Dva Čačanina novi članovi žirija NIN-ove nagrade
Branko Kukić, osnivač i urednik časopisa za književnost, kulturu i umetnost “Gradac” koji objavljuju čačanski Dom Kulture i Umetničko društvo “Gradac” izabran je za novog član žirija NIN-ove nagrade. Uz Kukića u NIN-ov žiri kritike za najbolji roman godine još su imenovani Ivan Milenković i Marjan Čakarević gde će posle dvogodišnjeg mandata zameniti Boža Koprivicu, Mihajla Pantića i Jasminu Vrbavac.
Pesnik, esejista i urednik Branko Kukić (1950) objavio je knjige poezije Onaj, Prazno, Stiks, Idi; studije o slikarstvu Put u Zamak, Slikarstvo i Kraljevstvo, Simbolično u srpskom slikarstvu XIX i XX vska, Uspomene na slikarstvo (zajedno sa D. Albaharijem, S. Basarom i J. Aćinom) i kolekdiju eseja Iza. Književne tekstove i eseje objavljivao je u časopisima Delo, Savremenik, Letopis Matics srpske, Istočnik, Poezija, Reč, Gradac; u listovima Književna reč, Politika, Danasi u nedeljniku Vrems. Priredio je tekstove Leonida Šejke Grad Đubrište-Zamak, Antologija Dali, izbor iz poezije Ljubomira Simovića Sreda u subotu, Likovne kritike Nadežde Petrović, Svaštaru o travi (sa Davidom Albaharijem), knjigu Raše Livade O poeziji (sa Milutinom Petrovićem). Za časopis Gradac uredio je tematske brojeve Mediala, Ljuba Popović, Dado Đurić, Baltus, Radomir Reljić, Žan Žene, Beket,Selin, Vasko Popa. Urednik je časopisa Gradac. Član je srpskog PEN-a i Srpskog književnog društva. Nedeljnik Vrems proglasio ga je za Ličnost godine 2013, a 2014. bio je dobitnik priznanja „Vitez poziva“.
Filozof, esejista i kritičar Ivan Milenković (1965) diplomirao je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu i doktorirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Bavi se savremenom francuskom filozofijom, političkom filozofijom i teorijom književnosti.
Književne kritike, kao i prikaze i recenzije filozofskih knjiga objavljivao je u nedeljnicima Vreme i NIN, dnevnim listovima Danas i Politika, te na Trećem programu Radio Beograda. Nekoliko godina pisao je za književni dodatak Blica i sajt Peščanika.
Autor je četrdesetak tekstova i studija štampanih u domaćoj, regionalioj i straioj stručnoj periodici. Sa francuskog je preveo desetak filozofskih knjiga. Dobitnik je više prevodilačkih stipendija u Francuskoj. Sam ili u saradnji s kolegama, priredio je pet zbornika tekstova o suverenosti, političkom predstavljanju i izbeglištvu. Drži predavanja po pozivu na domaćim, regionalnim i stranim univerzitetima. Objavio je knjigu izabranih osvrta, prikaza i recenzija Filozofski fragmenti. Urednik je na Trećem programu Radio Beograda.
Marjan Čakarević, rođen u Čačku 1978. godine , pesnik, književni kritičar NIN-a i časopisa Polja, diplomirao je i završio master studije na Katedri za srpsku i svetsku književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu, gde je sada na doktorskim studijama.
Poeziju, kritiku, studije, esejistiku, publicističke tekstove i prevode objavljuje od druge polovine devedesetih godina u srpskim i regionalnim časopisima. Pisac je pesničkih knjiga Paragrad, Sistem, Jezik (nagrada „Miroslav Antić“), Sedam reči grada i Tkiva (nagrada „Branko Miljković“). Zastupljen je, između ostalih, u sledećim antologijama i panoramama savremene srpske poezije: Iz muzeja šumova, dvojezičnoj nemačko-srpskoj antologiji Ulaznica/ Eintrittkarte, Prostori i figure, Van, tu: free, Restart i antologiji savremene srpske poezije Cat Painters objavljenoj u Americi. Priredio je tematski broj časopisa Gradac posvećen dendizmu, kao i sabranu poeziju Milana Milišića i Aleksandra Ristovića. Član je uredništva novosadskih Polja.
Osim Kukića Milenkovića i Čakarevića NIN-ov žiri kritike za najbolji roman godine čine Tamara Krstić i Zoran Paunović.
________________________________________________________________