Čačanski studenti izložili radove, čekaju poziv gradonačelnika
U Narodnom muzeju u Čačku otvorena je druga izložba mladih čačanskih umetnika koji studiraju na različitim umetničkim fakultetima u Srbiji. Svoje radove, koji su nastali na redovnim fakultetskim aktivnostima, izložilo je trinaest studenata III i IV godine studija, i master studija. Zastupljeni su skoro svi smerovi i grane umetnosti, od slikarstva, ikona, dizajna, skulpture, grafika….
Jedan od organizatora Jovan Spasović, kaže da je organizacija ove godine bila mnogo bolja nego prošle, ali da se zbog letnjeg raspusta, određen broj kolega ipak nije pojavio.
-Prošle godine smo započeli tu tradiciju da svake godine organizujemo izložbu naših radova. Ove godine smo bili malo organizovaniji, bolje smo selektovali radove i bolja je preglednost. Ipak, ove godine nas je manje – 13. Cilj je da se probudi angažovanost kod mladih, da umetnost dobije na značaju, da damo naš doprinos razvoju kulture, ali i da koliko možemo pomognemo mladima u izboru budućeg zanimanja, kaže Jovan, student IV godine Fakulteta primenjenih umetnosti na smeru vajarstvo, koji je izložio dva rada, drvo i kamen.
Čačanski student su izložili radove koji su nastali na fakultetu tokom nastave i vežbi.
-Pokazujemo za šta se školujemo i šta zapravo radimo. Čačak je mali i svi se znamo, sarađujemo, družimo, između nas nema sujete. Nije bilo baš lako da se skupimo na jednom mestu jer smo raštrkani, ali mislim da smo uspeli. Mislim da grad treba da bude ponosan što nas ima, kaže Danijela Pajović, koja na jesen upisuje master studije.
Najveći broj učenika koji je izložio radove osnovna znanja iz umetnosti stekao je u čačanskoj Umetničkoj školi, koja funkkcioniše kao deo Mašinsko-saobraćajne škole. To je sa ponosom istakla i njihova nekadašnja profesorka Ana Bogićević.
-Drago mi je što su tako složni, što rade zajedno i što se drže zajedno. To je njihov kvalitet i snaga. Izložili su radove koji su bitno drugačiji u odnosu na radove koje su izložili na izložbi Mladi. To su istraživanja koja su njima interesantna, ispitivanja likovnog jezika, oni su vrlo kvalitetni i očekujem u budućnosti od njih još veće uspehe. Od njih 13, devetoro su učenici Umetničke škole. To što su toliko napredovali je zbog toga što su stekli dobro znanje u Umetničkoj školi. Ne bi ih bilo da nije bilo škole. Pre deset godina kada sam bila mladi umetnik, nije bilo podsticaja, ničega. Institucije kulture su bile zatvorene za mlade i veoma rigidne, rekla je profesorka Bogićević.
Direktorka Narodnog muzeja Delfina Rajić istakla je da je izložba čačanskih studenata jedinstvena prilika da se sagleda likovna scena našeg grada, ali je i bitan segment kulturnih dešavanja na ovom prostoru, obećavši da će Galerija Narodnog muzeja ostati mesto tradicionalnog okupljanja mladih.
Očekivanja od novog gradonačelnika
Mladi čačanski umetnici podsetili su na neka obećanja novog gradonačelnika, što bi trebalo da dovede do nekih promena u gradu kada je u pitanju kultura.
-Nastavićemo da izlažemo svakako. Treba nam više ljudi u kulturi, ona je ogledalo našeg naroda i zato je potrebno da se širimo. Imamo novog gradonačelnika koji obećava dosta, a ako ispuni pola obećanog bićemo zadovoljni, kaže Jovan Spasović.
Danijela pak očekuje podršku grada, jer kako kaže, mladi mogu i žele da pomognu svom gradu da izgleda bolje i lepše, samo im treba dati šansu.
-Grad je bogat sa mladim umetnicima, arhitektama, ma skoro u svim oblastima. Imamo mnogo ideja za neke projekte ali nemamo novčnana sredstva da to realizujemo. Mogli bi da učinimo da grad bude lepši samo ako bi imali pomoć od strane grada, kaže Danijela Pajović.