Čudesni amalgam mašte i mudrosti
Zbirka kratih lirskih priča Danijele Marković „Meni su rekli da vi postojite“ predstavlja čudesni amalgam mašte i mudrosti.
Govoreći o svom „prvencu“ autorka Danijela Marković kaže:
– Kada sam sastavljala crtice nazvane pesmama u mom rečniku, slutila sam da će izaći na dobro. Polemisati šta je za koga dobro jeste isto kao pustiti praznu bocu u more. More je ovde metafora za Život.Naravno da se kao i u moru može boca potopiti, tako se i u život može utopiti. Ove crtice su moje strelice ka onome koji vuče da se ne utopimo i ne potopimo. Veliku zahvalnost dugujem mojoj prijateljici Ani Tokin koja mi je „pozajmila“ svoje ljude i svoja „mora“ da moje more bude mirno i zavodljivo. Ako vas more ili neko, nešto nije zaveo, pokušajte vi da zavedete nešto, nekog ili postanite nečije more. Budite i svoje more, jer je to recept za bez obalje slobode.
– Vođena principom „budite kao deca“, autorka sprovodi čitaoca kroz svet detinjstva (sećanja) i svet zrelosti (doživljaja), koji u njenoj poetskoj percepciji imaju vrednosni i značajni obuhvat“. Za nju nema ničeg fantastičnog od same stvarnosti i ničeg vrednijeg od vašeg: „Mašta ne spava, putuje zajedno sa stvarnošću – piše recezentikinja dr Marija Jeftimijević Mihajlović.
– Ovo refleksivno delo je posve intimno, a čitaoca presretne svojom iskrenošću i otvorenošću, tako da se skoro zaustavi na prvom koraku da ne bi svojim prisustvom nešto uznemirio i razvrgao. Tkanje koje autorka pravi kreće se između sadašnjeg i prošlog, u izmeštenoj sredini gde nije lako razlikovati jedno od drugog; zapravo, to nerazlikovanje i čini tkanje rečenog. Tačke susreta i čvorovi tkanja su neposredne, male, svakodnevne stvari, ljudi i događaji, obične i neprimetne. Iz tih čvorova reč se raspliće i u njima se upliće, pa ono svakodnevno dobija zrakastu strukturu i značenje koje može imati samo kao prisvojeno i voljeno – ocenjuje recenzentkinja prof. dr Una Popović.
Urednica knjige Ksenija Matović naglašava „da pripovedajući u tipu romana toka svesti, od detinjstva, devojaštva i zrelosti, Danijela Marković ni za tren ne ispušta, u njenom iskazu, sasvim neodvojive perspektive, što je gotovo jedinstven primjer u književnosti – perspektivu širom otvorenih očiju deteta koje tek otkriva svet i perspektivu zrele žene, kojoj svet i svaki njegov sadržalac, u konačnici ima svoje jasno određeno mesto, značaj i svrsishodnost u poretku stvari.“
Knjiga je objavljena u izdanju MediaSfere u ediciji Lirika, i nalazi se u prodaji u svim boljim knjižarama u zemlji, kao i preko sajta MediaSfera (www.izdavastvo.mediasfera.rs).
Danijela Marković (1969) je hrišćanski teolog i religiolog, a šira javnost je najviše prepoznaje kao kulturologa.Bavi se proučavanjem hrišćanske kulture, promocijom interkulturalnog dijaloga i tolerancije među ljudima… Posvećena je pripremanju mnogih važnih kulturnih događaja. Pored akademskih aktivnosti, neguje i poetsko-esejističku formu izražavanja, kako bi njeni uvidi bolje komunicirali sa širom publikom…
Ljuba Đorđević
____________________________________________________________