza , pa sada i Dusan Ivkovici td..).Ovo ja moralna propast naseg drustva iz ove kaljuge nemas gde osim u van ove zemlje.
Devojka za sve vladare.
Nisam ljubitelj lika dotočnog, ali su mi krajnje degutantni komentari koji se odnose na neke njegove karakterne osobine a ne na roman za koji je dobio nagradu. Uostalom nije on jedini čiji je umetničko delo u totalnom raskoraku sa nekim (ne)moralnim potezima koje je vukao. Kad budem pročitao roman, a ovde je ustaljena praksa da se NIN-ov roman godine čita tek kad za isti bude proglašen, moćiću da kažem nešto o njemu.
Apsolutno se slažem sa Vama. Knut Hamsun je bio ljubitelj nacističke ideologije, ali me to ne sprečava da kažem da mi je jedan od omiljenih pisaca.
Sajt Kurira nikad ne otvaram ,na poziv druga sam ga otvorio jutros procitajte sta je napisao o Mileni Radulovic to covek koji je dobio nagradu?.Idi ti u Donji Pickovac stoko neodgojena.Imas li ti decu uopste?