Dan Evrope u Užicu posvećen kulturnom nasleđu
Povodom Dana Evrope, koji se obeležava 9. maja, na Pedagoškom fakultetu u Užicu je održana panel diskusija „Novi evropski Bauhaus, kulturno nasleđe i jačanje lokalnih identiteta“ koju je organizovala Delegacija Evropske unije u Srbiji.
Današnji događaj je deo kampanje „Evropa je naša kuća“ koju je pokrenula Delegacija EU u Srbiji, s ciljem podsticanja saradnje i razmene ideja o kulturi i kulturnom nasleđu.
Osim u Užicu tri javne diskusije su ranije održane u Subotici, Novom Pazaru i Kragujevcu.
Kako je Užice ove godine nacionalna prestonice kulture, u skladu sa tim su odabrane i teme za panel diskusiju – Zaštita i očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa, Novi evropski Bauhaus, Kulturno nasleđe kao jedan od stubova za rešenje klimatskih promena i održivog razvoja.
Tim povodom u Užicu je bio Emanuele Žiofre, ambasador EU u Srbiji, koji je poručio da „želi da vidi Srbiju u EU“ i podsetio na zajedničke projekte koji su realizovani u Srbiji i Užicu.
– Evropska unija je sarađivala sa Užicem na zaštiti kulturnog nasleđa, poput rekonstrukcije Starog grada, Narodnog pozorišta i drugih projekata u užičkom regionu – kazao je ambasador Žiofre.
On je istakao da je Pedagoški fakultet „idelano mesto za razgovore o kultrnom nasleđu, jer se na tom fakultetu obrazuju mladi za vrednosti koje delimo“.
Daliborka Purić, prodekanka Pegadoškog fakulteta za međunarodnu saradnju, navela je da taj fakultet „tokom nastave i vannastavnih aktivnisti neguje tradiciju i kulturni identitet, ali razvija i interkulturalnost, kroz saradnju sa visokoškolskim ustanovama iz drugih zemalja“.
Branislav Mitrović, koordinator projekta „Užice prestonica kulture Srbije 2024“, naveo je da su „kulturno nasleđe, njegova zaštita i lokalni identitet u temelju tog projekta„.
On se zahvalio EU na značajnoj podršci tokom ranijih projekata u gradu i istakao da će „u izgradnju vodene kule na Starom gradu biti uloženo više od 900.000 dolara“.
___________________________________________________