Dok bude scene, biće i mene
Meša Šendelj Žak glumac amater i reditelj iz Prijepolja ovih dana, tačnije 28.03.2020. obeležio je ravno 40 godina od prvog nastupa na pozorišnoj sceni. Punih 40 godina u kontinuitetu na pozorišnoj sceni, nije mali jubilej.
Još kao dečak sa 12 godina u podrumu kuće organizovao tkz. priredbe sa drugarima, a publika su bili roditelji i deca iz komšiluka. Upavo to je bilo prvo pozorišno iskustvo sve dok nije stao na pravu pozorišnu scenu i odigrao prvu ulogu 28.03.1980.g. I tako iz godine u godinu tumačio je velike i male uloge, većinom glavne. Dobtnik je 43 nagrade, 29 za glavnu mušku ulogu, za najbolji scenski govor na festivalima, više plaketa i diploma, zatim nagrade Saveza amatera Srbije za dugogodišnji pregalački rad, priznanje opštine Prijepolje za doprinos razvoju pozorišne umetnosti i kulture, nagradu publike na festivalu u Trebinju …..
Pored učešća u Amaterskom pozorištu, godine 2002. osnovao je NVO Klub “TEATAR“ i realizovao 18 projekata kao autor svih predstava. Učestvovao je na BITEFU /prateći program/, Balkanskom festivalu, Medjunarodnom i Festivalu novih teatarskih formi /4 puta/… kao i na mnogim drugim festivalima i smotrama. Najznačajnie predstave TEATRA bile su: Kuća zabluda, Pandorina kutija i Ludak i opatica …
Pošto je ceo život bio privržen kulturi i umetnosti kao tinejdžer sa 16 godina osnovao je prvi klub poklonika Tereze Kesovije u SFRJ, okupio preko 4.000 članova i izdao list o njoj. Klub je postojao 10 godina. Kao zahvalnost Tereza je posetila klub i održala koncert u Prijepolju. To je bilo ne samo njegovo divljenje za jednu veliku umetnicu, već i istinska ljubav prema pravoj umetnosti.
– U Srbiji ima sjajnih umetnika svih profila, a kad govorimo o teatru onda smo na prvom mestu u regionu. Medjutim, u poslednjih nekoliko godina publika “nestaje“ iz pozorišta. Taj problem je u mnogim gradovima, publika se okrenula onim trećerazrednim vrednostima, primitivnim nastupima bilo u teatru ili na muzičkoj sceni, obožava da čuje psovke i najprimitivnije vredjanje sa scene ili da sluša takav tekst. Nažalost svedoci smo da su najgledanije serije one koje su vrlo plitke kao kompletna produkcija, a narod to voli i uživa u tom primitivizmu. Žao mi je šta će kasnije biti sa tom omladinom, o starijima i ne razmišljam, jer tu povratka nema. To je prava uvreda i ljaga teatru i kako je manje-više sve postalo pamflet nisam spreman za tu borbu, jer sam često ostaojao sam na „ratištu” kritike i mišljenja – kaže Šendelj.
I na kraju daje komentar: u Domu kulture u Prijepolju nekad je bila čast učestvovati u projektima, na audicijama bilo je desetine i desetine zainteresovanih, bile su prisutne sve genearcije od srednjoškolaca do najstarijih. Medjutim, danas nema prilike da se angažuju ni tri glumca. Odavno je u Domu „korona“ i ko zna koliko će još trajati. I ono što je još gore publike nema, bude u sali po 30-40 , a nekad i manji broj od mogućih 600 mesta. Odavno je trebalo iz temelja promeniti mnogo toga, kako se kaže “od temelja do krova”, ali kako i kad ?
___________________________________________________________
Пре свега искрене честитке Меши Шендељу на великом јубилеју!
Нисам изненађен, као ни сам Меша, на опште стање односа према култури у Србији, поготово у малим срединама. То је једноставно цена коју плаћамо неукима!
Чачанин сам, а тај пријепољски Дом културе ми је посебно драг, јер је једним малим делом и мој. Наиме, у време његове изградње, пролеће 1978. године сам провео на тој грађевини у својству техничара-приправника. Напустио сам га због обавеза у вези са припремама за полагање пријемног испита на факултету.
Што се тиче Мешиног жала за омладину (наравно уз часне изузетке!), треба имати на уму да је лепо бити млад, али да није ни мала ствар остарити.