Čačak dobio sredstva na konkursu Gradovi u fokusu
На конкурсу Министарства културе и информисања „Градови у фокусу 2019“ подржано је 11 пројеката из исто толико градова и општина у укупном износу од 133 милиона динара. Средства је ове године добио и Град Чачак, и то 16 милиона динара за изградњу депоа у згради некадашњег Окружног начелства за потребе установа културе.
Министар Владан Вукосављевић је подсетио да је Министарство пре три године указало на неопходност увођења децентрализације у Србији, у сферама културне политике у инвестиционом, програмском и сваком другом смислу.
– Реч децентрализација је љупка и привлачна и радо се користи у протоколарним приликама, али се често дешава да иза те речи изостају дела – рекао је министар.
Према његовим речима конкурсом „Градови у фокусу“ Министарство културе и информисања, у сарадњи са јединицама локалних самоуправа, показало је и доказало да принцип децентрализације културе, односно финансирање културе и културне политике у ширем смислу, може да функционише.
– У протекле четири године, укључујући и овај конкурс, Министарство је определило око 600 милиона динара, за инвестиционе и друге пројекте у бројним градовима и општинама широм Србије. Тих 600 милиона употребљено је за врло корисне пројекте. Многе тзв. мале средине су добиле значајна средства за наше прилике и околности, за реконструкцију објеката домова културе, библиотека, архива, за одређене манифестације и све друго што су сматралe важним и целисходним за њихову средину – истакао је Вукосављевић.
Он је приметио да и даље постоје локалне самоуправе које се не пријављују на конкурс „Градови у фокусу“, као и оне које шаљу недовољно квалитетне пројекте. Министар је тим поводом позвао све локалне самоуправе да се обрате Министарству културе и инфoрмисања за стручну и сваку другу помоћ у изради пројеката.
– Имајући у виду да је до сада био принцип да се локалне самоуправе не могу пријављивати из године у годину како би што већи број општина имао прилику да буде бенефицијар тих средства, од следеће године важиће принцип да поново могу да се пријаве сви – подвукао је министар.
Вукосављевић је истакао да је принцип децентрализације веома важан и да сви морамо да се непрестано трудимо како би се културни живот у Србији развија у свим правцима у свим локалним срединама.
– Србија не сме да постане организам са великом главом где се гро културног живота дешава у Београду, док у мањим срединама стагнира. Нама је потребан одрживи и снажан културни развој, а не стагнација. Према томе у мери у којој то може Министарство ће настојати да ради у истом правцу – истакао је Вукосављевић.
У име представника свих овогодишњих градова и општина у фокусу, Министарству су на помоћи захвалили председник општине Соко Бања Исидор Крстић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић.
– Пројекат који је подржан средствима Министарства за Соко Бању представља велику ствар. Наш биоскоп ће прерасти у културни центар. Реконструисаћемо и опремити салу која ће имати све услове за организовање разних манифестација – рекао је Крстић.
Тодоровић је истакао да ће реализацијом пројекта који је подржан средствима Министарства оспособити простор за депо у згради некадашњег Окружног начелства, као и да ће Град Чачак издвојити средства за исти пројекат.
На овогодишњем конкурсу „Градови у фокусу“ пријављено је 58 пројеката а добитници су:
„Сокобања, КУЛТУРНО СРЦЕ СРБИЈЕ“, Соко Бања – 17.000.000 динара, „Чачак на сцени – Трансформација културног простора града у поливалентну сцену“, Чачак – 16.000.000 динара„ СВИЛАрт“, Свилајнац- 15.500.000 динара, „КУЛТУРНА СЛАГАЛИЦА ЈАГОДИНЕ“, Јагодина – 15.000.000 динара, „ПЛАВА ТраСа“, Бачки Петровац – 15.000.000 динара, „ЛИЛА ЛО“, Лозница – 12.000.000 динара, „Средњовековна тврђава Копријан – ДОЉЕВАЧКА ТАЈНА“, Дољевац – 10.000.000 динара, „У фокусу Стеријиног града“, Вршац – 9.000.000 динара „сКОЦкавање“, Бољевац- 8.000.000 динара, „ДеспАрт“, Деспотовац – 8.000.000 динара и „РЕ-КУЛТУРА“, Аранђеловац – 7.500.000 динара.
___________________________________________________________