Čačanin dobitnik najvećeg svetskog priznanja u oblasti fotografije (VIDEO, FOTO)
Čačanin Vojislav Vojo Pešterac nedavno je dobio najviše svetsko priznanje u oblasti fotografije Excellence FIAP – Diamond 3, čime je ujedno poneo i titulu najuspešnijeg fotografa Srbije u 21. veku. Zahvaljujući fotografiji obišao je svet, slikao brojne portrete, arhitekturu ali je bio i svedok, ispostavilo se, istorijskih događaja.
„Ja sam čovek koji uvek pravi planove, ne živim od danas do sutra. Nekada sam sebi zadavao ciljeve i na kraju bi se ispostavilo da sam te ciljeve prevazišao dva puta. Ta priznanja su dolazila godinu po godinu, a ovo je značka organizacije u kojoj su učlanjeni svi fotografi ovog sveta. Značka ima tri dijamnta i to je najveće svetsko priznanje. Dalje nema. I žao mi je što nema, jer to znači da se sve polako privodi kraju. Nadam se da ću još stvari uraditi u fotografiji, pre svega iz svog zadovoljstva“, kaže na početku razgovora Vojo Pešterac.
A sve je počelo daleke 1964. godine kada je pobedio na izložbi Deca Jugoslavije uzevši aparat iz škole, sa kojim je slikao branje kamilice na livadi nadomak centra Čačka, nedaleko od današnje Medicine rada.
“Ta fotografija nije sačuvana. Slika je nastala aparatom koji je imala foto sekcija OŠ Filip Filipović u koju sam bio učlanjen. Tada sam dobio nagradu i preplatu na Foto-kino reviju i nagradu fotokemike, tadašnjeg proizvođača fotomaterijala u Jugoslaviji. Zahvaljujući tome sam razvio ljubav prema fotografiji. Čitajući te foto-kino revije mnogo sam naučio o fotografiji. To je bio časopis koji danas više ne postoji u Srbiji. Nije bio nešto luksuzan, ali su bile vrlo korisne informacije jer su za njih pisali tekstove najveći fotografi tog vremena”, priseća se Pešterac.
Od tada je izlagao u 72 zemlje sveta, osvojiviši preko 700 nagrada. Opredelio se uglavnom za crno belu fotografiju, slikanje portreta, arhitekture…
“Intezivno radim poslednjih 15 godina, kada sam postigao i najveće rezultate u svom radu. Uglavnom radim portrete, LIFE fotografiju, i kad radim portrete trudim se da slikam dušu čoveka. Vrlo je teško raditi portret nekoga koga ne poznajete. Morate da ga poznajete, da ga snimite u prirodi, u nekom neobaveznom društvu, kao kada ga ne snimate. Portret je jako teško slikati, ali eto slikam ljude koje poznajem. Osim toga volim da slikam arhitekturu. Crno-bela fotografija je interesantna i imam običaj da kažem da je crno-bela fotografija erotika, a kolor je pornografija. U crno beloj ne vidite sve, morate da imate i malo mašte da bi je doživeli. Ima fotografija koje su kvalitetnije i bolje u koloru, a sve zavisi šta želite da ispričate„, objašnjava Pešterac.
Slikao je kaže uvek za svoju dušu ne misleći na novac, ali je zahvaljujući fotografiji obišao svet, bio je svedok istorijskih događaja, smene vlasti u Iranu i našeg 5.oktobra.
“Fotografije koje sam slikao 5.oktobra su bile jedan poseban doživljaj. Nastale su pod suzavcem. Oči su mi bile pune suza. Poznato je da su Čačani prvi došli ispred Skupštine i pokušali da uđu u nju. Taj pokušaj je odbijen i tek kasnije, u popodnevnim satima se ušlo u Skupštinu. To je bilo vrlo teško fotografisati. Stari fotografi često znaju da kažu da neka fotografija nije dobra jer nisi prišao blizu. Da bi fotografija bila dobra moraš da pridješ blizu, što kažemo mi fotografi da uđeš u meso. Imam par fotografija 5.oktobra na koje sam bas ponosan“, kaže Pešterac.
Svoje znanje najbolji srpski fotograf nesebično prenosi mladima u Foto klubu Čačak koji ovih dana obeležava 45 godina postojanja i koji je jedan od retkih klubova u Srbiji koji ima prostorije.
“Foto-kino klub je 4.novembra napunio 45 godina postojanja. Najstariji sam aktivni član kluba i ovde sam naučio skoro sve o fotografiji. Veliki nedostatak u Srbiji danas je nepostojanje klubova. U klubovima se uči. Ne mogu da prihvatim učenje preko društvenih mreža, prst dole, prst gore…Šta to znači? Ako nekome kažete da fotografija nije dobra treba da mu objasnite zašto nije dobra i ako je dobra zašto je dobra. Uvek govorim mladima slikajte, radite, pravite greške. Ko nikada nije pravio greške nikada ništa nije ni postigao. Na greškama se uči. Ima divna izreka: “Nekada pobediš, a nekada naučiš”. Ne izgubiš, nego naučiš. Desi se da se probudim tokom noći, dobijem neku ideju i tog trenutka je razrađujem. Mnogo toga ne uspe, ali nekada i uspe. Samo treba biti uporan i ne odustati.
Životni motoNe mešaj se u tuđe živote, ne smetaj nikome, niti dozvoli da se neko meša u tvoj život. |
Na kraju smo zamolili i Voja Pešterca da nam kaže i šta je tajna dobre fotografije.
„Najvažnije je promeniti ugao snimanja. Ako prikažemo fotografiju onako kako svaki prolaznik može da je vidi u svakom trenutku ona nije interesantna. I to je jedan od najvažnijih segmenta u fotografiji – promena ugla snimanja. I sa malom promenom ugla se dobija izuzetno mnogo. To je ta kompozicija fotografije„, objašnjava Pešterac.
Dok nije dosla zapadna „demokratija“ bilo je bolje. Sad je okupacija, ali ni Nemci nisu bili ovako gadni.
Niko nam ništa nije kriv osim nas samih. Tako da te priče o „zlom zapadu“ ostavite za ispred dragstora.